Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Değişmeyen Tek Şey Değişimin Kendisidir!' 100 Yıl Önce Bugünkü Hâlinden Oldukça Farklı Olan 14 Şey

1.7bPAYLAŞIM

"Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" diye boşa dememişler. Zamanla her şey değişip gelişiyor elbette. Ancak bazı şeyler var ki, katettikleri mesafeyle bizi oldukça şaşırtıyor. İşte yüz yıl önce, hayal edemeyeceğimiz kadar farklı olan 14 şeyi sizler için BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/hilarywardle/th...

1. Köpekler

1900'lerin başlarında Pugların burunları nispeten daha uzundu. O zamandan beri Puglar, Fransız Buldokları ve benzer ırklar, kısacık burunlara, kısa bacaklara ve bodur gövdelere sahip olmaları için titizlikle yetiştirildiler ve bu da ne yazık ki acı çekmelerine ve solunum güçlüğü yaşamalarına sebep oldu. Yalnızca onlar da değil, günümüzde oldukça farklı görünen birçok köpek ırkı var.

2. Kameralar

635,029318 kilogramlık bu devasa kamera, 1900 yılında Amerikalı Ticari Fotoğrafçı George R. Lawrence tarafından eşit büyüklükteki bir trenin fotoğrafını çekmek için inşa edilmiş.

2016 yılında Columbia Üniversitesi Mühendislik Bölümü tarafından geliştirilmiş bu incecik kamera ise, elastik bir yapıya sahip.

3. Pornolar

İnsanların 100 yıl önce dar görüşlü olduklarını düşünmek, alışılagelmiş bir yanılgıdan ibaret. Öyle ki kameralar icat edildiğinde, insanlar garip çıplak fotoğraflar çekmeye ve kartpostal olarak satmaya başladılar (Elbette ki tedbirli bir şekilde). Hatta birçoğu, etkili cinsel ilişkilerini de sergiledi. Herhangi birini yanlışlıkla annenize göndermeyi kesinlikle istemezsiniz! 😅

4. Mayolar

İnanması güç ama bunlar gerçekten mayo. Victorian ve Edwardian kadınları yüzmek için şapkalı ve kollu, ağır yünlü kumaşlı elbiseler ile birlikte pileli şort ve çorap da giyiyorlardı. Diğer fotoğraftaki ise, New Yorklu Tasarımcı Andrew Schneider tarafından 2017 yılında tasarlanan, güneş enerjisiyle çalışan bir bikini. Güneşlenmeyi bitirdikten sonra bu kullanışlı bikiniyle Iphone'unuzu şarj edebiliyorsunuz. Harika değil mi?

5. Vibratörler

İlk vibratörler kadınları orgazma ulaştırmaktan ziyade, bu döndürme kolu modeli gibi 'kadın histerisi'ni iyileştirmeye yardımcı olması için tasarlanmıştı. Çünkü o dönem kadınların histerileri rahim ile ilişkilendiriliyordu. Bazı vibratörler de cildi düzeltmek için tasarlanmış yüz masaj aleti olarak tanıtıldı. Sağdaki yüksek teknolojili günümüz vibratörü ise şarj edilebildiği için bileğinizi kullanmanıza gerek kalmıyor; böylece de bilek ağrılarından kurtulmuş oluyorsunuz.

6. Elektrik süpürgeleri

Fotoğrafta 1906 yılında icat edilmiş, Siemens toz alma pompası var. Büyük bir el arabasına oturtulan ve odanın etrafında hizmetçi tarafından ittirilen bu 300 kilo ağırlığındaki makine, bir beygir gücünde benzinli bir motora sahip ve oldukça gürültülü.

Philipsin 2017 yılında çıkardığı bu akıllı robot vakum temizleyici ise, kendini itebiliyor ve herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

7. Gemiler

MS Allure of the Seas, 1912 yılında denizlere yelken açan ve dünyanın en büyük gemisi olan Titanic'den çok daha büyük bir gemi. Titanic maksimum 2.435 kapasiteye sahipti; Allure'nin kapasitesi ise, 6.296, ayrıca 1.380 koltuklu bir tiyatro salonu, bir dans salonu, birden fazla yüzme havuzu, bir buz pateni pisti, yedi ayrı muhit ve bir Starbucks'a da sahip. Ve hemen batmadı! Bu da bonusu...

8. Motosikletler

Butler Petrol Motosiklet, 1800'lerin sonlarında Merryweather İtfaiye Şirketi tarafından İngiltere'de inşa edilmiş. Benzin motoru ve üç tekerliği olan motosikletin, şehirdeki yasal hız sınırı 3.22 km, kırsal kesimde ise 6.44 km idi.

Bu sürücüsüz motosiklet ise 2017 yılında Honda tarafından icat edildi.

Gerçekten, gelecekte yaşıyoruz...

9. Uçaklar

Uçuş için ilk denemelerin, tıpkı bu Phillips Multiplane'de olduğu gibi, 'sadece daha fazla kanat koymak ve en iyisini ummaktan ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Wright Kardeşler, ilk başarılı uçuşlarını, iki kanatlı bir uçakla gerçekleştirdiler. Diğer fotoğraftaki modern jet ise, çok kanatlı uçağın yapamayacağı bir şeyi yapıyor: Ses duvarını aşmak.

10. Kamuflajlar

Birinci Dünya Savaşı sırasında kamuflaj en erken evrelerindeydi ve oldukça basitti. "Dazzle" kamuflaj olarak bilinen bu siyah ve beyaz çizgili kamuflajlar, askerleri tamamen gizlemektense, hedeflemeyi zorlaştıracak şekilde tasarlanmıştı. Sağdaki ise bugün daha çok aşina olduğumuz bir kamuflaj.

11. Telefon kuleleri

Wireless teknolojisinden önceki hayatı hatırlıyor musunuz? Hayır mı? İşte tam olarak soldaki gibi görünüyordu. Eski Stockholm Telefon Kulesi, 5.500 telefon teliyle çeşitli ev ve işletmelere uzanarak iletişimlerini sağlıyor ve güneş ışınlarını engelliyordu. Bugünün zarif telefon direklerinden oldukça farklı değil mi?

12. Bebek arabaları

İlk bebek arabası 1772'de William Kent tarafından icat edildi. Bundan önce bebekler askıyla ya da kundağa sarılarak taşınıyordu. Bebek arabaları 1899'dan itibaren hızla değişmeye ve bu hasır model gibi süslü hâle gelmeye başladı. Sağdaki ise günümüzde Aston Martin tarafından üretilen ve çokça sevilen bir model. Fiyatı ise yaklaşık 3.000 dolar.

13. Kol saatleri

İlk kol saati, I. Dünya Savaşında savaşan askerler için (Fotoğraftaki, 1900'lü yılların başında tasarlanan siper saat gibi) tasarlanmış. Kırılmayı önlemek için küçük bir cam alana sahip olan bu saatin, sayılarının etrafı ise metalik renge boyanmıştı.

FlexEnable OLED saat ise, 2016 yılında geliştirilmiş; giyilebilir akıllı bir cihaz olarak tasarlanmış.

14. İnsanlar

Yüz yıl içinde değişen tek canlı türü, elbette ki köpekler değil. Çeşitli alanlardaki gelişmeler (beslenme ve tıp da dahil) modern erkeklerin, ortalamanın üzerinde, Victorian dönemindeki erkeklerden 11 cm daha uzun olduğunu ortaya koyuyor. O dönemde insanların ayakları çok daha küçüktü ve ortalama bir kadının bel ölçüsü sadece 50.80 cm'di.

Yani anlayacağınız, gelişiyoruz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aytunc.garip.7

ne demiş ünlü kha'zix değişimm raaaghhh iyidirrrr lolcüler anlar

ekrem-karakaya1

Geliştikçe daha da boka batıyoruz...

hayati54

boka battıkça dahada gelişiyoruz.

adam-eder

burda değişmeyen tek şey bok o zaman

neslihan-nisan

bebek arabasi cok sasaaliymis

kennedy

Reis de altı 0 attı ne var amk

zuhal-unal

hayvanlara işkencede hiç değişiklik yok maalesef😢😢

Görüş Bildir