Yunanistan ile Makedonya Arasında Sıkışan Mülteciler Canları Pahasına Sınırı Zorluyor

 > -

Yunanistan’ın Makedonya sınırı yakınındaki İdomeni kasabasında sıkışıp kalan mülteciler son çare olarak yakınlardaki nehri kullanmaya başladı. Mülteciler canları pahasına sınırı aşmaya çalışıyor.

Diken'de yer alan habere göre Yunanistan-Makedonya sınırı yakınlarındaki İdomeni kampında tutulan bazı mülteciler kamp yakınlarındaki nehirden geçerek Makedonya’ya girmeye çalıştı. Makedonya ise nehri geçmeyi başarsalar bile mültecileri Yunanistan’a geri göndereceğini açıkladı.

Mültecilerin yolculuğu havadan görüntülendi

Mültecileri geri göndermek için gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını söyleyen Makedon yetkili, “Polis ve ordu sınırdaki kritik noktalar üzerindeki güvenliği güçlendirdi” dedi.

Yetkili, sınırı geçenlerin sayısının birkaç yüzü bulduğunu söyledi, Reuters fotoğrafçısı Stoyan Nenov’un gözlemlerine göre ise bu rakam sadece bugün 2 bin civarındaydı.

Mülteciler sınırı geçebilmek için arazide uygun yollar aramaya devam ediyor. Nehre ulaşabilmek için saatlerce yürüyor, karşıya geçtikten sonra da Makedon polisi tarafından konan sınırdaki çitleri aşmaya çalışıyorlar.

Makedon polisleri yakalanan mültecilerden bazılarını ordu kamyonlarına yükledi. Ancak nereye götürüldükleri bilinmiyor.

Kriz büyüyor, anlaşma belirsiz

Avrupa Birliği (AB), mülteci akınını durdurması karşılığında Türkiye’ye yapılacak yardım miktarını 3 milyardan 6 milyar avroya çıkarmıştı. Taslak anlaşmaya göre, Türkiye Yunan adalarından geri gönderilen, Suriyeli olsun olmasın her mülteciyi geçici bir süre için kabul edecek.

Türkiye ile AB 'Prensipte Anlaştı' - onedio.com
Türkiye ile AB 'Prensipte Anlaştı' - onedio.com

AB de Türkiye’nin kabul ettiği her mülteciye karşı Türkiye’deki bir Suriyeli mülteciye sığınma hakkı tanıyacak. Ancak bazı Avrupa ülkelerinin anlaşmaya sıcak bakmadıkları biliniyor.

Mülteci krizine ılımlı yaklaşan Alman Başbakan Angela Merkel dün üç eyalette yapılan seçimlerde aşırı sağcı mülteci karşıtı partiye karşı ciddi güç kaybetmişti.

Diken - Fotoğraflar: Reuters / Stoyan Nenov

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir