Görüş Bildir
Haberler
Yeni Soğuk Hava Dalgası Geliyor: Şubatta Yeniden Kar Yağışı Olabilir

Yeni Soğuk Hava Dalgası Geliyor: Şubatta Yeniden Kar Yağışı Olabilir

Ülkenin birçok şehri soğuyan havalarla birlikte beyaza büründü. Kar yağışı yer yer etkili olmaya devam ediyor. Olumsuz hava koşulları sebebiyle birçok ilde yollar ulaşıma kapandı, trafik durdu. Ülkede kendisini çokça hissettiren soğuk hava dalgası Türkiye'yi henüz terk etmiyor. İstanbul dahil tüm ülkeyi etkisi altına alacak olan yeni bir soğuk havası ve yağışlı dalgalar geliyor. Meteoroloji uzmanları, şubat ayının ilk haftası için yeni bir soğuk hava dalgasının ülkemizi etkisi altına almasını bekliyor. Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel'den geldi. Şubat ayının ilk haftasına ilişkin bazı tahminlerin ortaya çıktığını belirten Özel, 'Bu bizim zor geçireceğimiz bir kış olacak' dedi. İşte 26 Ocak hava durumu ve yapılan son değerlendirmeler..

İçeriğin Devamı Aşağıda

Meteoroloji uzmanları yaptığı açıklamalara göre; Tüm yurdu etkisi altına alan İzlanda kaynaklı soğuk ve kar yağışlı hava cuma günü yurdu terk ediyor. Türkiye, hafta sonundan itibaren yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisine giriyor. Yeni bir soğuk hava dalgasının kapıda olduğunu söyleyen meteoroloji uzmanları, yeni sistemin Şubat ayının ilk haftasında Marmara bölgesini etkisi altına almasını bekliyor. İşte hava durumundaki son dakika gelişmeleri...

Hava Durumundaki Son Dakika Gelişmeleri...

Hava Durumundaki Son Dakika Gelişmeleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu (Iğdır ve Van hariç), Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akdeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek olan yağışların; İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun batısı ile Kocaeli, Yalova, Sakarya'nın kuzeyi, K. Maraş, Osmaniye, Hatay, Anamur, Tokat, Muş, Bingöl, Adıyaman, G. Antep, Kilis, Ş. Urfa'nın kuzey ve batısı ile Batman ve Diyarbakır'ın kuzey kesimlerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don ile birlikte sis ve pus olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının Trakya ile iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, Ülkemiz genelinde mevsim normalleri altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, güneydoğu kesimlerde doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

''Hafta Sonu Yağışları İstanbul'da Yağmur Şeklinde Olacak."

''Hafta Sonu Yağışları İstanbul'da Yağmur Şeklinde Olacak."

İstanbul'da çarşamba sabahına kadar orta kuvvette kar yağışlarının süreceğini belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmini Uzmanı Abdullah Macit, 'Çarşamba sabah başlayarak üç gün boyunca İstanbul'da buzlanma ve don olayı yaşanacak. Dolayısıyla vatandaşların ulaşımda bu uyarıyı dikkate almasını istiyoruz. Hafta sonu yağışları İstanbul'da yağmur şeklinde olacak.' diye konuştu.

Hava Tahmini Uzmanı Macit, Güney Ege ve Akdeniz'in iç kesimleri için ise zirai don uyarısı yaptı.

''Şubat Ayındaki Kar Olasılığı İçin Hazırlıklı Olalım.''

''Şubat Ayındaki Kar Olasılığı İçin Hazırlıklı Olalım.''

Ancak İstanbul'u etkisi altına alacak yeni bir soğuk ve yağışlı dalgası ise yolda. Meteoroloji uzmanları Şubat ayının ilk haftası (4-6 Şubat) için yeni bir soğuk hava dalgasının ülkemizi etkisi altına almasını bekliyor.

Şubat ayının ilk haftasına ilişkin bazı tahminlerin ortaya çıktığını belirten Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, 'Şubat ayının ilk günlerinde de Marmara için kar olasılığı var. Bu sistemi takip ediyoruz. Bu bizim zor geçireceğimiz bir kış olacak. O yüzden Şubat ayındaki kar olasılığı için hazırlıklı olalım.' dedi.

Bu Haberler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın