Görüş Bildir
Haberler
Eski YÖK Başkanı Özcan: 'Artık ÖSYM’den Soru Çalınmıyor, ÖSYM Soru Çalıyor'

Eski YÖK Başkanı Özcan: 'Artık ÖSYM’den Soru Çalınmıyor, ÖSYM Soru Çalıyor'

Emre Ordu
06.08.2022 - 10:27 Son Güncelleme: 06.08.2022 - 17:28

KPSS'de yaşanan soru skandalıyla ilgili değerlendirme yapan YÖK Eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, önceki yıllarda sınav sorularının nasıl çalındığını anlattı. Sınavların hazırlandığı bilgisayara kablo bağlandığını aktaran Özcan 'Daha sonra da artık ÖSYM’den soru çalınmıyor, ÖSYM soru çalıyor'dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

2022 KPSS sorularının bir kısmının Yediiklim Yayınevi’nin sınav öncesindeki deneme sınavlarında çıktığının tespit edilmesinin ardından başlatılan soruşturma sürüyor.

Halk TV ekranlarında yayınlanan Seda Selek ile Perdenin Önü Arkası programına bağlanan eski YÖK Başkanı KPSS skandalı hakkında açıklamalarda bulundu.

Gazeteci İsmail Saymaz'ın 'Bugünkü sınav usülsüzlüğüne karşı nasıl bir tablo var, nasıl yorumluyorsunuz?' sorusuna Özcan,

'Çok ciddi dediğim birincisi ile mukayese edilebilecek bir şey bu. Türkiye'nin genel durumu zaten herkes tarından biliniyor. Çok huzurlu rahat günler geçirmiyoruz. Onun üzerine de böyle bir şeyin gelmesi çok yıkıcı oldu diye düşünüyorum. Sonunda ya eskiden olduğu gibi bir cemaat meselesi çıkacak, kendi yandaşlarını bundan faydalandırmak isteyecekler ya da altta parasal bir şey çıkacak. Yani bunların para karşılığında birilerine satıldığını da düşünmüyor değilim. Ama Devlet Denetleme Kurumu bize bilgi vermediği sürece gerçekleri konuşmuyoruz sadece teori kuruyoruz. Kesinlikle aydınlatılması gerek' dedi.

"Soruların hazırlandığı ana bilgisayara kablo bağlandı"

"Soruların hazırlandığı ana bilgisayara kablo bağlandı"

'Ben size çok kısa bir yolsuzluklar tarihi anlatayım' diyen Özcan, şunları aktardı:

'Önceleri bu işler özellikle doğu illerinde ve bazı batı illerinde, hocanın kapıyı kapatması, ÖSYM'den gelen danışmanların dışarıya çıkarılması, hocanın soruyu çözüp çocuklara yazdırması şeklinde olurdu. Sonra işler biraz daha sofistikeleşti, çalma işini yapan gruplar güçlendi ve farklı mekanizmalar kullanmaya başladılar. İçeriden birkaç kişiyi kendilerine çekip onlardan bilgi almaya başladılar.

Daha sonra daha da sofistikeleşti. İnsanları bıraktılar, o soruların hazırladığı ana bilgisayara bir bağlantı kurarak soruları alma yoluna gittiler ki orada kimsenin suçu yoktu, hiç kimseye hırsız diyemezsiniz. Kabloyu bağlayanın haricinde. 2014 olayında olduğu gibi. Daha sonra da artık ÖSYM'den soru çalınmıyor, ÖSYM soru çalıyor.

O kablo bağlandıktan sonra bütün sınavlarda yapıldı bu. KPSS olsun, YKS'ler ile ilgili sınavlar olsun, kurumların sınavları olsun. Bunlar kesin şeyler değil. Gözünüzde canlansın diye söylüyorum. Kablo bağlandı olayından yüzde yüz emin değilim, bunlar benim duyduğum şeyler' 

"Milli Eğitim Bakanı'na gidin , bütün tarikatların birer temsilcisi olduğunu görürsünüz"

"Milli Eğitim Bakanı'na gidin , bütün tarikatların birer temsilcisi olduğunu görürsünüz"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Özcan, yeni ÖSYM Başkanı'nın İsmailağa Cemaati liderine övgülerde bulunması hakkında ise, 'Ben o konuyu sizin yazı ve programlarınızdan öğrendim. Eğer öyle bir şey varsa çok üzülürüm. Eğer dediğiniz gibi İsmailağa tarikatı ile bir bağlantı varsa bir yakınlığı varsa hocanın hiç bir yere gitmemiş oluruz. Çok da garipsediğimi söyleyemem. Çünkü her yerde görüyoruz böyle bağlantıları. Milli Eğitim Bakanı'na gidin bütün tarikatların orada birer temsilcisi olduğunu görürsünüz. Bunun sonunda da aynı bir sürprizle karşılaşabilir Türkiye. Eğer öyle bir bağlantı varsa. Demin hanımefendi sordu. 'Bunların olmadığı bir Türkiye olmayacak mı?' diye. Eğer böyle giderse olmayacak tabi. Biz buna zemin hazırlıyoruz. İsmailağa bağlantısı olman birisini ÖSYM gibi çok çok önemli bir kurumun başına getiriyorsanız orada çok büyük bir objektiflik beklemeyin. Kusura bakmayın ama bunu söylemek zorundayım' dedi.

İlgili haberimiz 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
17
11
8
7
7
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
vOLCano

ülkede heryerin anasını s.ktiniz. bokunun çıkmadığı yer kalmadı, yeni gelecek hükümete çok iş düşüyor, düzeltilecek çok şey var...

Nurettin Bayar

Cemaatlerin canı cehenneme, Atatürk 'e bir daha rahmet okuyorum, mekanı cennet kabri nur olsun

Brk.

ohhh ya içim rahatladı artık ösym den soru çalinmıyormuş bu bi devrim gerçe kten yaparsa kim yaparr bilirsiniizz . .