Görüş Bildir

Zika'nın DNA'sı Keşfedildi

Anasayfa > Cafe

Brezilyalı bilim adamları, Aedes sivrisinek türünün taşıdığı Zika virüsünün DNA dizilimini keşfetti.

CNN'nin haberine göre, Zika virüsünün genetik şifresini Brezilyalı bilim insanları çözdü. Bunun, virüsün insan vücudunda nasıl hareket ettiğinin anlaşılmasının yanı sıra yeni aşı ve testlerin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

Araştırma çerçevesinde Rio de Janeiro Federal Üniversitesi moleküler viroloji laboratuvarında görevli araştırmacılar, hamile kadınların amniyon sıvıları ile geçen hafta Brezilya'nın Paraiba eyaletinde doğumdan hemen sonra ölen ve mikrosefali vakası tanımlanan fetüslerin beyinlerinden alınan virüs örneklerini analiz etti.

Profesör Renato Santana, DNA dizilimi sayesinde virüsün yetişkinlerden ziyade bebeklerin beyin hücrelerini tercih etmesinin nedenini anlayabileceklerini söyledi.

Brezilya Sağlık Bakanlığı, bebeklerine mikrosefali tanısı koyulan annelerin büyük bölümünün Zika virüsü taşıdığını düşünüyor.

Dünya

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
tatlış penguen

zikacam virüsünüzü laboratuvarda virüs yap yay millete sonra otur çözüm bulduk de

Pasif Kullanıcı

bir dakika yaa tamam önemli bir adım kabul ama eğer dna dizilimi keşfedilebiliyorsa öğrenebiliyorsak neden insan dnasınin dizilimiyle bir şey bulunamıyor

Pasif Kullanıcı

ve diğer soru dnayı çözmek için ne lazım