Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 İşçinin Hayatını Kaybettiği Asansör Faciasında Soruşturma Kararı

 > -

İstanbul'da Torunlar AVM inşaatında meydana gelen asansör kazasında 10 işçinin can vermesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, İstanbul Grup Başkanı Zeki Kömürcü ve iki iş müfettişi yardımcısı hakkındaki soruşturma izni verilmemesi yönündeki karar Danıştay Birinci Dairesi tarafından kaldırıldı.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göreİstanbul'da Torunlar AVM inşaatında meydana gelen asansör kazasında 10 işçinin can vermesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, İstanbul Grup Başkanı Zeki Kömürcü ve iki iş müfettişi yardımcısı hakkındaki soruşturma izni verilmemesi yönündeki karar Danıştay Birinci Dairesi tarafından kaldırıldı.

Birinci daire, müdürlerin ihmallerinin bulunup bulunmadığının eksik incelendiğini müfettişlerin de kazadan önce iş durdurma kararı vermemelerini gerekçe kabul ederek, soruşturma yapılmasına karar verdi.

10 işçi hayatını kaybetmişti

Torunlar AVM şantiyesinde geçen yıl 6 Eylül'de meydana gelen asansör kazasında 10 işçi hayatını kaybetmişti. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanı Zeki Kömürcü ve iş müfettiş yardımcıları Ahmet Aykut Aktaş ile Yunus Emre hakkında soruşturma izin vermemişti. Karara hem İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hem de işçilerinin ailelerinin avukatı Yıldız İmrek itiraz etmişti.

İtirazın kabulüne karar verildi

İtirazı değerlendiren Danıştay 1. Dairesi; Tezel, Kömürcü, Aktaş ve Emre hakkındaki kararı geçen 9 Eylül'de kaldırdı. Birinci Daire, Tezel ve Kömürcü açısından "görevlerini yerine getirip getirmedikleri ve ihmallerinin bulunup bulunmadığı yönünde inceleme yapılması gerekirken bu yönlerden ön incelemelerin eksik yapıldığı anlaşıldığından itirazların kabulüne" kararını verdi. 

Aktaş ve Emre açısından "kazadan önce işçi sağlığı ve iş güvenliği yönünden eksiklikler tespit edilmesine rağmen, işin durdurulmadığı ancak kazadan iki gün sonra işin durdurulmuş olması, iki müfettişe bu yönde soru yöneltilmemesi ve bu yönlerden eksik inceleme yapıldığı anlaşıldığından" haklarındaki karar kaldırıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir