Yeğeninin Ölümüyle İnsanlara Küstü: 33 Yıldır Tek Başına Yaylada Yaşayan Fadime Nine

 > 
77PAYLAŞIM

Birçoğumuzun şehir hayatından uzaklaşarak tabiatın içerisinde tek başına yaşama hayali olabilir. 82 yaşındaki Fadime Kayacı da tam 33 yıldır tek başına Karakısrak Yaylası'nda yaşıyordu. Fakat onun yaşadığı yeri terk etmesinin sebebi trajik bir hikayeye dayanıyor. 1984 yılında yeğenini kaybeden Kayacı köyüne küserek tek başına yaylaya çıktı ve 33 yılını orada geçirdi.

Trabzon'un Tonya ilçesinde yaşayan Kayacı 1984 yılına kadar köyünde yaşıyordu.

Bir gün ot topladıktan sonra evine dönen Kayacı, sara krizi geçiren 14 yaşındaki yeğeninin cansız bedeniyle karşılaştı.

Yeğeninin ölümüne üzülen Kayacı yaşananlardan sonra köyü terk ederek Karakısrak Yaylası'na çıktı ve tek başına yaşamaya başladı.

Yaylada kaldığı süre boyunca da tek arkadaşı radyosu oldu.

Geçtiğimiz günlerde ise yakınları Fadime Nine'yi ziyaret etmek istedi fakat yoğun kardan ötürü kendisine ulaşamadı.

Daha sonra belediye yolları açtı ve yakınları Kayacı'ya ulaşabildi. Fakat o kendisini ziyaret edenlere teşekkür ederek, kendisini burada bırakmalarını rica etti.

Yakınlarının ısrarı üzerine Kayacı pes ederek yakınlarıyla birlikte köyüne döndü.

'Nice ki sağdır canım, ben burayı seviyorum'

Doğan Haber Ajansı'na yeğeni ve babasının ölümünden sonra yaylada tek başına yaşama kararı aldığını ve burada anılarının göz önünde olduğunu anlatan Fadime Kayacı, yaylaya âşık olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Uzun yıllar yaylada yalnız kışladım. Ormanımı kolladım. İneklerimi baktım. Tek başıma duruyorum bu dağlarda, köye inecektim kar yağdı, kaldım burada. Köyde duramam. ‘Yaz dedi mi’, illaki ben bu dağa geleceğim. Ben hep burada kışladım, burasız idare edemem. Nice ki sağdır canım, ben burayı seviyorum.”

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir