Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Ünlü Yönetmenin Kamera Arkasındaki İlk Deneyimleri Olan Kısa Filmleri

 > 
216PAYLAŞIM

1. Michel Gondry / Björk - Human Behavior (1999)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind(Sil Baştan) filminden tanıdığımız yönetmen Michel Gondry, kendi müzik grubu için çektiği kliplerden biri MTV kanalında yayınlandığında Björk'ün dikkatini çekti ve Björk ilk albümü Debut'un ilk parçası olan Human Behaviour'a klip çekmesini istedi. Bu isteği geri çevirmeyen Gondry, bu klip sayesinde başka müzisyenlerin de ilgisini çekti. Massive Attack, Rolling Stones, Beck, The Chemical Brothers, Radiohead, Noir Désir gibi birçok önemli grubun ve müzisyenin şarkılarının video kliplerini yönetti.

2. John Lasseter / Luxo Jr. (1986)

Bugün izlediğimiz ve çok beğendiğimiz bir çok animasyon filminin yönetmenliğini üstlenen ama pek fazla adı bilinmeyen biri John Lasseter. 1986'da Steve Jobs'ın Lucasfilm'in bir parçası olan Bilgisayar Grafik Grubu'nu 5 milyon dolara satın aldığında şirketin ismini Pixar olarak değiştirmişti. Çiçeği burnunda şirketin reklamını sağlayacak ilk animasyonunu hemen yapmaya başlayan 30 yaşındaki John Lasseter'ın ortaya çıkardığı animasyon Luxo Jr.'du. Ve bu kısa filmde gördüğümüz masa lambası ilk Luxo Jr. kısa filmine gönderme olarak Pixar logosunda kullanılmaya başlandı. Bir kaç kısa film sonrası yönetmenin animasyon dünyasında çığın açan Toy Story, A Bug's Life, Toy Story 2, Cars and Cars 2 gibi yüksek hasılatlı filmler birbirini izledi.

3. Tim Burton / Vincent (1982)

Sıradışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton'un özellikle stop-motion animasyon tekniği ile gotik betimlemeler kullanır. Tim Burton ve Rick Heinrichs tarafından yazılıp yönetilen Vincent, Tim Burton’ın hayranı olduğu Vincent Price’dan esinlenen bir stop motion animasyon filmidir ve film Vincent Price gibi olmayı hayal eden, Edgar Allan Poe öykülerine saplantılı ve gerçeklikten kopmuş, kendi hayal dünyasında yaşayan 7 yaşındaki Vincent Malloy’un hikayesini anlatıyor.

4. George Lucas / Freiheit (1966)

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde sinema okumaya karar veren Lucas, bu dönemde çektiği kısa filmlerden biri Freiheit'tir. Bu kısa filmden bir yıl sonra çektiği Electronic Labyrinth THX 1138 4EB ile Amerikan Ulusal Öğrenci Filmleri Festivalinde büyük ödülü kazandı. Bunun sonucunda da Warner Brothers yapım şirketinde staja başladı. 1973'te senaryosunu yazdığı, kendi hayatından da kesitler taşıyan American Graffiti'yi yönetti. Aynı yıl, Flash Gordon ve Maymunlar Cehennemi'nden etkilenerek, Yıldız Savaşları'nın senaryosunu yazmaya başladı.

5. Christopher Nolan / Doodlebug (1997)

İngiliz film yönetmeni Christopher Nolan şu anda film sektörünün en çok hayran duyulan yönetmenlerin başında gelen biri. Yönetmenin şu zamana kadar ortaya koyduğu akıl dolu filmleri daha yapmadan önce 1997'de yaptığı Doodlebug isimli kısa filmi nasıl bir dehanın doğduğunu ispatlar nitelikte. Bu kısa filmden sonra sadece arkadaşlarını oynattığı ilk uzun metraj filmini 1998 yılında Following filmiyle gerçekleştirdi. 2001 senesinde bir kara filmi tersten anlattığı gerilim Memento vizyona girdiğinde ise engellenemez çıkışını başlatmış oldu.

6. Neill Blomkamp / Tetra Vaal (2004)

Blomkamp belgesel tarzında, bilgisayar tarafından elle oluşturulan doğal ve foto-gerçekçi efektler ile cinéma vérité olarak adlandırılan teknikleri kullanmakta. Bu kısa filmine göz attığınızda direkt olarak daha yeni sinemalara düşen ve robotlardan oluşan bir polis ordusunu konu alan Chappie filmi aklınıza gelecek çünkü robot dizaynı tamamiyle aynı.

7. David Lynch / Six Figures Getting Sick (1966)

1977 yapımı siyah-beyaz filmi Eraserhead ile tanınan yönetmen The Elephant Man, Dune ve Blue Velvet ile artan başarısı 1990'lı yılların sonunda yönettiği Kayıp Otoban (Lost Highway) ile doruğa ulaşmıştır. Bunun ardından Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive) filmiyle akılları iyice bulandıran Lynch bundan sonraki filmlerinde fazla kişisel olmakla eleştirilmiştir. Kimse David Lynch'in ortaya koyduğu filmler gibi bir film yapamaz buna şüphemiz yok. Öğrencilik yıllarında ortaya koyduğu bu ilk kısa filmi Six Men Getting Sick'te tam anlamıyla yönetmeni yansıtan kısa film olmuş diyebiliriz.

8. Martin Scorsese / The Big Shave 1967

Amerikan yeni dalga akımının önemli temsilcilerinden biri olan yönetmen ve sinematografik mimarisinin yanı sıra, temel dramatik arayışları olan Hristiyanlık, suç, adalet ve şiddet unsurlarını işleyen hikâye ve karakterleri ile başarılı olmuştur. Goodfellas ve Casino filmlerinde kullandığı ortadan ya da sondan başlayarak anlatma tarzıyla bütünleşmiştir. Bu kısa filminde ise bir jilet firmasının reklamı gibi başlayan ilk sahnelerden sonra tıraş olan adamın kendini kanlar içinde bıraktığı görülüyor.

9. Lars von Trier / Turen til Squashland (1967)

Kendisine hediye edilen "Süper 8" kamera ile 11 yaşında kendi filmlerini çekmeye başlayan yönetmen ve lise öğrenimi boyunca bağımsız film kariyerine devam etti. Bir çok tartışma yaratan filmlere imza atan Lars von Trier bu kısa animasyonu çektiğinde sadece 13 yaşındaymış.

10. Nuri Bilge Ceylan / Koza (1995)

Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, 1995 yılında Cannes Film Festivali'nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi.  Annesi ve babasının başrolde olduğu bu kısa film Çanakkale’de kendi köyünde çekilmiştir.

11. Fatih Akın / Getürkt (1996)

Fatih Akın'ın ilk kısa filmlerinden olan ve pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli kısa filmini 1996 yılında yönetti. Getürkt", kelime anlamı olarak "Türk tarzı, Türkler tarafından yapılan" demek. Fakat deyim olarak kullanıldığında "kandırmak, saptırmak, uydurmak" gibi anlamlara geliyor. Bu deyimin çıkışında ise aslında bizimle hiç alakası olmayan, üçkağıtçı bir satranç makinesi var. Fatih Akın'ın kısa filmi bu isimden yola çıkıyor.

12. Çağan Irmak / Bana "Old and Wise"ı çal

Başrollerinde Derya Alabora ile Erkan Can’ın oynadığı kısa film, Irmak’ın sonradan senaryosunu yazacağı gerilim serisi Kabuslar Evi’nin ilk ipuçlarını vermektedir. Ayrıca Irmak, bu filmle 1998 İFSAK Kısa Film Festivali Birincilik Ödülü’nü kazanmıştır.
Filmin konusu: Oğuz, gece saatlerinde program yapan bir radyo programcısıdır. Bir gece, Onur adında bir adam, kendisinden Eda adında bir kadın için The Alan Parsons Project’ten Old and Wise adlı şarkıyı çalmasını ister…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
booby-mcey

Nolan ilk kısa filmini 7 yaşında çekmiştir.Ve çok beğenilmiştir.Bulabilseydim o kısa filmi keşke

Gizli Kullanıcı

stanley kubrick ve fincher reisinkinide merak ettim yav

bukle.acar

Doodlebug Nolan'ın ilk denemesi değil.

versayli-aksansiz-asilzade

şu film anketindeki rezillikten sonra iyi galeriler çıkardılar.sonuçlara bir tür isyan mıdır bu

witch

İşte bu çok güzel oldu.Biraz daha fazla olsaydı keşke.

goquan

Sam Raimi de vardı da görüntüsü çok kötüydü. Ayrıca çok yönetmenin buldum bu şekilde fakat hepsi İngilizce olduğu ve altyazısı olmadığı için koymak istemedim.

Görüş Bildir