Yoksa Rüyada Uçurumdan Düşerken Uyanmamız Avcı Toplayıcı Atalarımızın Hayatını Kurtaran Genetik Bir Miras mı?

492PAYLAŞIM

Tam uykuya dalarken bir anda sonsuz bir uçurumdan düşercesine endişe dolu halde uyanmak... Bunu hemen herkes yaşamıştır ve bu durumun binlerce yıl öncesinden, avcı toplayıcı atalarımızı hayatta tutan refleks olduğunu çoğumuz bilmiyoruz.

Kaynak: https://www.livescience.com/39225-why-pe...

Rüyadasınız... Bir uçurumdan, sonu olmayan bir düşüşe geçtiniz ve panik halinde uyandınız.

Bu durumun derin uyku esnasında gerçekleşen basit bir kâbus olduğunu düşünsek de çoğunlukla uykuya dalmadan hemen önce başımıza gelir. Gece uyandıysak ve yeniden uykuya dalıyorsak da senaryo değişmiyor ve ilginçtir ki bu hisle uyandığımız anda neler olduğunu pek anlamayız.

Yaşanan hissi hatırlamak için sıcak bir cisme elinizi dokundurup anında çektiğinizi düşünün.

Genellike çok yorgun günlerin sonunda bu durumla karşılaşmamızın bir sebebi var ve 'yorgunum fakat uyuyamıyorum' diyenler için de aydınlatıcı olacak bir sebep bu. Vücudumuz yorgunken hemen uykuya geçmeye çalışırken beynimiz uyku için henüz hazır değil, vücudumuzun da hazır olmadığını düşünüyor. 

Sonuçta vücudumuzu ondan daha iyi tanıyacak halimiz yok. Eğer çok yorgunsanız vücudunuz bir anda uykuya geçmeye çalışıyor. Fakat beyniniz bu kısa süre içerisinde kas hakimiyetini iyi bir şekilde sağlayamadığı için size bir görüntü verip kaslarınızı ani bir şekilde kasıp gevşetmenizin kolay yolunu gösteriyor. Siz bu gevşemeyi dış dünyaya ''sıçrama'' olarak yansıtıyorsunuz.

Uykuya hazır olmayan vücudumuzu dinlenme moduna geçirebilmek için beynimiz biraz da bilinçsiz biçimde bir çözüm buluyor.

Bu çözüm bir anda sarsılıp uyanmamızla sonuçlanıyor, beyin amacına ulaşıyor, vücut gevşeyip rahatça uykuya dalıyor.

Aynı anda birden fazla duyumuzu tetikleyen bu yanılsama vücudumuz için olağan dışı bir durum değil.

Tıbbi tanımı 'hipnik seğirme' olan bu durum, uykuya dalmadan hemen önce vücudumuzun bulunduğumuz yerin güvenli olup olmadığını bir kez daha kontrol etmemiz için bize verdiği uyarı sinyali.

Gelelim bu 'kontrol sinyalinin' kökenlerine.

21. yüzyılda, güvenli evlerde yaşarken ve rahat yataklara sahipken neden güvende olup olmadığımızı kontrol edelim ki? Aslında bu sorunun bugünle ya da yüz yıl öncesiyle bir bağlantısı yok. Çok geçmişe, yerleşik düzene geçmeden evvel  avcı-toplayıcı atalarımıza bir yolculuk yapmamız gerek.

Öncelikle konforlu yataklarımızı unutalım, atalarımız muhtemelen ağaçlarda yahut kayalarda, en iyi ihtimalle düz bir toprak alanda uyuyordu.

Düz olmayan zeminlerde uykuya dalmadan önce yanlış pozisyonda uykuya dalarak ciddi ağrılar, vücut bozuklukları yaşanmaması için böyle bir refleks geliştirmişlerdi. 

Ayrıca mevzubahis sadece rahatlık da değildi. Bugün bizim için güvenlik problemi uyku esnasında neredeyse hiç yok.Her an bir kaplan tarafından yakalanma riskimiz de yok.

Bundan binlerce yıl öncesine gittiğimizde uyku esnasında ağaçtan düşmek, bir canlı tarafından yakalanmak önemli problemlerden biriydi.

Vücudun uykuya geçiş esnasında kontrol altında tutulması gerektiği için hipnik seğirme ağaçtan yahut kayalık bir yükseltiden düşmenin önüne geçiyor, fazla rahatlamayı ve hareketlilik ihtimalini kısıtlıyordu. Bunun yanında diğer canlıların erişemeyeceği noktaları ve pozisyonları bulmak gerekiyorsa bu da ancak uykudan önce gerçekleşebilirdi. 

Yani, bizim sonsuz bir uçurumdan düşerken uyandığımız o ufak kâbuslar atalarımızdan bize en büyük miras. Şayet bu reflekslere sahip olmasalar türlerinin devamını sağlamaları bile imkansız olabilirdi. 

Kaynaklar: 1, 2, 3

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
habib-ynml

Evrim Teorisi insanın maymundan geldiğini söylemez zaten evrim teorisi senin anlayamayacağın kadar geniş bir bilgi gerektiyor. Kalkıpta insan şurdan gelmiş burdan gelmişi değil canlılık nasıl oluştu onu çözmeye çalısıyor , ha sen adem ve havva'nın cocuklarının birbiriyle sikişmesinden geldiğimize inanıyorsan başka

habib-ynml

Bu şempanzeler 50 100 yıldır bizimle beraber ciddi anlamda sosyalleştiler 500 yıl insan içinde yaşasalar coğu insandan daha ahlaklı daha akıllı olacağına kalıbımı basarım ,

habib-ynml

Evrim Teorisini maymundan türediğimiz yanılgısına düşen be cahiller , hiç mi açıp kitap okumuyorsunuz . Bari Karşıt düşünce yi biraz araştırın , bilgiyi geçtim bari akıl yürütün , Yeni doğmuş bir bebek ile hayatı boyunca konuşmazsan sosyal çevrede bulundurmazsan nasıl dil öğrensin nasıl konuşmayı öğrensin, İnsanı hayvanlardan ayıran özellik sosyal çevresidir. Başka bir açıklaması yoktur. yok hayvanların sevgi gücü yokmuş yok fikir yürütemiyormuş yok su yok bu be cahil açta youtube da bi kaç şempanze videoları izle

fehmi-balandi

sonunu baglayamamissiniz, hypnic jerk olarak bilinen olayi kismen guzel tanimladiniz ama atalarimizda kalma demek yerine, insan potansiyeline boyle bir ozellik zaten yaratilistan konulmus demek daha dogru olurdu

wexzia

Tabi atalarının maymunumsu canlılar olduğunu sanan insanlar, bundan daha iyisini düşünemezdi. Kendimizi daha ne kadar aşağılayacağız bakalım?

esen-adil

Evrim diyince aklına maymundan insana geliyorsa hiç konuşma.Doğada varoluşsal bir gerçek var deneylerle bu kanatlınmış yobaz bir şekilde yaşamak sana bir şey katmaz

wexzia

@esen kaya, ben buraya saçma olan kısmını yazıyorum. Bana ne başka anlamlarından. Başka anlamlarıyla mı o saçmalığı açıklayacaksın? Sen gönül rahatlığıyla atanın maymunumsu bir canlı olduğunu söyleyebilirsin. Yok kanıtlanmış da yok bilmem ne. Kimin nasıl kanıtladığı belli değil ama "kanıtlanmış." Şunu kanıtlarken nasıl bir rasyonel temelden yürüyorsunuz merak ediyorum. Ya da rasyonel bir temel var mı acaba? Ayrıca bana "yobaz" diyeceksek, size de rahatlıkla "maymun bozması" diyebiliriz. Bu lafı taşımaktan gurur duyarsınız zaten.

lunakimou

Çünkü bir anda topraktan pırtladığını düşünmek çok mantıklı değil mi (!) Üstelik maymunumsu dediğin şeyin adı homo sapien ve onu hakaret sayıyorsun da havva ile adem hikayesinde havvanın ve ademin çocuklarının birbirleri ile çiftleşip (kardeşleri ile yani!) çoğalmaları hikayesini hakaret saymıyorsun yani... (!)

wexzia

@lunakimu, valla geçmişte hayvan olan bir varlık olmaktansa her zaman insan olarak var olmak çok daha mantıklı evet. En azından aşağılayıcı değil. Ayrıca dünyada başka insan olmaması durumunda çoğalabilmek için aklına daha parlak bir fikir geliyorsa, seni dinliyoruz. Kardeşlerin mecburi ilişkisini saçma bulup da bir hayvandan geldiğine inanmak ondan daha saçma ve aşağılayıcı. Şunu öyle bir yazıyorsunuz ki sanki keyiflerinden birlikte olmuşlar gibi. İlk insanın bir anda yaratılmadığını sen de biliyorsun. Saçmalama istersen. Sadece dünyaya maymunumsu veya başka bir şekilde değil, insan olmuş bir şekilde geliyor hepsi bu. Evrimi kabullenmek nedir ya? İnsanlığa hakaret resmen. Siz bir de ortalıkta utanmadan geziyorsunuz. Şimdi diyecek ki: "Evrim inanç değil, bilim." Ne olursa olsun, saçmalık olduğu sürece değişen bir şey yok.

askito-muyum-ben

Gece gece sinirlendim bak. Kimin nasıl kanıtladığı belli değil diyor bir de. Siktir git azcik araştırma yap lan! Bilimin kelime anlamından bile habersizsin kafasız!

wexzia

Evet an itibariyle maymunumsu bir canlıdan geldiğini ispatlamış oldun. Araştırmaya gerek kalmadı. Bu bana yeter. Ama sen daha evrim sürecindesin galiba. Milyonlarca yıl sonra da insan olursun belki ömrün yeterse.

jahsehaight

Çok komik bir şey yazıyorsun ya anlamadım gitti sayın Wexzia.Maymun olmak neden bir aşağılık durumudur? ve de neye göre biz maymundan gelmedik bana bunu açıklar mısın?

olivertiris

Adam küçük dünyasında ademle havvanın çocuklarının ensest ilişkisinden geldiğini düşünerek mutlu mesut yaşıyor ellemeyin. insanlığın nereye gittiğinden habersiz.

wexzia

@Ali Molu, maymun olmanın neden aşağılık bir durum olduğunu nasıl sorabiliyorsun gerçekten şaşırıyorum. Farkındaysan maymunların ya da daha genel bir ifadeyle hayvanların bizimki gibi aklı, sorumluluğu, amacı, duyguları vs yoktur. Bir zamanlar hayvan olduğunu iddia etmek, bizi hayvandan ayırarak çok daha üst bir seviyeye getiren bu özellikleri reddetmek ve onlarla aynı seviyede olmak demektir. Bu da şu anki durumumuza göre aşağılayıcı bir durumdur. Şunu yazdırdığına inanamıyorum gerçekten. İnsanın her zaman insan, hayvanın da her zaman hayvan olarak kalması, evrim gibi bir süreçten çok daha mantıklı. Akla ve mantığa göre evrim teorisi saçmalıktır. Evrim teorisine bir sürü mantıksal itiraz ve soru yöneltilebilir. Bir tanesine bile rasyonel bir cevap verilmezse, evrimden bahsedilemez. Bilim insanlarının bunu savunmaları sizin şahsi anlamda kabul gerekçeniz olabilir ama genel anlamda olamaz. Otoriteler, önermeleri doğrulayamazlar.

jahsehaight

Hayvanların duyguları ,aklı,sorumluluğu,amacı ve duyguları vardır.Ailesini korumak,çocuğunu büyütmek,kendini korumak,besinini sağlamak gibi insanınkilere benzer örnekler.Önce bir araştır.Ayrıca hafıza gibi bazı konularda maymunların günümüz insanlarından daha becerikli olduğu biliniyor.Sen hayvan lafını küçük düşürücü sananlardan birisin bu yüzden tavrın normal.Hangi akla ve mantığa göre evrim bir saçmalıktır kanıtlar sunarsan daha kolay anlaşırız.Mantıksal itirazlardan bana da bahsedersen sevinirim belki fikrim değişir.

culog

İnsanlar inandırıldıklarına ters düşen şeyleri kavramakta bazen zorlanabilirler.(Dark)

fiona.dust

@wexzia hayvanları aşağılayacak kadar kendini yüce sanan varlık! Sen baş başa kal bakalım bi adada o aşağıladığın maymun mu hayatta kalıyor yoksa sen mi? Ah keşke bunu kanıtlamak için kendini adayabilsen! Hani çok yücesin ya, egondan geçilmiyor bi krizlere falan girdin... Dinci desem din kibri sevmez. Bilimsel olarak evrim teori değil artık bir gerçek, çağın gerisinde kalmışsın ondan yazıyor bu kadar insan sana. Troll

wexzia

@Burcu Çapulcu Solmaz, arkadaşım hayatta kalmak ile konunun ne alakası var? Ben bir adada tek başıma kalırsam, elbette bir maymun benden çok daha iyi iş çıkartır hayatta kalma konusunda. Çünkü zaten maymunun tüm hayatı o adadan ibarettir. Onun aklı sadece hayatta kalabilmeye odaklıdır. Bunda şaşıracak bir şey yok. Ben yani insanlar ise, küçük de olsa bir toplum içinde yaşıyoruz. Biz de temelinde hayatta kalmaya çalışıyor olsak da bizde bir hayvanın asla sahip olamayacağı bir akıl var. İstediğin kadar hayvanlarla eşit olma konusunda diretebilirsin. Sen günlük hayatından sadece bir gününde yaptıklarını başka bir hayvana görev olarak ver bakayım yapabiliyor mu? Yapmasını geçtim sadece hayvana anlatmayı bile beceremezsin. Çünkü anlamaz. Saçmalamayın artık ya! Ayrıca hayvanlardan üstün olmak onları ezmek anlamına gelmiyor. Burada mahiyet anlamında bir üstünlük söz konusu.

Görüş Bildir