Görüş Bildir
Haberler
Yunanistan'da Günde Bin İşyeri Kapanıyor

Yunanistan'da Günde Bin İşyeri Kapanıyor

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yunanistan Ticaret ve Girişimcilik Konfederasyonu Başkanı Korkidis, Yunanistan'da günde yaklaşık bin işyerinin kapandığını belirti.

Yunanistan'da, sermaye kontrolü uygulaması kapsamında nakit akışı üzerinde denetim sürerken, KDV oranlarının artırılmasıyla gelen yeni zamlar piyasalarda durgunluğa neden oldu.

Yunanistan Ticaret ve Girişimcilik Konfederasyonu (ESEE) Başkanı Vasilis Korkidis, yeni tedbirler yüzünden ciroları büyük oranda azalan çok sayıda işletmenin kapandığını, ülke sanayisinin ise durma noktasına geldiğini belirtti.

İşletmeler Yunanistan'dan kaçıyor

Korkidis basına yaptığı açıklamada, 'Ekonomik kriz yüzünden son dönemde günde ortalama bin işyerinin kapandığını, en az 60 bin işletmenin ülkeyi terk ederek komşu ülke Bulgaristan'a gittiğini, ya da gitmek için hazırlık yaptığını' söyledi.

Yunan kamu araştırma şirketi 'Endeavor Greece'in son yaptığı araştırma, bankaların kapanmasından sonra bir hafta içerisinde 300 seçkin firmanın kapısına kilit vurduğunu ortaya koydu. Yunan medyasına yansıyan araştırma sonuçlarına göre, nakit sıkıntısı nedeniyle ayakta kalmak için mücadele eden firmaların cirolarında ise yüzde 18'den yüzde 69'a varan düşüşler kaydedildi.

Karşılıksız çek sayısında patlama

Bankalardaki nakit kontrolü ve devletin özel sektöre ödemeleri durdurması nedeniyle daha önce sağlıklı sayılan birçok işletmenin ekonomik yükümlülüklerini yerine getiremediği bildirilirken, karşılıksız çek sayısında da patlama yaşandığı belirtildi.

Yunanistan Odalar Birliği Başkanı (KEEE), aynı zamanda Atina Ticaret ve Sanayi Odası (EBEA) Başkanı Konstantinos Mihalos, sermaye kontrolü nedeniyle ticaret ve sanayi sektöründe karşılıksız çek sayısında büyük artış kaydedildiğini belirterek, ödeme sürelerinin uzatılması yönünde karar alması için hükümete çağrıda bulundu.

İkinci Dünya Savaşı sonrası en pahalı dönem

Diğer yandan, kreditörlerle varılan anlaşma uyarınca hayata geçirilen reformlar çerçevesinde KDV'lere getirilen zamlar ürün ve hizmet fiyatlarının artmasına neden olurken, ülkenin İkinci Dünya Savaşı sonrasında en pahalı dönemini yaşadığı belirtildi.

Sermaye kontrolünün ve fiyat artışlarının ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm sektörünü de olumsuz etkilediği bildirildi.

Yetkili makamlarca yapılan açıklamalarda, yeni tedbirler yüzünden çok sayıda yabancı tur operatörünün rezervasyonlarını iptal ettiği, Ege'de belirli birkaç turistik adanın dışındaki diğer yerlerde çok sayıda turistik işletmenin ise zorda olduğu bildirildi. Yunan medyasına yansıyan haberlerde, turizm sezonundan umduğunu bulamayan çok sayıda turistik işletmenin sezon sonunda kurtarma programı 'Theresia'ya başvuru hazırlığı içerisinde bulunduğu ifade edildi.

Yunan basın-yayın organları kriz nedeniyle son dönemde kamu gelirlerinde aylık bazda yüzde 20 oranında azalma kaydedildiğini, vatandaşların kamuya olan ödenmemiş borçların miktarının ise 6,6 milyar euroya ulaştığını duyurdu.

Aralarında Ekonomik ve Ticari Araştırma Kurumu (IOBE), ESEE ve EBEA'nın da bulunduğu ticari ve ekonomik kurumlar ise yaptıkları açıklamada, sermaye kontrolü ve KDV oranlarının artırılması nedeniyle ülkenin içerisine düştüğü ekonomik sıkıntılara dikkati çekerek, uygulamanın sürmesi durumunda işlerin daha da kötü olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Bu arada, Yunan bankaları, günlük para çekme limitini 60 euro, haftalık toplu ödemeyi 420 euro olarak belirlerken,ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlar her gün ATM'lerin önünde uzun kuyruklar oluşturmaya devam ediyor. ATM'lerden para çeken vatandaşların ise para harcamakta son derece ölçülü hareket ettikleri belirtiliyor.

Üçüncü yardım paketi yolda

Üçüncü yardım paketi yolda

Avrupa Komisyonu, Yunanistan'ın iflastan kurtarılması için öngörülen üçüncü yardım paketi üzerinde ağustos ayının ortasında anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser.

Bir Komisyon Sözcüsü, ağustosun ikinci yarısında paketin hazır olmasını hedeflediklerini belirtti. Avrupa Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici de benzer tarihleri gündeme getirmişti. Euro Bölgesi liderleri tarafından, yardım paketine ilişkin müzakerelerin başlayabilmesi için şart koşulan yasal reformlar bir süre önce Yunanistan Meclisi'nden geçmişti.

Ancak iktidar partisi Syriza, müzakerelerin önkoşulu olarak talep edilen reformlar konusunda bölünmüş durumda. Özellikle de alacaklıların kamu işletmelerinin özelleştirilmesi talebi Syriza'da sıkıntı yaratıyor. Yunanistan Enerji Bakanı Panos Skourletis, Agora dergisinde hafta sonu yayımlanan söyleşisinde, enerji şirketlerinin satılmasına alternatif aradıklarını söylemişti.

86 milyar Euro'luk paket

86 milyar Euro'luk paket

Bu arada uluslararası alacaklıların temsilcileri Atina'ya ziyaretlerini sürdürüyor. Yunanistan Maliye Bakanlığı, salı günü yürütülen görüşmelerin oldukça ‘yoğun' olduğu açıklaması yaptı. Atina'nın müzakereleri bir an önce sonuca bağlamak istediği ifade ediliyor. Teknik ön müzakerelerin cuma gününe kadar sona erdirilmesi amaçlanıyor.

Müzakerelere, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa İstikrar Mekanizması yetkilileri katılıyor. Gelecek üç yılı kapsayacak olan üçüncü yardım paketinin hacminin 86 milyar euro dolayında olması bekleniyor. Atina'nın 20 Ağustos'a kadar Avrupa Merkez Bankası'na 3 milyar 200 milyon euro ödeme yapması gerekiyor.

AA ve DW

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam