Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100 Bin İnsanın Öldürüldüğü "20. Yüzyılın İlk Soykırımı" Almanya Tarafından Kabul Edilecek

9PAYLAŞIM

"Böyle bir millet yok edilmelidir. Eğer yok edilemiyorsa da ülkeden sürülmelidir."

(...)

"Almanya satıhları içinde bulunan herhangi bir Herero, silahlı ya da silahsız olsun vurulmalıdır. Kadın ve çocuk olmaları da fark etmiyor. Ya ülkelerine geri dönerler, ya da onları vururuz."

Bu sözler 1904 yılında, Alman birliklerinin komutanı General Lotha von Trotha tarafından sarfedilmişti.

1904-1908 yılları arasında Almanya, Namibya'da yaşayan Nama ve Herero topluluklarının mensubu olan 100 binden fazla insanın ölümüne sebep oldu.

Sömürge Namibya halkı, yerlerinden kovulup çöle sürüldü. Yüzbinlerce masum insan, açlık ve susuzluktan hayatını kaybetti.

Geride kalanlar çoğunlukla toplama kamplarına gönderildi. Bir kısmının başı gövdesinden ayrıldı. Hatta kafataslar bilimsel araştırmalar için anakaraya gönderildi.

20. yüzyılın ilk katliamı olarak kabul edilen Herero, aynı zamanda Holokost'un (Yahudi soykırımı) öncülü olarak görülüyor.

Aslında Almanya bu katliamı inkar etmemişti. Fakat hukuken tanımamıştı da...

Bu doğrultuda eski devlet bakanı Heidemarie Wieczorek-Zeul, 2004'te Namibia'da gerçekleştirdiği ziyarette bu tarihsel olayı "soykırım" olarak değerlendirmişti.

Ama bu kişisel bir yorumdan öteye geçemedi. 

Alman Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert de geçtiğimiz yıl katliamdan "soykırım" olarak bahsetmişti.

Devam eden süreçte ülke, katliamı hukuken tanımadı.

Son olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'in parti sözcüsü, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada Herero katliamını tanıyacaklarını açıkladı.

Açıklamada 2012'den beri Namibya ile önemli bir seri diyalog yürütüldüğü de ifade edildi.

Bu gelişmeyle birlikte Almanya soykırımı hukuken tanıyacak, fakat Namibya'ya tazminat ödemeyecek. Bunun yerine ülkenin gelişimi ekonomik olarak desteklenecek.

Bu hamleyi destekleyenler arasında Cem Özdemir de bulunuyor.

Almanya Parlamentosu üyesi, Birlik 90/Yeşiller partisi eşbaşkanı Cem Özdemir, geçtiğimiz aylarda "Ermeni Soykırımının" tanınmasıyla ilgili önergeyi meclise sunan isimdi. 

Özdemir şu sözleri sarfetti:

"Meclisimizin görevi bir an önce bu soykırımı tanımaktır. Geç bile kalındı. Bu diğer soykırımlardan çok daha önemli, çünkü asıl suçlusu Alman birlikleriydi."

Herero katliamı, bir önceki süreçte de kamuoyunda yer bulmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Herero soykırımını örnek göstererek, "Ermeni soykırımının" Almanya meclisi tarafından tanınmasına sert tepki göstermiş, Almanya parlamentosunu ikiyüzlülükle suçlamıştı.

Namibya bugün 2 milyon nüfusa sahip.

Bundan sonraki süreçte neler olacağını zaman gösterecek.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taylan-okur

Birisi önce kendi katliamlarını kabullensinler demişti... demişlerdi.

goruncekadam

Bir yerde okumuştum.Zaten ermeni soykırımı çoğunlukla 1915deki tehcire deniyor.Çünkü tıpkı Ahıskalı Türklerin Sibirya'ya göç ettirilirken %80 nin ölmesi gibi ermenilerin Osmanlı askerleri gözetiminde her türlü açlık,hastalık , talan , yağmaya maruz bırakılmasıdır olay.Ve önemli nokta bu ermeni kervanlarına saldıran çetelerin tamamının kürt aşiretler olduğudur.Kürtler zaten bunu kabul etti.Yani soykırımın , tehcir sırasındaki soykırımın büyük payı kürtlerindir.Çok yerde yazar.Kudüs'teki Ermeni Kilise'si günlüklerinde bu kürtleri Said Nursinin müridleri , eşkiyaları olduğu yazar.Ve almanlar gerçekten ırkçıdır.Gelişmekte olan çoğu ülke bu evreden geçmiştir.

goruncekadam

Ya hayır tabi ki .Gelişmekte olan ülkelerin çoğu sömürge ve ırkçılık yapmıştır.İngilizler,Fransızlar ve özellikle İspanyollar sayamadığımız millete soykırım yapmıştır.Sırf ten rengine bakarak.Bizim buralarda da bunun başını dini unsurlar çeker.Japonlar da çinlilere katliam yapmıştır.Ama mesela Danimarkalıların soykırım yaptığı bir ulus bilmiyorum.Yine de gelişmişler.

feyk

danimarkanin soykiriim yaptigi uluslar ingiltere, irlanda :) viking istilalarini unutmamak gerek. hatta gecenlerde bunun icin ingiltereden ozur dilemislerdi.

goruncekadam

Tüh fena yakaladın :)

Görüş Bildir