Yetersiz Koruma Ekipmanı ile Koronavirüs Mücadelesi Veren Sağlık Çalışanlarının Feryadı: Çok Çaresiziz!

0PAYLAŞIM

Koronavirüs ile tüm dünya olarak bir mücadele içindeyiz fakat sağlık çalışanlarının en ön hatlarda savaştığını özellikle bazı ülkeler unutmuş gibiler... ABD'deki bu doktor ve hemşirelerin haline üzüleceksiniz!

Kaynak: https://www.buzzfeednews.com/article/zah...

Koronavirüsün çıkış merkezi olduğu tahmin edilen Çin'de 3.300 sağlık çalışanı virüse yakalandı. ABD ve Avrupa ile ilgili belirli bir rakam henüz yok!

Fakat ABD için durum giderek daha da vahimleşiyor ve sağlık çalışanları herhangi bir koruma ekipmanı olmadan binlerce hasta ile tedavi sürdürmeye devam ediyor. 

Aşağıda temsili olarak Twitter paylaşımları ve ABD genelinde sağlık çalışanlarının itiraflarını derledik.

Washington'da görev yapan hemşire Dawn Aldinger; 

"Biz bu hastanede hem maskeye hem de tuvalet kağıdına ihtiyaç duyuyoruz. Resmen çaresiziz. Yerel halktan bize bağış yapmalarını istedik. Everett'teki kardeş hastanemizde birçok malzeme çalındı. İlk başta insanlar panik oldukları için çok önemsemedik, fakat artık kendimizi koruyamayacak duruma geldik. Maskelerimiz çalındı, el dezenfektanı ve eldivenlerimiz çalındı. Elimizdeki az sayıdaki N95 maskeyi kullanmamız yasak çünkü enfekte olmuş kişilere vermek zorundayız, ya da yakın temaslı müdahele etmek zorunda kaldığımız zaman kullanabiliyoruz sadece."

"Bebeklerim bunu okumak için çok küçük olabilir. Zaten bu malzemeler içinde beni tanıyamazlar. Ama COVID'den ölürsem, anneniz işini yapmak için çok uğraştı."

MultiCare Good Samaritan Hastanesi'nden bir hemşire:

"Washington ilk vakanın görüldüğü eyaletti. Sonra buradaki yaşlı bakım evlerinde virüs görüldüğü için çok ölüm yaşadık. Önce bakım merkezlerindeki malzemelerimiz ziyaretçiler tarafından çalınmaya başladı. Geriye kalan mazlemeleri ise çok sıkı tasarruf ederek kullanmaya başladık. Bir maskeyi bir kez kullanıp atmamız gerekirken, 12 saat kullanıyoruz. Artık COVID kapıp kapmayacağımız değil, ne zaman kapacağımız söz konusu."

Sağlık çalışanlarını unutmayın diye çağrı yapan biri daha...

NewYork–Presbyterian Hastanesinden pratisyen hekim:

"Maske stoğu çok az. Bize N95 kullanmanıza gerek yok dendi. Bunun yerine standart maskelerden takıyoruz. Yüz koruyuculardan takmamız söylendi fakat çalıştığım kişiler de bunu pek kullanmıyor. Ben takıyorum ama taktığım maskeyi de zor buldum. Mesaime başlamadan önce hastaneyi arayıp kullanılmamış bir maske bulmaya çalışıyorum. Bulduğum tek maske bu olduğu için bütün mesai boyunca aynısını kullanacağım."

"Koronavirüs bittiğinde bazılarımızın hayatta olmayacağını kabullenmek çok zor. Bunun malzeme eksikliğinden kaynaklanacağını bilmek ise çok sinir bozucu."

Rhode Island bölgesinden bir hemşire: 

"Yaklaşık 1 aydır kişisel koruma malzemesi eksikliği çekiyoruz. Sonra da hastane yönetimi bu malzemelerin bizler için değil hastalar için olduğunu söyledi. Bize maske takmayın dediler yani. Fakat hastalar da maskeleri doğru takmıyor. Bu arada bizdekiler de N95 maske değil, normal maske. Bize N95 maske hiç verilmedi. Çalışanlardan 5 - 6 tanesi COVID-19 şüphesi ile evlerine yollandı. Pazartesi günü ateşim çıkmıştı ama bütün gün hasta baktım. Benim de insanlara virüs taşımış olma ihtimalim var. Nasıl olacak bilmiyorum."

"Bugün acil serviste ben. Sizin gününüz nasıldı?"

Denver yakınlarındaki çocuk hastanesinden hemşire, Paige:

“Bizde, maskelerimiz yeterince sıklıkta değiştirecek kadar malzeme yok. Sarı ameliyat maskelerini 10-20 dakika takmanız lazım, biz bunları bütün gün takıyoruz. İğrenç ve rahatsız. Hastalar ve hasta yakınları çalmasınlar diye, tüm malzemeleri müdürlerimizin odalarında kilitli tutuyoruz. Eğer hastalanırsak, 14 gün çalışamayız, hem sağlıklı kalmamız önemli hem de insanlara sağlık dağıtmamız."

"Maske dikme yeteneklerimi geliştirdim, büyükannemin eski Singer makinesinden yapıyorum ve medikal olmayan hastane çalışanlarına gönderiyorum".

Carly Brown, North Carolina eyaletinden bir pratisyen hekim:

"COVID-19 belirtileri ile beni arayan iki hastam oldu. Birini sağlık müdürlüğü test yaptı, diğerini de ben kliniğimin yakınında bir otoparkta test ettim. Bizim de kişisel koruma ekipmanımı oldukça kısıtlı. Amazon'da satılıyor artık bu malzemeleri. Ben kendi 40 adet N95 maskem için 350 dolar ödedim. Tüm ekibime dağıttım. Bu maskeler normalde 1 doların altında satılıyor."

"8 saat sonra ve 12 saat sonra..."

Washington'dan bir başka hemşire:

"Bende sadece birkaç tane basit yüz maskesi var, birkaç tane de laboratuvar gözlüğü var, bir de Amazon'dan laboratuvar tulumu aldım. DSÖ'nün açıklamasına uygun bir şekilde evde dezenfektan yapıyorum, çünkü bizde yeteri kadar yok. Büyük hastanelerde çalışan ve malzeme yokluğu çeken çok arkadaşım var. İşten izin almak isterlerse ceza alıyorlar, biz hastalanırsak bu kadar hastaya kim bakacak? Amerika'nın neyin içinde olduğumuz hakkında hiçbir fikri yok!"

"Bu kişisel korunma malzemesini 30 gün daha kullanacağım."

Washington'dan bir acil servis hemşiresi: 

"İlk vakadan sonra, kişisel koruma ekipmanımızda birçok değişiklik oldu. Eldeki malzeme kuralları sürekli olarak düşürülüyor. İlk başlarda olan damlacık korumalı yüksek kalite maskeleri sonradan bulamamaya başladık. Laboratuvar çantalarımızda veya ceplerimizde taşımazsak kaboluyorlar. N95 maskelerin 5 virüs karşılaşma riski veya aynı hasta ile 8 saat kullanılması gerektiğini açıkladılar. Biz bu maskeleri günlerdir kullanıyoruz. Çalışanlar hastalanıyor ve COVID testleri gelene kadar çalışamıyorlar. Biz her mesaide birden fazla enfekte hasta ile karşılaşıyoruz. Kendimizi güvende hissetmiyoruz."

"COVID günlerinde takım çalışması. Fotoğrafta görünmeyen, tekrar tekrar kullanılan N95ler."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eppursimuove

Kendi ülkemizin sağlık çalışanları haftalardır ekipmansızlıktan çığlıklar atarken harika içerik olmuş bravo. Bu arada Avrupaya dair sayılar var, mesela araştırın bakın, ispanya'da tam 12bin sağlık çalışanı enfekte olmuş. On iki bin.

Görüş Bildir