Görüş Bildir
Haberler
Yılın İlk Süper Ay'ı Bugün

Yılın İlk Süper Ay'ı Bugün

Ulaş
12.07.2014 - 11:36

Dünya, en sonuncusu Haziran 2013'te görülen Süper Ay'a yeniden tanık olacak. Ay, Dünya ile arasındaki mesafenin en aza ineceği kozmik olayda Dolunay'dan daha büyük ve parlak görünecek.

2014'te üç defa yaşanacak Süper Ay'ın ilki, bugün gerçekleşecek. Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya'ya olan mesafesi değişen Ay, yörüngesinin Dünya'ya en yakın olduğu noktasından dev ve parlak bir küre gibi belirecek.

En net ABD'nin Batı yakasından gözlemlenebilecek Süper Ay, İngiltere ve Avrupa'nın birçok ülkesinde gün ortasına denk gelecek. Ay, bu esnada yere en yakın olduğu noktaya, yani Yerberi'ye gelecek.

Süper Ay, 12 Temmuz'un ardından 10 Ağustos ve 9 Eylül tarihlerinde yine gökyüzünde belirecek. Haziran 2013'te yaşanan Süper Ay, Dolunay'dan yaklaşık yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük belirmişti.

Gökbilimciler, bir yıl içinde üç defa Süper Ay gerçekleşmesinin nadir bir olay olmadığını belirtiyor. Genelde 13 ay ve 18 günde bir beliren Süper Ay, bir yıl içinde birden fazla ortaya çıkabiliyor. Ancak bulutlu havaların Ay'ın parlaklığını örtmesi, normalinden daha parlak olan Dolunay'ın fark edilmesini önleyebiliyor.

Ay, Yerberi'de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte'de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

  • Al Jazeera
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/yil...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0