Yokmuş Gibi veya Bilmiyormuş Gibi Davrandığımız 'Vajina' Hakkında Bilinmesi Gereken 17 Gerçek

-

Toplumsal tabular arasında 'vajina' da yer alıyor. Konuşulması yasak bir şeymiş gibi davranılıyor. Herhangi bir ortamda sesli bir şekilde bile söylenmiyor. Peki kadınlar olarak daha konuşmaya bile zorlandığımız bu en hassas bölgemiz, vajinamız hakkında ne biliyoruz, ne bilmemiz gerekiyor? 

Muhtemelen bilmediklerinizi sizler için Buzzfeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/tolanishoneye/c...

Vajina hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Genel olarak ne olduğu dışında başka ne biliyorsunuz?

Sırlarla dolu vajinanız hakkında konuşmaya hemen başlayalım o halde...

1. Seks sırasında vajina normal halinin iki katına kadar genişler.

Seks sırasında vajina iki katına kadar genişleyebilir. Bunun da sebebi tahrik olunduğunda vajina tüplerinin genişlemesidir. Kadınlar tahrik olmaya başladığında, vücutlarındaki kas gerilimi de artıyor. Bu da rahmi yukarı doğru çekerek vajinanın genişlemesi için alan yaratıyor.

2. Vajina kendini temizler.

Vajinanın doğal yapısı gereği kendini temizleme özelliği bulunur. Vajina, kendi yapısı içerisinde korunmasına imkan veren yararlı bakteriler içerir. Eğer bu yararlı bakteriler herhangi bir şekilde tahrik edilirse, enfeksiyon olması daha olası hale gelir. İltihap, bakteriyel vajinozis veya pamukçuklara sebep olur.

3. Vajinal akıntıların bir çoğu adet döngüsü sırasında meydana gelen değişikliklerden ötürü olur.

Vajinal akıntının büyük çoğunluğu adet döngüsü boyunca meydana gelebilir. Ama akıntıya sebep olan ani değişiklikler vajinal enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bu belirtiler arasında neler yer alıyor peki? 

  • Renk ve kıvamda değişim

  • Aniden başlayan kötü koku

  • Akıntıda normal olmayan bir artış

  • Vajinanın dışında kaşıntı veya karın bölgesinde yahut pelviste ağrı

  • Vajinada meydana gelen olağan dışı kanama

4. Vajinanızı çalıştırabilirsiniz.

Vücudunuzdaki diğer kaslar gibi, pelvik taban ve vajinal kaslar ufak egzersizlerle güçlendirilebilir.

5. Kadınların en az 3/4'ü hayatlarının bir döneminde mutlaka pamukçuk sıkıntısı yaşıyor.

Pamukçuk fazlasıyla yaygın ve kadınların en az 3/4'ü hayatlarının bir bölümünde bu sıkıntıyı yaşıyor. Pamukçuk maya mantarlarının sebep olduğu bir enfeksiyondur. Genellikle antibiyotik kullanımıyla ilişkilidir. Çünkü antibiyotikler bazen yararlı bakterileri de öldürürler. Bu durum genelde kadınları etkiler ama bazen erkekler de etkilenebilir. Belli şartlarda cinsel temasla da bulaşır. 

6. Ameliyatla oluşturulan vajinaya bakımın tek bir belli kuralı yoktur.

Neo-vajina, penisten alınan deri yardımıyla oluşturulur ve bakım konusunda kişisel tavsiyelere ihtiyaç vardır. 

Neo-vajinaya eklenen sünnet derisinin mikroflorası çok karmaşıktır. Dolayısıyla genel bir tavsiye vermek gerçekten zordur. En doğrusu doktor kontrolünde kişisel tavsiyelerle hareket etmek olacaktır. 

7. G-noktası adını Alman bir araştırmacıdan alıyor.

80'li yıllarda Alice Kahn Ladas, Beverly Whipple ve John D. Perry tarafından yayımlanan The G Spot: And Other Recent Discoveries About Human Sexuality adlı kitap konuya büyük bir referans oluşturuyor. Whipple, Alman bir araştırmacı olan Dr. Ernest Gräfenberg'ün ilk olarak tanımladığı bu bölge ile ilgili açıklamada bulunuyor. Bu hassas bölge, uyarıldığında veya ön sevişmede şişen ön vajina duvarından hissedilebiliyor.

8. 'Fışkırtma' sırasında ortaya çıkan sıvı genellikle idrardan oluşuyor.

Erkeklerde boşalma meninin dışarı çıkması şeklinde oluyor. Ama kadınlarda 'fışkırtma' sırasında ortaya çıkan sıvı daha çok idrardan oluşuyor. Jurnal of Sexual Medicine'da yayımlanan çalışmada yer alan bilim adamlarından Dr. Samuel Salama ortaya çıkan sıvının idrar ile benzerliğine dikkat çektiler. Ayrıca ultrason yardımıyla yaptıkları incelemelerde de her fışkırtma sonrasında mesanenin boşaldığını gördüler.

9. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklara ve HIV'e karşı en iyi savunma prezervatif!

'Prezervatifler cinsel yollarla bulaşan hastalıklara ve HIV'e karşı en iyi savunmanız. Hamileliği önleme konusunda ise doğru kullanımda %98'e kadar başarılı. Ama prezervatif kullanmak en yakındaki prezervatifi alıp kullanmaktan biraz daha karışık.'

Dolayısıyla prezervatifleri ister doğum kontrol için ister cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı önlem olarak kullanın, doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

10. İmplantlar ve spiraller geri dönüşü kolay olan en etkili doğum kontrol yöntemleridir.

Özellikle seks hayatınız canlı ise, spiral ve implant gibi uzun süreli çözümler en etkili ve geri dönüşü kolay seçeneklerdir. Ama unutmayın 'en iyi gebelikten korunma yöntemi ihtiyaçlarınıza, sağlık planlarınıza ve üzerinizde oluşabilecek yan etkilere göre sizin için belirlenen yöntemdir.'

11. Cinsel birleşme tek başına zevk garantili değil; seks sırasında diğer aktivitelere yer veren kadınların orgazma ulaşma oranı diğerlerine göre daha yüksek.

'Vajinanın en hassas kısmı klitoristir. Cinsel birleşme sırasında penis, vajina duvarıyla etkileşime girer ve bu erkek için fazlasıyla zevk vericidir ama kadın için aynı durum geçerli değildir. Vajina duvarlarında çok az sinir bulunur. Aksi takdirde doğum yapmak katlanılmaz olurdu. İstatistiksel olarak erkekler vajinal birleşme boyunca orgazm olmaya daha çok meyillidir. Ama kadınlar farklı cinsel faaliyetlerden daha fazla zevk alırlar. The Journal of Sexual Medicine'nın araştırmasına göre vajinal seks yapan kadınların son cinsel birleşmelerinde %65'i orgazma ulaştı, oral seks yapılan kadınların %81'i, anal seks yapan kadınların ise %94'ü orgazm oldu.'

12. 'Normal görünümlü vajina' diye bir şey yoktur.

'Herkesin vajinası farklıdır, rengi farklıdır, boyutu farklıdır, şekli farklıdır. Dudaklar da kadından kadına değişiklik gösterir. Orgazm sırasında dudaklar kanla tıkanır ve bu sebeple daha geniş, daha koyu renkli görünürler. Ama uzun süren bir durum değildir.'

13. Terli ve yapış yapış spor kıyafetlerinizi uzun süre değiştirmezseniz mantar hastalığına yakalanma riskiniz artar.

'Vajinal mantar enfeksiyonları, vajina bölgesinde oluşan maya mantarının sebep olduğu en yaygın mantar enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonlar ılık ve nemli ortamlarda, özellikle terli ve dar spor kıyafetlerinizle uzun süre oturduğunuzda meydana gelebilir.'

14. Vajinanın ıslaklığı, vajina girişinde bulunan bezlerden kaynaklanır.

'Vajinanın girişinde birçok bez bulunur. Bunlara da üretral bezler denir. Skene ve Bartholin bezleri genellikle vajina girişinde ve vajina duvarlarında nem sağlarlar. Menapoza girmediğiniz sürece nemi kendi kendinize üretirsiniz. Ama tahrik olduğunuzda daha fazla sıvı üretirsiniz.'

15. Aşırı mastürbasyonun klitorise zarar verme ihtimali hayli yüksektir.

'Bütün gün mastürbasyon yaptığınız zaman klitorise zarar verme olasılığınız yüksektir. Vibratörler iyidir ama bir süre sonra şiddetli uyarılmaya alışırsınız. Tıbben zararlı değildir ama zevk alma konusunda sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.'

16. Ovulasyon süresince rahim boynundan yapış yapış ve ipliksi bir sıvı gelebilir.

17. Her vajinanın kendine özgü bir kokusu vardır.

'Temiz vajinalarda da koku vardır. Normal bir koku bulunur ama balık gibi kokmaz. Ayrıca su veya başka bir şey gibi de kokmaz. Tanımlaması zordur aslında. Vajina kendi kendini temizler. Eğer keskin ve ağır bir koku almaya başlarsanız hemen kontrol ettirmelisiniz. Herkesin kendine özgü bir vajina kokusu vardır.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cukko

vay amk

yami

Anal dediğimiz şey köpek pozisyonu değil, ters ilişkidir, bunu biliyoruz demi arkadaşlar? =D %94 nedir ya?..

sevil-kacar2

Araştırmaya katılan tüm kadınların %94 ü değil, anal sex yapanların %94ü. Araştırmaya bakınca zaten anal sex yapan kadınlar %3.5 una denk geliyor. Toplamda 3990 kişi (erkek+kadın) katılmış araştırmaya, bunlardan cinsel olarak aktif olanların 1931 i istatistiklere yansımış. Onların da 1048 i erkek, 883ü kadın. Anal sex yapan kadınlar 30 kişi ediyor toplamda.

yami

Açıklama için teşekkürler, şimdi netleşti olay. Bu hataya nasıl düştük şu an garipsedim mesela... :D

sevil-kacar2

Biraz algı yönlendirmesi yapılmış gönderide ondandır. Her zaman kaynaklara bakın :)

blizzard

Kafaya göre antibiyotik kullanmanın bir zararı daha çıktı. Arkadaş tavsiyesi ile antidepresan, antibiyotik vs kullanılmaz!

wednesday-addams

hiv'e karşı prezervatif kullanımı da bana tamamen güvenli gelmiyor ya... 😕

masterplan

en iyi am pembe olandir, kararmis amlarinizi beyazlatin kizlar...

cnscnr

Siz de taşaklarınızı beyazlatın o zaman...

sednurkalbr

sende çok iticisin keko

kimligibelirlenemeyenkisilerce

amı bulduda kıllısını arıyo

Başlıklar

AğrıBilimCinsellikKitapkadınlarorgazm
Görüş Bildir