Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesinden Kesilmiş En Güzel 11 Sahne

Sanat
1.4bPAYLAŞIM

Çağımızın en güzel seri filmlerinin başında sayılabilecek bir yapıt olan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi bir çok kesilmiş sahne barındırıyor. "Kesse kesse ne kadar kesebilir?" diye soranınız olacaktır elbet, "Evet bir film ancak bu kadar kesilebilirdi". 

Neden kestikleri konusu hakkında, insanları sinema salonlarına 4 saate yakın oturtmamak ve sonrasında çıkarılacak "Extended Edition" adı altında DVD satışından ticari amaç güdüldüğü gibi yorumlar yapılabilir.  Ancak, kesilmiş sahnelerin bir çok sahne geçişini doldurduğu da aşikar.

Tabii bundan 10 yıl öncesine kadar, takipçileri bilecektir, extended versiyon kolay kolay bulunmuyordu. Şimdi ise çoğu film sitesi extended olarak yayınlıyor zaten.

Neyse ki üzerinde duracağım konuyla sizleri biraz olsun meraklandırıp tekrar izlemeye teşvik edeceğim gibi duruyor.

1. Elrond'un Konseyi

Seri boyunca pek büyü yaparken göremediğimiz Gandalf'ın, kara lisan kullanması ve konseyin korku dolu bakışları heyecanı bir kat daha arttırmıyor mu?

2. Lothlórien'e Giriş

İkinci sahnemiz, serinin ilk filmi Yüzük Kardeşliği'nden devam ediyor. Normal olarak yayınlanan versiyonda, yüzük kardeşliği ekibimiz Moria Madenleri'nde Gandalf'ın düşüşünden sonra, Lothlórien'e sığınıyorlar. Ancak sığınma talepleri ve sürece ait gelişmelerin yaşandığı bu kesilmiş sahneler, bahsettiğimiz hızlı geçişlerden birini doldurur nitelikte.

3. Galadriel'in Hediyeleri

Yüzük Kardeşliği'nin kilit sahnelerinden biridir. Duygusal, güzel bir geçiştir. Hafif tebessümle izletir bu sahneyi yönetmen. Çoğu soruya da cevap niteliğindedir.

4. Merry ve Pippin'in Kaçırılması

İki Kule filminin başlarından yine kilit bir geçiş.

"Lorien yaprakları beyhude düşmez yere"

5. Theodred'in Bulunuşu

İki Kule filmini normal izlediğimizde, Kral Theoden'in iyileştikten sonra, oğlunun öldüğünü öğrenmesi ve mezarı başında geçen bir sahne bize gösterilir.  

Theodred'in bulunuşu, ölümü ve sonrasında, bir o kadar duygusal cenaze töreni olan bu sahneleri izlemeniz gerekir.

6. Saruman'ın Ölümü

İlk izlenildiğinde ağızları açık bıraktırır. Normal film, Saruman hakkında bazı soruları cevapsız bırakırken, bu sahnelerimiz o soruları doldurmaya bir o kadar hazırdır.

7. Fangorn Ormanı Yardıma Geliyor

"Gelirken oralar hep çorak araziydi ne ara orman oldu?" diye sordurabilir. Ama Fangorn yardıma gelmiştir bile.

8. Grond'un Getirilişi

Kralın Dönüşü filmine ait bu sahnede, orc kardeşlerimiz çok inanmış olacaklar ki, utanmasalar Minas Trith kapısını koç başı ile kıracaklar.

9. Umbar Korsanlarından Gemilerin Alınışı

Kesilmiş filmi izlediğimiz zaman, Pelennor Çayırları Savaşı'nda Aragorn'u, yardıma gelip gemiden atlarken görürüz. Lakin gemilerin nasıl alındığı muammadır.  Buyurun o zaman...

10. Gandalf vs Witch King

Filmi izlediğimizde Gandalf'ın, Witch King hakkında çekingen bakışlarla bahsettiği bir sahnemiz vardır. Aynı şekilde Witch King'in de "Büyücüyü bana bırakın" deyişi, "Acaba ne olacak?" sorusunu sordurtur.  Ancak normal filmde o soruya yanıt bulamazsınız.

11. The Mouth of Sauron

Evet, çok yakından takipçisi olmayanların bilemeyeceği bir karakter "Mouth of Sauron". Lakin filmde rol üstlendiği sahne çok kilit bir sahnedir. Normal filmde, kapıların açılmasını isteyen Aragorn'dan sonra, kapılar hemen açılır ve binlerce orc ufukta belirir. Ancak giderken eli boş giden Gandalf dönerken ne hikmetse, Frodo'nun giydiği Mithril zırh ile döner. Bir de Aragorn'un "For Frodo" dediği sahneden hemen önce Gandalf hepimize gösterir o zırhı. Bırakın bu boşluğu da belki de filmin en özel partlarından birisi olan bu sahne doldursun.

İzlemeyen var ise, "Yüzüklerin Efendisi Extended" yazarak izlemeyi unutmasın. 

Bir çok sahne için daha şimdiden meraklanan sizlere, iyi seyirler dilerim.

Bonus

Tabi komik sahneler de barındırmıyor değil. 42 mi 43 mü ?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derin-a-clk

hakikaten de kesilmiş sahneleri izleyince daha da keyifli olmuştu seri. tabii üçünü birden aynı güne sığdırmaya çalışmak ayrı bir delilik oluyor :D

soztekin

Eowyn'in ağıtıda eklenebilir. Yanlış hatırlamıyorsam normal versyonda yoktu.

hebele-hubele1

Dalgamı geçiyonuz lan bunları izledim ben

uyusuk

Anlayarak okumaya çalış zor değil...

goofy

adam yazmış diğerleri de çekmiş aga :D

gzm-ynklr

Çok güzel bir filim tekrar tekrar izlerim gene de sıkılmam

tinercini

beraber izleyelim mi

Görüş Bildir