Yemeden Önce Bir Kez Daha Düşünün: İşte Dünyadaki En Tehlikeli 17 Yiyecek

13bPAYLAŞIM

Dünyada yemeden önce düşünmeniz gereken birçok tehlikeli yiyecek var. Üstelik bunların çoğu her yerde bulunan yaygın yiyecekler. İşte dünyanın en tehlikeli yiyecekleri.

1. Yer Fıstığı

En tehlikeli yiyeceklerden biri olduğuna inanmak zor olsa da, dünyada milyonlarca insanın ölümcül fıstık alerjisi var. Yer fıstığı, alerjide ölüm oranı en yüksek olan gıda.

2. Filiz

Sebze ve meyvelerin her zaman sağlıklı olduğunu düşünürüz. Ancak filizlenmiş gıdalarda salmonella, E.coli ve listeria gibi salgın hastalıklara yol açan bakteriler olabilir.

3. Sosis

Sosis, 10 yaşın altındaki çocukların boğulma nedenleri arasında ilk sırada bulunan yiyecek. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsüne göre günde bir sosisli sandviç, kolon kanseri riskini %20 artırıyor.

4. Ake Meyvesi

Jamaika'nın ulusal meyvesi olan Ake; uygun şekilde yetiştirilmediğinde toksin açısından çok zengindir. Jamaika istifrası adlı hastalığa yol açar. Yoğun karın ağrısı ve kusma ile başlayan bu hastalık; dehidrasyon, koma ve ölüme kadar gidebilir.

5. Domates

En masum sebzelerden biri olarak düşündüğümüz domatesin sapları ve yaprakları ölümcül derecede toksin içerebilir. Domates yaprakları kaynatılarak yapılan bitki çaylarından ölen insanlar raporlanmıştır.

6. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Tıpkı filizler gibi; marul, lahana, ıspanak gibi büyük yeşil yapraklı sebzelerde de yüzlerce virüs ve bakteri tespit edilmiştir. Bu tür sebzeleri sirkeli suyla iyice yıkamaya devam.

7. Manyok

Ülkemizde çok yaygın kullanılmasa da, bu bitki yüksek derecede siyanür içerebilir ve bu ölümcül olabilir.

8. Kiraz

Tıpkı elma ve şeftali gibi siyanür içeren kiraz; aşırı şekilde tüketildiğinde kusma, böbrek yetmezliği ve ölüme yol açabilir.

9. Hint Yağı

Bizde daha çok kaş kirpik bakımı için kullanılan Hint yağı, kabızlığa çare olarak da gösteriliyor. Ancak tüketmeden önce çok zehirli olduğunu bilmekte fayda var. Hint yağı üretiminde çalışan işçilerde bulantı, ishal ve hipertansiyon görülmektedir.

10. Fugu (Balon) Balığı

Japonya'da ısrarla tüketilen bu balık, dünya üzerindeki en zehirli yiyecek. Tek bir balık, 30 kişiyi öldürecek güçte. Sadece dişisi zehirli olan bu balık, uzman bir şef tarafından zehrinden arındırılmazsa sonuç kaçınılmaz. İstatistiklere göre Japonya'da 1887-1978 arasında tam 6 bin 925 kişi, yani yılda ortalama 75 kişi bu yemek yüzünden hayatını kaybediyor.

11. Yıldız Meyvesi

Böbrek sorunu olanlar için ölümcül seviyede tehlikeli bir meyveden bahsediyoruz. Bu meyvenin sadece 100 mililitresi nörotoksine dönüşüyor; beyin ve sinir sistemini çökertiyor.

12. Kayısı Çekirdeği

Meyveler çoğu zaman yararlıdır ama çekirdekleri ve onların içindeki tohumları için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Kayısı çekirdeğinin içindeki badem diye adlandırılan tohumun hidrojen siyanür içerdiğini biliyor muydunuz? Ülkemizde ve dünyada badem yiyerek ölenlerin haberlerine sıkça rastlamak mümkün.

13. Durian

Güneydoğu Asya'da çok popüler olan bu meyvenin özünde bazı zehirli tohumlar yer alıyor. Özellikle pişirilmeden yenildiği zaman alkol zehirlenmesine benzer etkiler gösteren sonuçları var.

14. Mürver

Mürver olgunken ve doğru pişirildiğinde tamamen zararsız bir meyve. Ancak bu da yeterli değil. Tohumları, yaprakları ve dalları tamamen ayıklanmalı. Aksi takdirde yoğun bir ishale sebep olacak siyanür ile karşı karşıya kalabilirsiniz ki bu durum ölümcüldür.

15. Mikrodalga Fırında Patlatılan Mısır

Bu pratik olarak gözüken atıştırmalık gözüktüğü kadar masum değil. Birlikte geldiği poşetin içindeki kimyasallarla mısırın içindeki bazı aromaların birleşimi ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

16. Çiğ Kaju

Kaju çok yararlı ve özellikle çiğ olarak tüketildiğinde mükemmel bir besin kaynağı olarak gösteriliyor. Ancak siz siz olun dalından kopardıktan sonra "çiğ kaju yararlı" deyip yemeyin. Çünkü bu halinin çeşit çeşit zehir içerdiği biliniyor. Marketlerde gördüğümüz çiğ kaju ise buhar ile özenle temizlendikten sonra raflara geliyor.

17. Ölüm Şapkası (Mantar)

Çok fazla ölümcül mantar türü olmasına rağmen ölümle ismi anılan bir kaç mantardan bir tanesi bu tür. Yenmesi durumunda 6-12 saat içinde ani ishal, sıvı kaybı, vücut ısısının dalgalanması ile birlikte ölüm ortaya çıkıyor.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tulin-eroglu

herkesin alerji testi yaptırması gerek, sebze meyveleri iyice yıkamadan yememek. artı manyok ne :)

sultan-tebrizi

domatesin yaprak ve dalları gerçekden zehirli ben böcek ilacı olarakd a kullandım .bitkilerin yapraklarında görülen bit ve geneleri öldürmekde yararlı ola biliyor.

realitysucks

hiç bişey yemeyelim o zaman

emre-ozgen

Badem'in çok afedersiniz içinden geçerim her yaz Malatya'yı ziyaret edişimde hiç de birşey olmadı saçma geldi o kısmı diğerleri hakkında tabi ki bir bilgiye sahip değilim

sek

İyi yaşamışız ya la O.o

Görüş Bildir