YSK, HDP'nin Başvurusunu Dördüncü Kez Reddetti

 > -

Yüksek Seçim Kurulu,HDP'nin 'Seçim güvenliğinin ihlal edildiği ve Cumhurbaşkanı'nın Anayasadaki yetkilerini aşarak bir parti lehine seçim çalışması yürüttüğü' gerekçesiyle yapmış olduğu başvuruyu oy çokluğu ile reddetti. Böylece HDP'nin dördüncü başvurusu da reddedilmiş oldu.

YSK ret kararında Anayasa'nın 105. maddesindeki düzenlemeye atıfta bulunarak "Cumhurbaşkanı'nın görevi ile ilgili işlem ve eylemlerinden dolayı, siyasal sorumluluğu olmadığı gibi ceza sorumluluğu da bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanı'nın yalnız vatana ihanetten dolayı ceza sorumluluğu vardır" dedi.

YSK: Denetleme yetkim yok

HDP'nin başvurusunun reddedilmesinin gerekçelerinin sıralandığı kararın sonuç bölümünde de " ..Bu konuda yetki ve görev veren bir düzenlemeye yer verilmemesi nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu'nun Cumhurbaşkanı'nın faaliyetlerini denetleme yetkisi de bulunmadığından istemin reddine karar verilmesi gerekmiştir" denildi.

1 üye karşı oy kullandı

"Cumhurbaşkanının propaganda yapacağı yasa koyucu tarafından öngörülmediğinden..."

Karara üyelerden biri, Ünal Demirci muhalefet edip karşı oy kullandı. Demirci karşı oy vermesinin gerekçelerini şöyle açıkladı:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 101, 103 ve 104. maddelerinde Cumhurbaşkanının görevini tarafsızlıkla yerine getireceği belirtilmiş olup, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının seçim döneminde herhangi bir siyasi parti lehine ya da aleyhine propaganda yapabileceği yasa koyucu tarafından öngörülmediğinden, Cumhurbaşkanı'nın propaganda yapmasını yasaklayan bir hükme mevzuatta yer verilmemiştir.Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olduğuna göre istisnasız herkesin kurallara uyma mecburiyeti vardır. Hiçbir kimseye kurallara uymama konusunda ayrıcalık tanınmamıştır.

"Seçim sonuçlarını etkileyecek şekilde propaganda"

Demirci itirazında Cumhurbaşkanının açık ve kapalı yer toplantıları ile toplu açılış törenlerinde, mitinglerde milletvekili genel seçimine yönelik olarak bazı siyasi parti ve kişileri doğrudan hedef alan söylem ve eleştirilerde bulunduğu ve bu suretle seçim sonuçlarını etkileyecek mahiyette propaganda konuşmaları yaptığını vurguladı.

HDP daha önce YSK'ya 3 kere başvuruda bulunmuştu. Bu başvurulardan ilk ikisi oybirliği ile reddedilirken 3. ve 4. başvurular ise oy çokluğu ile reddedildi.

DHA ve Cihan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir