Yine Geldiler! Sivrisinekler Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duyduğunuz 12 Yanlış Bilgi

-

Evet o mevsim geldi. Yakalamak için ellerin çırpıldığı, türlü türlü korunma yönteminin deneneceği, evin camlarına tel taktırmak için büyük operasyonların yapıldığı; ama her ne yaparsak yapalım o ısırıktan kurtulamayacağımız o mevsime yaklaşıyoruz. Elbette sivrisineklerden bahsediyoruz. Onlar hakkında duyduğunuz ama gerçek ile ilgisi olmayan efsaneleri sizin için bir araya getirdik.

1. Kokulu mumlar sivrisinekleri uzak tutar.

Kokulu mumların sivrisinekleri uzakta tutma etkisi olsa dahi açık havada ya da açık pencereli ortamlarda hava sürekli tazelendiğinden binlerce mum yaksanız bile çabanız beyhude olacaktır.

2. Doğal sivrisinek kovucu spreyler işe yarar.

Bu kovucu spreylerin içinde gerekli kimyasallar olmadığı sürece sivrisinekler üzerinde tam etki sağlayamaz. Eğer tamamen doğal malzemelerden elde edilen kovucular kullanmak istiyorsanız, o spreyin işe yaramayacağını üzülerek bildirmemiz gerekiyor. Çünkü sinekler üzerinde işe yarayacak maddenin doğal yollardan elde edilme imkanı yok.

3. Tüm sivrisinekler ısırır.

Etrafınızda dolaşan her sivrisineğim sizi ısıracağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sadece ve sadece dişi sivrisineklerin ısırdığını söylersek, hayal kırıklığı yaşar mısınız? Evet, gerçek bu. Yazlarımızı birer kabusa çeviren sivrisinekler dişi olanlar.

4. Sivrisinekler kan tipine/grubuna göre ısıracağı kişileri tercih eder.

Aslında böyle bir durum yok. Sivrisinekler teninizin kokusu ve nefes verirken ne kadar karbondioksit salgıladığınıza bakar. Bu iki parametrenin yoğunluğuna göre sivrisinekler kurbanlarını belirler.

5. Hamile kadınlar daha fazla ısırılır.

Sivrisinekler direkt olarak hamilelikle ilgili olarak gebe kadınlara onları ısırmak için yaklaşmıyor. Hamile kadınlar hareketli hormonlar sebebiyle çeşitli kokular yayar. Bu durum da sivrisineklerin daha fazla ilgisini çeker. Yani sebep hamilelik değil ancak hamilelik sonucunda ortaya çıkan bazı özellikler beraberinde sivrisinekleri beraberinde getiriyor.

6. Sivrisinekler insanları ısırır ısırmaz hayatını kaybeder.

İnsanları ısıran dişi sivrisinekler, aralıksız bir biçimde hayatlarına devam ediyor. Daha fazla kan için daha fazla ısırmaları gerekiyor.

7. Bazı yemek çeşitleri sivrisinekleri harekete geçirir.

Elbette bu da doğru değil. Herhangi bir çeşit yemeğin sineklerin ısırma aktivitesini etkilemediği uzmanların cümlelerinden anlaşılıyor.

8. Alkollü içecekler ile sivrisineklerin bir ilgisi yoktur.

Bu da tamamen yanlış. Eğer alkollü bir içecek içiyorsanız bir de açık havadaysanız, sivrisineklerin açık hedefi haline gelirsiniz.

9. Isırırlar, geçer.

Savaşlar, kazalar, hastalıklar; hayır hiçbiri değil. Sivrisineklerin dünyada gerçekleşen ölümlerin en büyük sorumlusu olduğunu biliyor muydunuz? Dolayısıyla bazı sivrisineklerin bazı durumlarda ölümlerle sonuçlanabilecek hastalıkları buluşturacak bir güce sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

10. Sadece dişi sivrisinekler vızıldar.

Bu yanlış bilinen bir efsane. Sivrisinekler cinsiyetlerinden bağımsız olarak o sinir bozucu sesi çıkarırlar.

11. Sivrisinekler gün batımında ortaya çıkarlar.

www.rawstory.com

Türlerine ve beslenme alışkanlıklarına göre sivrisinekler, günün her saatinde havada olabilir. Gece saatlerinde çevredeki sesler azalınca onları daha net duymaya başlıyoruz.

12. Sivrisinekler nemli havaları sever.

Havadaki nem oranının sivrisineklerin var olmasıyla direkt bir ilişkisi yoktur. Bazı çeşitlerin evrimi sebebiyle nemli havalarda daha fazla faaliyet gösterdiği söylenebilir; ancak sivrisineklerin sağlıklı bir biçimde yaşaması ile nemli havanın bir ilgisi yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
domalt-trump

hipergrafi

11. Maddde yanlış değil. Sivrisinekler yalnızca karanlıkta o vızıltıları ile sinir bozuyorlar. Gündüz vakti uyudugumda ne ısırıyorlar nede vızıltıları ile rahatsız ediyorlar. Geceleri ise tüm havaları ortalık aydınlanana kadar. Sonra nereye gidiyorlarsa susuyorlar.

tc-mustafa-sarac

ulan nerede sivrisinek varsa ben ta.... mahvetti beni şerefsiz

duygusal_panda

Ulan ısırılmadık yerimi bırakmadılar şerefsizler.

birinci-tekil-birey

Bir grup kızmış, bir grup alkışlamış filan? Sivrisinek işte. Napıcan. Bu dünyanın bir canlısı. Sokup kaşındırıyor mu evet. Sağlam bir çaresi var mı? Yok... Takmıcan fazla (Gerçi ne hikmetse bana gelmezler. İçince de gelmezler, başka türlü de) :D

Görüş Bildir