Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzleşmeye Hazır mısın? En Büyük Sosyal Fobinin Ne Olduğunu Söylüyoruz!

904PAYLAŞIM

Sosyal Fobi; insanın başkaları tarafından yargılanabileceği kaygısını taşıdığı, özellikle toplumsal ortamlarda mahçup ya da rezil olacağı düşüncesiyle duyduğu sürekli bir korku ve kaygı bozukluğudur.

Bakalım senin sosyal fobin ne?

1. Patronun önemli bir ödül kazandı ancak şehir dışında, senden organizasyona katılmanı ve onun adına ödülü almanı rica etti, nasıl bir tepki verirdin?

2. Derse geç kaldığını düşünerek koştur koştur okula gittin ve hoca derse başladıktan sonra büyük bir gürültüyle içeri girdin. O da ne!? Yanlış sınıftasın ve yaklaşık 100 kişi sana bakıyor. Nasıl hissedersin?

3. Hatırı sayılır bir paraya kıyarak aldığın üründen memnun kalmadın ve iade etmek istiyorsun. Mağazaya gittiğinde ne kadar gergin olursun?

Fazlasıyla gerilirim. Tanımadığım insanlara dert anlatmaktan nefret ediyorum.
Ya iadeyi kabul etmezlerse? Diye düşünerek mağazaya gidene kadar kendi kendimi gererim.
Niye gerileyim canım? Müşteri her zaman haklıdır.
Gördüğüm tavra göre gerginliğim de değişir.
Böyle ayak işlerinden haz etmiyorum sırf bu yüzden gerilirim.
Benim yerime bir arkadaşım gitsin diye uğraşırım. O derece.

4. Bekleme salonunda otururken oradaki bir kişi senin oldukça hassas olduğun bir konuda konuşuyor ve sana tamamen ters olan düşünceler ileri sürüyor, üstelik cümleleri oldukça boş ve cahilce. Ne yaparsın?

5. İyice düşün ve cevapla! Tanımadığın insanlarla konuşurken gözlerinin içine bakarak konuşabiliyor musun?

6. Telefonla konuşurken yanında biri veya birileri varken nasıl davranıyorsun?

Ortam kalabalıksa gürültü var diye başka bir yere geçerim
Telefonla konuşma olayını başlı başına sevmiyorum. Kısa keser kapatırım.
Özel bir şey yoksa, normal konuşmaya devam ederim.
Telefonla konuşurken yerimde duramam. Biri veye birileri olmasa da etrafta bir sağa bir sola dolaşarak konuşurum.
Daha açmadan farklı bir bir odaya veya sakin bir yere geçerim.

7. Çoğu insan kendi evinin dışında başka bir tuvaleti kullanmakta zorlanır. Peki sen bu konuda ne durumdasın?

8. Son olarak; bu tabloya bir süre dikkatlice bak. Resimdeki insanlardan hangisine daha yakın hissettin?

Oraya zorla getirilmiş gibi duran bu kız
Oldukça rahat olan bu adam
Bu dans eden çiftten biri
Etrafını merakla izleyen bu kadın
Orada olmaktan mutsuz gibi duran kız
Az kalsın resme bile girmeyecek olan bu çocuk

İlgi Odağı Olmak!

Senin en büyük fobin dikkatleri üzerine çekmek! Kendi kabuğunda yaşayan özgün birisin ve pek çok kişinin aksine göz önünde olmayı, her yaptığını insanların gözüne sokmayı sevmiyorsun. Belki de çoğu kişi seni silik biri gibi görüp nitelendiriyor ancak yanılıyorlar çünkü sen öyle biri değilsin sadece herkes gibi olamıyorsun. Kendine ait bir dünyan var ve bunu kimseyle paylaşmak istemiyorsun, hepi bu! Daha da önemlisi sen göz önünde olup izlenen olmaktansa kenarda durup insanları gözlemleyip bazı çıkarımlar yapmayı seviyorsun böylece hem hayat hem de insanlar hakkında hatırı sayılır bir öngörüye sahipsin!

İzlenilmek!

Senin en büyük fobin bir iş yaparken izlenilmek! Yemek yerken, yazı yazarken veya çalışırken vs. birilerinin etrafında dolaşmasından hele hele başında dikilmesinden nefret ediyorsun. Böyle durumlarda sanki o kişi veya kişiler senin özel alanını ihlal etmiş gibi geliyor ve buna oldukça sinirleniyorsun çünkü senin beynin sakinlikte çalışıyor ve kendine özgü kodları var. Herhangi bir işi çoğu insanın yaptığı şekilde değil kendine özgü yöntemlerle yapıyorsun ve tek istediğin kişisel alanına saygı!

Birileriyle Tartışmak!

Senin bu hayattaki en büyük fobin birileriyle tartışmak! Aslında bunun sebebi gereksiz yere kimseyi incitip, kalbini kırmamak istemen. Oldukça uysal ve sakin birisin. İçinde fırtınalar kopsa bile kendini tutabildiğin kadar tutmaya çalışıyorsun. Bunun en kötü yanıysa insanların bu iyi niyetini ve uysallığını bir zayıflık olarak görüp, seni suistimal etmeye çalışmaları. Patladığındaysa tam patlıyorsun ve taş üstünde taş bırakmıyorsun. Ne kadar haklı olursan ol da herhangi bir tartışmadan sonra günlerce kendine gelemiyor, kendini suçluyorsun. Biraz daha boş vermeli ve gerekene gerektiği yerde cevabını vermelisin, çünkü ne yazık ki çoğu insan iyi niyetten anlamıyor!

İletişime Geçmek!

Senin fobin; genel olarak insanlarla sosyalleşmek! Yeni birileriyle tanışmak hele hele yeni bir ortama girmek senin için ta bir işkence çünkü her bir insana kendini anlatmak ve onları tanımak zorunda gibi hissediyor yüzeysel olamıyorsun. Böyle derin biri olduğun için de 'iletişim kurmak' senin için büyük bir külfete dönüşüyor! Aslında sen yalınlığı ve yalnızlığı seviyorsun. Şöyle ki hayat felsefen hayatımda çok az insan olsun ama öz olsun!

Yanlış Anlaşılmak!

Senin en büyük sosyal fobin; yanlış anlaşılmak! İnsanların bir hareketini veya lafını farklı anlamasından, seni yanlış tanımasından çok korkuyorsun. Fazlasıyla iyi niyetli biri olduğun için aslında bu kadar hassassın. Sanki böyle kimseye kendini net olarak ifade edemiyor, duygularını yeterince açıklayamıyormuşsun gibi geliyor. Kendi içinde bunları yaşarken etrafa hatta tanımadığın insanlara karşı bile çok fazla empati yapıp, hoşgörülü yaklaşıyorsun. Aslında bu korkularında haklısın ancak unutmaman lazım ki insanoğlunun yüzde sekseni yüzeysellikten hoşlanıyor ve sen ne kadar net olsan da insanlar birbirini anlamak için çaba sarf etmiyor. Bu yüzden biraz daha rahat olmalı ve aman kim ne düşünürse düşünsün, ben kendimi ve niyetimi biliyorum diyebilmelisin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceren-akin1

doğru çıktı

elif-yaren-demirbilek

izlenilmek Senin en büyük fobin bir iş yaparken izlenilmek! Yemek yerken, yazı yazarken veya çalışırken vs. birilerinin etrafında dolaşmasından hele hele başında dikilmesinden nefret ediyorsun. Böyle durumlarda sanki o kişi veya kişiler senin özel alanını ihlal etmiş gibi geliyor ve buna oldukça sinirleniyorsun çünkü senin beynin sakinlikte çalışıyor ve kendine özgü kodları var. Herhangi bir işi çoğu insanın yaptığı şekilde değil kendine özgü yöntemlerle yapıyorsun ve tek istediğin kişisel alanına saygı!

gizem-evci

ilgi odağı olmak

selin.anli

Yanlış Anlaşılmak! Senin en büyük sosyal fobin; yanlış anlaşılmak! İnsanların bir hareketini veya lafını farklı anlamasından, seni yanlış tanımasından çok korkuyorsun. Fazlasıyla iyi niyetli biri olduğun için aslında bu kadar hassassın. Sanki böyle kimseye kendini net olarak ifade edemiyor, duygularını yeterince açıklayamıyormuşsun gibi geliyor. Kendi içinde bunları yaşarken etrafa hatta tanımadığın insanlara karşı bile çok fazla empati yapıp, hoşgörülü yaklaşıyorsun. Aslında bu korkularında haklısın ancak unutmaman lazım ki insanoğlunun yüzde sekseni yüzeysellikten hoşlanıyor ve sen ne kadar net olsan da insanlar birbirini anlamak için çaba sarf etmiyor. Bu yüzden biraz daha rahat olmalı ve aman kim ne düşünürse düşünsün, ben kendimi ve niyetimi biliyorum diyebilmelisin.

karabeyaz666

İzlenilmek!

Görüş Bildir