Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yazcı-Kışçı Kapışmasında Yazcıların Haklılığını Kanıtlayan 19 Sebep

-
Abone ol

“Yaz mı güzeldir kış mı?” sorusu sosyal medyada dönem dönem parlayıp,  karşılıklı ithamlar, türlü suçlamalar, sonu gelmez argümanlarla şakayla karışık bir biçimde tartışılıyor. Herkesin savunduğu mevsimi seçmek için haklı gerekçeleri var. Kimisi maddi, kimisi keyfi… Siyasi parti ya da futbol takımı tutmaktan daha radikal bir biçimde mevsimler tutuluyor, cenk meydanına atılıp savaştırılıyor ve “yaz mı kışı döver, kış mı yazı” sorusunun cevabı aranıyor. İrade beyan etmekten yoksun, oportunizme bulaşmış tipik ortayolcular olan ve kimsenin sevmekte bir an dahi tereddüt etmeyeceği mevsimlerin arkasına saklanan baharcıları bir kenara bırakırsak, bu tartışma aziz milletimizi kamplara bölmüş durumda. İnsanlık tarihinin bu kadim sorununa sizler için el attık ve safımızı belli ederek neden yazcıların doğru yolda olduğunu açıkladık. Bizce biz haklıyız!

1- Yaz, kumsalda uzanmak, denize girmek, dubalara doğru yüzüp çaktırmadan işemek demek. Bunları sevmeyen insan olur mu hiç?

2- Yaz demek terlik demek, spor ayakkabı demek, botlara veda ayaklara nefes ve sıhhat demek.

3- Yaz, giyinme derdinin minimuma inmesi demek. Tişörtü sırta geçirip sokağa çıkmak, monttur, eldivendir, beredir, atkıdır uğraşmamak demek.

4- Yaz, karpuz demek, kavun demek. Daha ne olsun söyleyin değerli kışçı dostlarım?

5- Yaz, insanlığın en büyük besin kaynağı olan buğdayın, arpanın, mısırın toplandığı mevsim demek. Yaz olmasa aç kalırdınız be, aç!

6- Yaz, doğalgaz faturasının cücük kadar kalması demek, bayram eden bütçe demek, İgdaş binası görünce moralin bozulmaması demek.

6- Yaz, gönül rahatlığıyla yenen dondurmalar, içilen soğuk biralar, meşrubatlar demek. Boğaz ağrısı da mı çekmediniz hiç, halden anlamaz kışçılar?

7- Yaz, doğanın uyanması, çoşması, kabarması demek. Karın kışın kuruttuğu ağaçları, soldurduğu çiçekleri, dondurduğu toprağı mı seviyorsunuz yoksa rengarenk kiraz ağaçlarını mı cevap verin?

8- Yaz gündüzlerin uzun olması, havanın geç kararması demek. İşten çıktığında aydınlık bir hava ve güneşle karşılaşmak ne demek bilir misin sen ey kışçı?

9- Yaz, daha az hastalık demek. Kışın gripten, nezleden, şişmiş bademciklerden de mi bıkmadınız sevgili kışçılar?

10- Yaz güneş demek, güneş D vitamini demek. D vitamininiz olmazsa siz yine olurdunuz ama… Neyse.

11- Yaz, balkon ve teras demek ama siz ne anlarsınız balkon keyfinden eeeyy zevksiz kışçılar.

12- Yaz, depresyona elveda demek, gönül yaylarını gevşetmek demek. Taş kalpli kışçılar, hiç mi yüreğiniz pır pır etmez?

13- Yaz, piknik demek. Pikniğe gitmek, mangal yellemek, hamak germek gibi milli sporlarımıza da uzaksınız tabii siz, halktan kopuk elitler sizi.

14- Yaz demek okulların kapanması demek. Yolu öğrencilikten geçenlerin yazı iple çektikleri günleri unutmaları ne acı…

15- Yaz aşkı ne demek ondan da bihaersinizdir siz k*şçı bozuntuları!

16- Yaz demek, sokaklarda yaşayan insanların nispeten daha rahat geçirecekleri aylar demek.

17- Yaz, büyükşehirlerde daha az trafik, daha az trafik de daha az cinnet demek.

18- Yaz, sokak hayvanlarının hayatta kalabilmesi, sokaklarda sere serpe uzanabilmesi demek. Bunu hiç düşünmemiştin değil mi ey gafil kışçı?

19- Yaz demek yazlık demek. Dünyada yazlıktan daha güzel bir kavram var mı? Başka da sorum yok hakim bey, karar sizin…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lauren

hiç demiyonki yazlıınız var mı hiç laf

pasamlksh

yaz kuraklık demek otobüste ter kokusu demek yaz okulu demek yazında çalışanlar için işkence demek tatile gidemeyenler için evin içinde sıcaktan boğulmak demek.Kış candır huzurdur.

xari-vi-kashwakamak

gündemde kavga edecek bişey olmayınca buluyoz hemen

mehmet-akif-senay

bende yazın gezip dolaşabilsem , yazlığa gitsem bana da güzel. bunu o sıcakta yaz okulu var,stajı var.

Gizli Kullanıcı

Hava azıcık bulutlansın gökyüzü gri olsun hemen içim kararıyor depresyona giriyorum ki İstanbul'un havası çoğu zaman böyle. zaten çok fazla üşüyen bi insanım kış boyunca elim ayağım buz gibi geziyorum yataktan çıkasım gelmiyor içimde hiçbir şey yapmak gelmiyor. 4 mevsimi yaz olan yer lazım bana.

Görüş Bildir