Yok Deve! Türkiye'yi Arabistan Gibi Gösteren Simgelerin Yer Aldığı Görsel Ortalığı Karıştırdı

638PAYLAŞIM

Aslında dansöz kıyafetiyle dolaşmak fena fikir değilmiş. He le bir de deven varsa ohhh!

Sosyal medyanın bu seferki tartışma konusu, Türkiye'nin "simgeleri"nin yer aldığı bir tanıtım illüstrasyonu.

Bu stock görselde dansöz kostümü giymiş bir kadın, fes takmış bir erkek, hurma ağacı (palmiye değil), nargile ve deve gibi simgeler bulunuyor. Evet, deve...

Görsel kısa zamanda Twitter'da bir tartışma konusuna döndü. Araplaşıyor muyduk yoksa biz zaten böyle miydik? Buyurun bakalım o yorumlara...

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Adım başı nargile kafelerin açıldığı ve sosyal medyada yükselen nargile trendini düşünecek olursak eski bir gelenek, trendy bir yaşam tarzı haline geldi bu kesin.

Zengin sunumcu gelinlerin gösteriş ve şatafatla döşeyerek sosyal medyada gururla paylaştığı, her yerinden varak fışkıran evlerin ise bu coğrafyayı andırmadığı kesin. Şimdi size soruyoruz: Kültürel anlamda giderek Araplaşıyor muyuz?

Geriye tek bir ihtimal kalıyor: Birileri Tosun Paşa'yı seyretmiş olabilir, olmayabilir de...

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Şimdi senin devlet başkanın halîfelik sevdâsına düşerse, tavandan tabana bir neo-osmanlıcılık akımı empoze edilirse, sosyâl medyada Araplar gibi giyinip Araplar gibi davranan sözde muhafazakâr ama özde görgüsüz fenomenlerin tüm interneti işgâl ederse dışar'dan bakanın ülkeni nasıl görmesini beklersin ki??

bseozyrt

Deve figürünün Türkiye için bu kadar çok kullanılmasının sebebi zamanında dünyanın en büyük deve ticaret ve tüccarlıgı yapan devletin Osmanlı olmasıdır. Kabullenin artık eskisi kadar çok görülmese bile geçmiş yüz yıllarda deve bu kültürün büyük parçası olmuş bir ikondur.

gizem.dikmen

Ülkeye gelen turistler ne görüyor buna bakalım : Kapalıçarşı'ya gidip halı bakıyor, kahve içip lokum yiyorlar. Buralarda geleneksel kıyafet ile maraş dondurması satan bir dondurmacıdan da dondurma alıp yiyerek yürüyorlar. Öte yandan mankenlerin üzerinde dansöz kıyafeti satıldığının farkına varıyor, bazen de otantiklik veya fantazi olsun diye alıyorlar bunlardan. E her köşe başında nargile cafe de var.. Sadece İstanbul değil, Kuşadası, Bodrum tarafı için de konuşuyorum. Güneye indiklerinde gündüz şezlongda yatıyor, arada da turistik yerlerde turist gezdirmek için kullanılan develere biniyorlar. Yakın tarihte var mıdır bilmiyorum ama ben çocukken Efes Antik Kenti'nin girişinde bile develer vardı. Ege-Akdeniz zaten palmiye dolu. Neyse... Tarihi yarımada gezileceği zaman da Süleymaniye yani diğer ismiyle Blue Masque en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. E tamam işte, turistin gözünden biz buyuz ve bunu pazarlıyoruz.

gizem.dikmen

Karadeniz yaylaları, Erzincan'daki filanca kanyon, İshakpaşa Sarayı falan ikincil bir pazarlamanın konusu, meraklısına yani... Gece hayatı vs. de üzgünüm ama turistin buraya geliş sebebi değil pek. Spesifik turlar yok mu var ama geneli bu yapacak bir şey yok.

gunec46

1984 yılında Eurovision tanıtım postcardımızda uçan halıda uçan tipleri görünce büyük tepki göstermiştik. Ne yaparsan yap, adamlar bizi böyle tanıyor.

notfromakp

Yıl 2020 aydın çine de deveyle yolda göz göze geldik aydın merkezde fln deve sucuğu satılıyor yine 2011 yılında Çanakkale yenice de deve vardı hatta aydında geleneksel deve güreşi yapılıyor. Türkiyeyi İstanbuldan ibaret sanmayın

Görüş Bildir