Görüş Bildir
Haberler
Yunanistan Başbakanı ABD Kongresinde Türkiye Aleyhine Konuştu: 3 Dakika Ayakta Alkışlandı

Yunanistan Başbakanı ABD Kongresinde Türkiye Aleyhine Konuştu: 3 Dakika Ayakta Alkışlandı

Yasin Arslan
17.05.2022 - 21:54 Son Güncelleme: 17.05.2022 - 22:37

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Biden ile Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği görüşmeden sonra ABD Kongresi'ne bir konuşma yaparak Türkiye'yi hedef aldı. Ankara'nın provokatif duruş sergilediğini söyleyen Miçotakis, Türkiye'nin Yunan hava sahasını ihlal ettiklerini öne sürerek Kıbrıs'ta da iki devletli çözüme sıcak bakmadıklarını belirtti. Konuşmasından sonra Miçotakis, kongrede 3 dakika boyunca ayakta alkışlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Başkanı Joe BidenYunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ailesini Beyaz Saray'da düzenlediği resepsiyonda ağırladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin kurulmasının 201. yılını kutladıklarını belirten Biden, Yunanistan'ın ABD'nin önemli bir müttefiki olduğunu kaydetti.

Biden ile buluşmasının ardından ziyaretlerine devam eden Miçotakis, ABD Kongresi'nde bir konuşma gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin, savunma, ekonomi ve ticaretle şekillendiğini anlatan Miçotakis, ABD'nin Yunan adalarındaki askeri unsurlarından övgüyle bahsetti.

Türkiye'yi hedef aldı

Türkiye'yi hedef aldı

UkraynaRusya savaşı hakkında Putin'in saldırının karşısında durduklarını belirten Miçotakis, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine destek verdiklerini de söyledi. Açıklamalarının devamında Türkiye'nin Yunan hava sahasını sürekli ihlal ettiğini iddia eden Miçotakis, Ankara'nın bölgede provokatif bir duruş sergilediğini ve Kıbrıs'ta da iki devletli çözüme yanaşmadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

'Buradan tüm otoriter liderlere bir mesaj göndermeliyiz. Bu nedenle son 48 yıldır bizi rahatsız eden bir konuya dikkat etmenizi rica ediyorum. Türkiye'nin işgali ve Kıbrıs'ın bölünmesi... İki devletli çözümü ve Kıbrıs'ın bölünmesini kabul etmeyeceğiz. Yunanistan her zaman komşularına dostluk eli uzatır ancak komşularımızla olan anlaşmazlıklarımızı çözmek için uluslararası hukukta tek bir çerçeve vardır. Ulusal egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı ihlal eden hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz. Buna adalarımız üzerinde yapılan ihlal uçuşları da dahil. Bu yüzden bölgeye askeri teçhizat tedariki konusunda karar verirken, NATO'nun güneydoğu kanadındaki istikrarsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.'

Miçotakis'in konuşmasının ardından salonda herkesin ayağa kalkarak 3 dakika boyunca Yunan Başbakanı alkışladığı görüldü.

Miçotakis'in konuşmasının ardından salonda herkesin ayağa kalkarak 3 dakika boyunca Yunan Başbakanı alkışladığı görüldü.
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
151
81
47
23
12
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
EngineerMind

Yoğurt ve baklava bizim demeyi unutmuşsun Miço, fırsatı bulmuşken onu da deseydin keşke…

Apti ŞAKRAK

Senatoda bunları evelemeden rahatça söyletip birde üstüne alkışladılar ise , çanlar senin için çalıyor reis goodbye..

mertens

Reisi gözden çıkarmışlara, reis gidici

Oğuzhan Kurt

Hızlandırılmış yuzme kursumu aldiniz orospu evlatları