'Muzır Neşriyat' Sayıldı: Rıza Zelyut'un 'Osmanlı'da Oğlancılık' Kitabına Toplatma Kararı

325PAYLAŞIM

Yazar Rıza Zelyut’un iki yıl önce çıkan kitabı "Osmanlı’da Oğlancılık", "muzır neşriyat" sayıldı ve toplatılma kararı verildi. Söz konusu karar doğrultusunda Zelyut'un kitabı siyah poşet içinde satılacak...

Yazar Rıza Zelyut'un iki yıl önce Kaynak Yayınları'ndan çıkan "Osmanlı'da Oğlancılık" adlı araştırma kitabı TC Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun 25 Ocak 2018 tarihli kararıyla muzır neşriyat kapsamına alındı. Kitap karar gereği siyah poşet içinde satılacak. 

Kurulun kararında “…doğruluğu şüpheli olan, yazarın kendine göre seçtiği çeşitli kaynaklardan alıntılar yaparak adeta Osmanlı toplumunun tümüne şamil bir yaşam biçimi gibi ortaya koyduğu müşahede edilmektedir” denildi.

Kitabın yayıncısı Kaynak Yayınları "Kitapları değil, tecavüzü önleyin!" diyerek karara tepki gösterdi

Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Tunca Arslan da karara tepkiliydi. “Osmanlı’da Oğlancılık” kitabının, Osmanlı dönemi yazar ve şairlerinin eserlerinden yararlanılarak kaleme alındığını belirten Arslan, "Kitapta alıntılanan klasikleşmiş Osmanlı eserleri, halen kütüphanelerimizde koruma altındadır" dedi.

Arslan açıklamasında şunları kaydetti:

"Karar, kurulun Osmanlı kültüründen habersiz olduğunu göstermektedir"

Rıza Zelyut

"Osmanlı padişahlarınınkiler de dahil çeşitli şairlerin divanları, şehrengizler, başta “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” ve Gelibolulu Ali’nin “Ziyafet Sofraları” olmak üzere Osmanlı kültür ürünlerinin incelenmesiyle hazırlanan “Osmanlı’da Oğlancılık” kitabının “muzır neşriyat” ilan edilmesi, TC Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun, her şeyden önce Osmanlı kültüründen habersiz olduğunu göstermektedir.

Kitapta yer verilen son dönem kaynakları ise otorite oldukları herkesçe kabul edilen İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Necdet Sakaoğlu, Halil İnalcık, Abdülbaki Gölpınarlı gibi isimlere aittir. Bunları “şüpheli kaynak” veya “zararlı kaynak” olarak göstermek, söz konusu kurulun sınırlarını aştığını gösteren başka bir örnektir. Eserin son bölümü “Cumhuriyete Aktarılan” incelendiğinde ise araştırmacı-yazar Rıza Zelyut’un “oğlancılık” şeklinde tanımlanan ilişki biçimini net biçimde eleştirdiği görülmektedir. 

Çocuklara yönelik taciz ve tecavüz olaylarına dair haberlerin ne yazık ki arttığı son dönemde, söz konusu kitap küçüklere zarar vermek veya onların manevi yapılarını olumsuz etkilemeyi değil, tam aksine o yapıyı deşifre ederek çocuklarımızı bu eğilimden korumayı amaçlamıştır. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ruhuna tümüyle uygun düştüğüne inandığımız kitabımızın muzır neşriyat ilan edilmesi ve poşet içinde satılması gerektiğine dair bu tasarrufla ilgili her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Kitabın toplatılması kararı sosyal medyada da yankı buldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir