Yeni Askerlik Sisteminin Detayları Açıklandı: 'Bedelli Askerlik Kalıcı Hale Getiriliyor'

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sisteminin detaylarını "Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." diyerek açıkladı...

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yeni bir askerlik sisteminin geleceğini açıklamıştı.

Erdoğan Yeni Askerlik Sistemini Anlattı: Bedelli Sürekli Oluyor, Süre 6, 9 ve 12 Ay - onedio.com
Erdoğan Yeni Askerlik Sistemini Anlattı: Bedelli Sürekli Oluyor, Süre 6, 9 ve 12 Ay - onedio.com

Yedek subaylık devam ediyor, yedek astsubaylık geliyor.

Erdoğan bugün, Balıkesir'deki mitingde düzenlemenin detaylarını paylaştı.

Yeni askerlik sisteminde, yedek subaylığın devam edeceğini ifade eden Erdoğan, ek olarak 'yedek astsubaylık' sisteminin de geleceğini, şu sözleriyle ifade etti:

Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.

Lise ve altı mezunlar için 6+6 ay askerlik

Erdoğan, lise ve altı mezunlar için 6+6 aylık bir model geleceğini paylaştı:

Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar.

Bedelli askerliğe herkes başvurabilecek

Bedelli askerliğin, ordunun ihtiyacına göre kalıcı hale getirildiğini ifade eden Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler." ifadelerini kullandı.

İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlik yapabilecek, ücret sabit bir formüle göre hesaplanacak.

Erdoğan, kalıcı hale getirilecek bedelli askerlikle ilgili olarak, ilk yıl 145 bin kişinin faydalanabileceği ve ücretin de sabit bir formüle göre hesaplanacağı bir model üzerinde çalışıldığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor. Böylece gençlerimiz için askerlik görevi bir yük olmaktan çıkıyor.

Yeni askerlik sistemi, sosyal medyanın da gündemindeydi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir