Yeni Radar Sistemi: Sürücüler Işıklı Levha ile Uyarılacak

 > 
59PAYLAŞIM

İçişleri Bakanlığı, 'sabit radar' olarak bilinen Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ndeki (TEDES) 'tuzak' uygulamasını kaldırarak yeni düzenlemeler yaptı. Düzenlemeye göre 'sabit radar' uygulaması devam edecek, ancak en az 500 metre öncesinde ışıklı uyarı bulunacak ve 500 metre içinde hız sınırı değişmeyecek. İlgili bölgede hız sınırı mesela 70 kilometre ise bu rakamın yüzde 10'una tekabül eden 7 kilometre boyunca başka bir radar bulunamayacak.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, halk arasında “sabit radar” olarak bilinen TEDES, uygulamada yaşanan bazı sorunlar, ihtiyaçlar ve vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda yeniden düzenlendi.

İçişleri ile Maliye bakanlıklarınca yapılan değişiklikler şöyle:

“Yerleşim yerleri giriş ve çıkışında yol üstü levhalar ile sabit radar uygulaması olduğuna dair ışıklı uyarı levhaları konulacak.

Sürücüler 500 metre öncesinde uyarılacak

Sabit radar noktalarından 500 metre öncesi ve sonrasında farklı hız limiti uygulanmayacak, 500 metre öncesinde sürücüler hız limitlerini de gösterir şekilde trafik levhalarıyla uyarılacak.

Denetim yapılan yolda uygulanan hız limitinin onda birine tekabül eden mesafelerde birden fazla sabit radar denetimi gerçekleştirilmeyecek. Örneğin hız limiti saate 100 kilometre olan yerde 10 kilometre, 70 kilometre olan yerde ise 7 kilometre mesafede aynı yön ve istikamette, birden fazla sabit radar sistemiyle denetim yapılmayacak.”

Yetkililer, TEDES’te vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmeye gidildiğini, böylece kısa mesafe ve zaman aralığında birden fazla cezalı duruma düşülmesinin önüne geçildiğini ifade etti.

TEDES’lerin gelecek günlerde yeni düzenlemeye uygun hale getirileceği öğrenildi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir