Görüş Bildir

Yaşı 30'dan Büyük Olanlara Çocukluğundan İtibaren Büyük Travmalar Yaşatmış Haberler

Haberler
> Yaşı 30'dan Büyük Olanlara Çocukluğundan İtibaren Büyük Travmalar Yaşatmış Haberler

Bazı şeyleri isteseniz de hafızanızdan silemezsiniz. Yıllar geçtiği halde unutulmayan bu dramatik olaylara tanık olmuş bir nesil var. Hepsini gördük, hepsini yaşadık...

1. Tüm dünyanın gözleri önünde kalkıştan 73 saniye sonra infilak eden Challenger faciası

Sadece biz değil tüm dünya için travmatik bir görüntüydü. Bu olay, dünya havacılık tarihinin en trajik kazası olarak kayıtlara geçti. Mekiğin içindeki yüksek donanımlı 7 insan da hayatını kaybetti.

(1986)

2. ANAP kongresindeki konuşması sırasında Turgut Özal'a yapılan suikast girişimi

Hafızalardan silinmeyen bir görüntü daha. Özal'ın '..şimdi bu işi değiştirdik. buyur kardeşim!' dediği anda patlayan silah, Kartal Demirağ isimli şahsa ait çıktı. Turgut Özal, daha sonra bu kişiyi affettiğini açıklamış, nitekim 4 yıl sonra da Demirağ tahliye ile serbest kalmıştı.

(1988)

3. Dünya tarihinin yeniden şekillenmesine sebep olan Berlin Duvarının yıkılma anı

3. Dünya tarihinin yeniden şekillenmesine sebep olan Berlin Duvarının yıkılma anı

Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvardır Berlin Duvarı. Batı'da yıllarca 'Utanç duvarı' (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin'i abluka altına alan bu betondan sınır, 9 Kasım 1989'da Doğu Almanya'nın, isteyen vatandaşların Batı'ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı.

(1989)

4. Gece görüşüyle CNN International'dan aktarılan yayını ekranlarımızdan seyrettiğimiz Körfez Savaşı

Hayatında henüz birçok şeyi öğrenmemiş çocukların Scud ve Patriot füzesi gibi kavramları ezberlemesine de sebep olmuştur. Atılan füzeleri, yapılan bombardımanları canlı olarak seyrettik. Savaşın kötülüğü, o zamandan zerk edildi damarlarımıza.

(1991)

5. Bosna Savaşı sırasında Hırvatlar'ın Mostar Köprüsü'nü yıkma anı

İnsanlık tarihinin en büyük acılarından biri olan bu savaşın en can yakan görüntülerinin biri de tarihi Mostar Köprüsü'nün yıkılışıydı. Yıkımdan 9 yıl sonra köprü onarıldı ve yeniden kullanılır hale getirildi.

(1993)

6. Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçıların, kaldıkları Madımak Otel'de gericiler tarafından katledilmesinin görüntüleri

33 sanatçının ve 2 otel görevlisinin hayatını kaybettiği bu katliam, tarihimizdeki en büyük kara lekelerden biri. Ekranda bu görüntüleri seyrederken yaşadığımız his başka hiçbir şeye benzemiyordu. Alt yazılarda geçen konuşmaları okumak bile insanı çığrından çıkartıyor.

(1993)

7. Cinayet silahı yaptığı çivileri kurbanlarının kafasına çakan Çivici Katil röportajı

7. Cinayet silahı yaptığı çivileri kurbanlarının kafasına çakan Çivici Katil röportajı

Süleyman Aktaş'ın 31500 volt elektrik akımına kapılıp ağır yaralandığı iş kazası, kendisinin ve çevresindeki birçok kişinin hayatını derinden etkiledi. Çünkü bu kazadan sonra beyninde bir takım hasarlar oluşmuş ve 'aldığı emirler' sonucu insanları çiviyle öldürmeye başlamıştı. Aktaş'ın itiraf görüntüleri ve maktullerin bedenlerinin ekranlara yansıması birçok kişi için hala travmatik bir durumdur.

(1994)

8. Bir kamyon ve bir Mercedes'in trafik kazası yapmasından çok daha fazlasını anlatan Susurluk Kazası haberi

8. Bir kamyon ve bir Mercedes'in trafik kazası yapmasından çok daha fazlasını anlatan Susurluk Kazası haberi

Kaynaklarda bu kazanın tanımı şöyle geçiyor: 'Susurluk skandalı ya da Susurluk kazası, 3 Kasım 1996'da saat 19.25 sularında Balıkesir Bursa karayolunda Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkiinde meydana gelen trafik kazası sonucu, devlet-polis-mafya ilişkilerinin ortaya çıkması ile patlak veren skandal. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli skandallarındandır.'

(1996)

9. Vehbi Koç'un mezarından naaşının çalınması

9. Vehbi Koç'un mezarından naaşının çalınması

Mezar hırsızları olarak bilinen çetenin amacı, Koç Ailesi'nden fidye almak istemesiydi. Fidyecilerle pazarlık eden polis, çete üyelerini yakalayıp tutukladı. Naaş ise 100 metre ilerideki başka bir kabristanda saklanmış olarak bulundu.

(1996)

10. Güzeller güzeli Lady Diana'nın elim bir trafik kazasında öldüğünü gösteren görüntüler

10. Güzeller güzeli Lady Diana'nın elim bir trafik kazasında öldüğünü gösteren görüntüler

Lady Di ve sevgilisi Dodi El Fayed'in Paris'te 'paparazzilerin görüntü almak için araçla sıkıştırdıkları' kaza olarak geçti tarihe ancak bu bilgi çoğu insan için şaibeliydi ve gerçek sebebi farklıydı. 

(1997)

11. Aczmendi tarikatı şeyhi Müslüm Gündüz ve Fadime Şahin'in uygunsuz bir şekilde basılma anı

Bu olaydan sonra Fadime Şahin televizyon ekranlarında Müslüm Gündüz tarafından kandırıldığını ve tacize uğradığını belirtmişti. Müslüm Gündüz ise Fadime Şahin'le nikahlı olduğunu söylemişti. Olay elbette bu kadarla kalmadı. Detayları oldukça uzun olan bu olay, bir dönem bizler için yaşanmış travmalardan biridir.

(1997)

12. Tuzla tersanesinde bulunan en büyük tanker gemisinin patlaması ve yangını söndürmek için görevini yapan itfaiyecilerin yanma görüntüleri

315 metrelik boyu ve 165.000 tonluk ağırlığı ile Türkiye'nin en büyük gemisi olan TPAO tankeri, tersanede bakımdadır. Saat 17.30 sularında, kaynak çalışması esnasında sıçrayan kıvılcımlar, bakım esnasında depolarda birikmiş gazın alev almasına neden olur ve büyük bir patlama yaşanır. Olayda 22 itfaiyeci yaralanmış, 2 itfaiyeci de hayatını kaybetmiştir.

(1997)

13. Konca Kuriş'in Hizbullah tarafından öldürülmesi ve domuz bağı ile öldürülen insanların haberleri

13. Konca Kuriş'in Hizbullah tarafından öldürülmesi ve domuz bağı ile öldürülen insanların haberleri

Müslüman ve feminist yazar Kuriş, 17 Temmuz 1998'de evinin önünden gece yarısı eşi Orhan Kuriş etkisiz hale getirilerek kaçırılmıştı. 555 gün sonra 23 Ocak 2000'de Konya'nın Meram ilçesinde Hizbullah'a ait ölüm evinin bodrumunda ölü bulunmuştu. Daha sonra ekranlarda Hizbullah'ın insanları domuz bağı ile öldürüp gömdüğü ölüm evlerinin görüntüleri sıkça yer almıştı.

(1998)

14. Binlerce canımızı yitirdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin can yakan görüntüleri

14. Binlerce canımızı yitirdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin can yakan görüntüleri

7,5 şiddetindeki depremin ardından gün yüzüne çıkan görüntüler medyada  yerini almıştı. Enkaz altındaki depremzedelere kurtarma ekipleri tarafından söylenen 'Sesimi duyan var mı?' sözünün ise hafızalarımızdan silinmesi mümkün değil.

(1999)

15. "Satanist gençler" cinayeti olarak da bilinen Şehriban Coşkunfırat cinayeti

15. "Satanist gençler" cinayeti olarak da bilinen Şehriban Coşkunfırat cinayeti

21 yaşındaki Şehriban Coşkunfırat'ın Ortaköy mezarlığında bulunan cansız bedeni, Türkiye'nin farklı bir katil profiliyle tanışmasını sağladı. Kendilerini satanist olarak tanımlayan üç kişi, şeytana taptıkları için Şehriban'ı öldürdüklerini kameralar karşısında itiraf ettiler.

(1999)

16. El Kaide terör örgütünün Amerika'da bulunan ikiz kulelere yaptığı intihar saldırısı

16. El Kaide terör örgütünün Amerika'da bulunan ikiz kulelere yaptığı intihar saldırısı

İlk patlamadan sonra ikinci uçağın diğer kuleye yaptığı saldırı ekranlara canlı olarak yansımıştı. Eş zamanlı olarak tam 4 saldırı gerçekleşmiş, olayların sonucunda da yaklaşık 3000 kişi hayatını kaybetmişti.

(2001)

17. Saddam Hüseyin'in canlı olarak verilen idam görüntüleri

17. Saddam Hüseyin'in canlı olarak verilen idam görüntüleri

Çoğu insan için yine oldukça travma yaratan bir görüntü olduğu kesin. Irak eski Milli Güvenlik Müsteşarı Mofak Rubayi, o anları şöyle anlatmış: 'Saddam'ı kapıda karşıladım. Bizimle beraber hiçbir ABD'li ya da yabancı kişi içeri girmedi. Ceket ve beyaz gömlek giyen Saddam, çok normaldi, panik değildi ve üzerinde hiçbir korku belirtisi yoktu. Bazıları o an çöktüğünü ya da uyuşturucu etkisi altında olduğunu söylememi istiyor ancak bu anlattıklarım tarihi gerçeklerdir. Saddam, suçlu ve katildi doğru ancak sonuna kadar yaptıklarına bağlıydı. Kendisinden hiçbir pişmanlık, Allah'tan mağfiret dilemek veya af edilme talebi duymadım. Keza hiçbir namaz veya dua da duymadım.'

(2006)

18. Uğur Dündar'ın ortaya çıkardığı, huzurevinde kalan yaşlılara yapılan işkence görüntüleri

Hafızalarımızdan silmenin mümkün olmadığı bir görüntü daha. Özel bir huzurevinde kalan Alzheimer hastası yaşlılara, çalışanlar tarafından yapılan kötü muameleler işte böyle ekranlara yansımıştı.

(2007)

19. Muammer Kaddafi'nin Libya iç savaşından sonra muhalifler tarafından linç edilmesi

19. Muammer Kaddafi'nin Libya iç savaşından sonra muhalifler tarafından linç edilmesi

Bu travmatik görüntülerin en yeni tarihlisi olabilir ancak bıraktığı etki en yoğun olanlardan. Yayınlanan videolarda, muhaliflerin ele geçirdiği Kaddafi'nin kanlar içinde olduğu ancak yürüyebildiği görülüyordu. El Cezire'nin yayınladığı görüntülerde, Kaddafi kalabalık bir muhalif grup tarafından tartaklanıyor. İsyancılardan biri, elindeki tabancanın kabzası ile Kaddafi'nin başına vuruyor. Muhaliflere direnmeye ve bağırmaya çalışan tişörtü ve yüzü kan içindeki Kaddafi, sürüklenerek bir kamyonete bindiriliyor.

(2011)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
217
87
39
21
12
12
10
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Deniz

Çok güzel anlatmışsınız ki bunların hepsini görmüş bir birey olarak gerçekten travma.

feyk

#13 olaylarin nasil gelistigi uzerine biraz dusunmek gerek. bu vahsi cinayetler para, kazanc yada intikam icin yapilmadi. birileri orgut uyelerine bu kadin d... Devamını Gör

Kenyan

İşin anlayamadığım yanı bir insan aynı anda hem müslüman hem feminist nasıl oluyor. Bu ne yaman çelişki. Bu arada cinayeti kesinlikle onaylamıyorum. Bu konud... Devamını Gör

Sonra “gençler niye böyle”?