Yeniden Aramızdalar: 386 Bekçi 'Gece Kartalları' İsmiyle İstanbul'da Görevde

 > 
587PAYLAŞIM

'Gece Kartalları' adı verilen 386 bekçi bu gece İstanbul'un çeşitli noktalarında göreve başladı. Bekçiler, özel harekat polislerinin de katıldığı araç durdurma ve silah kullanma tekniği gibi eğitimleri başarıyla tamamlayan kişiler arasından seçildi.

Kentin farklı noktalarında güneşin batışından (22.00-06.00) doğuşuna kadar görev yapacak bekçilere ilk gün devriyesinde polisler eşlik ediyor.

Her mahallede en az iki kişi nöbet tutacak bekçiler, ana ve ara arterlerde özellikle hırsızlık olaylarına karşı mücadele verecek.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce 8 Şubat'tan itibaren bekçiliğe müracaat eden 8 bin 320 kişiden 700'ü seçilmişti.

Eğitimi süren 136 ve diğer işlemleri devam eden 178 kişi olmak üzere 314 bekçinin daha sonra göreve başlayacağı bildirildi.

Bekçiler beraberinde bir takım endişeleri de beraberinde getirdi: 'İnsanlar hakkında bilgi toplayan araçlar haline gelecekler'

BirGün'de yer alan habere göre; Prof. Dr. Yücel Sayman, bekçilerin istihbarat toplama amacında olabileceğini ifade ederek, “Hukuken artık hiçbir şeyi tartışmanın mümkün olmadığı bir zamanda, bekçilere ilişkin insanların tedirgin olmasında toplumsal olarak bir haklılık payı var” dedi. Prof. Dr. Sayman şöyle devam etti: “Örnekleri gördüğümüz zaman yaşam tarzına etkisi açısından böyle bir olasılık var. Ama bence daha çok istihbarat ağı kurma peşinde olunacaktır. Bekçiler insanlar hakkında bilgi depolamaya yarayan araçlar haline gelecektir. Bekçi diye bir şeyin, şu dönemde ortaya çıkması garip.”

'Böyle bir dönemde buna ihtiyaç duyulması kaygılara neden oluyor.'

CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise, bekçilik uygulamasının mahalle baskısına sebebiyet vereceğinin altını çizerek, “Eski dönemlerde mahalle bekçiliğinde belki sıkıntı yoktu. Ancak bugün, böyle bir dönemde buna ihtiyaç duyulması bizde kaygılara neden oluyor. Bugünkü bekçilik anlayışı, mahalleden haber alan, mahalleye karışan ve devletin en küçük birimiymiş gibi tasarlandı. Bu da ister istemez kaygı veriyor. AKP’nin de bu tarzda birçok uygulamasının olduğunu düşününce direkt bireysel yaşama müdahale olarak yorumlayabiliriz. Çünkü AKP’nin pratiği bize bunu gösteriyor. Yaptıklarında da hukuki bir kaygıları zaten yok” diye konuştu.

Yeni uygulama Ekşi Sözlük'te de gündem maddeleri arasında. İşte öne çıkan bazı yorumlar 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir