Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yasal Olarak Evde Beslemenizde Hiçbir Sakınca Olmayan 13 Sıradışı Hayvan

 > -
Abone ol

Kedi veya köpek beslemek tamam... Ama daha farklı bir dost isteyenler için imkanlar sadece kedi ve köpekle sınırlı değil. Yasal olarak, yabani hayvanların birçoğunu evde beslemek yasak fakat bu demek değil ki evde besleyebileceğimiz ilginç hayvanlar yok. Eğer siz de bir değişiklik arayanlardansanız, bu içeriğimizdeki hayvanları evinizde yasal olarak besleyebilirsiniz;

1. Çinçilla

Çinçilya olarak da bilinen bu hayvan, 22 yıla kadar yaşayabiliyor ve birçok kişi tarafından oldukça sevimli bulunuyor. Kökeni Andres Dağları, Güney Amerika'ya dayanan bu küçük hayvanın kürkü o kadar sık ki, su kesinlikle derilerine temas edemiyor.

2. Misk Kedisi

Yirmi yıla kadar yaşayabilen misk kedilerinin memeleketi, diğer kedi cinsleri gibi, Afrika'dır. Bu hayvanın en ilginç özelliklerinden biri, kafasının geçebildiği her yerden tüm bedeninin de geçebilmesidir.

3. Capybara

Hint domuzuna benzer kemirici hayvan bir hayvan olan Capybara, 8 ile 12 yıl arasında bir yaşam sürüyor. Memleketi Güney Amerika olan bu hayvan, tüm kemiriciler arasında en büyük olanı.

4. Yaban Kedisi

19 yıla kadar yaşabilen yaban kedileri, ülkemizde de bulunmakta ve özellikle Akdeniz dağlarında görülmekte. Bu hayvanın memleketi Orta ve Güney Afrika. Yapılan araştırmaya göre, yaban kedileri her 2 saldırısından 1'inde başarılı oluyor ve bu oran, onları yaban hayatın en başarılı avcıları haline getiriyor.

5. Vallaro

Valabi ile kanguru arası boyutlarda kayalıklarda yaşayan, makropot ailesine ait keseli bir hayvandır bu güzel şeyler. Ortalama yaşam süreleri 15-20 yıl arasında değişiyor.

6. Boynuzlu Kurbağa

6 ile 10 yıl arasında bir yaşam süresine sahip bu ilginç hayvanın memleketi Güney Amerika'dır. Evde beslenebilen bu sevimli hayvanların bakımına dair birçok şeyi internette bulmak mümkündür.

7. Aksolotl

İkiyaşayışlılar grubundan bir semender türüdür. 15 yıla kadar yaşayabilirler. Yüzlerinden hiç düşmeyen gülümseme ile, birçok kişinin sevgisini kazanmıştır bu sevimli hayvanlar.

8. Sakallı Ejder

Game of Thrones izledikten sonra kim bir dragonu olsun istemez? İşte size bir şans! Sakallı dragonlar 5 ile 8 yıl arasında yaşayabilen ve memleketi Avustralya olan hayvanlardır. Tıpkı bukalemun gibi, sakallı ejder de derisinin rengini değiştirebilmekte.

9. Kinkajou

Ağaçlarda yaşayan ve kediden biraz daha büyük memeli bir hayvandır kinkajou. Et ile beslenirler. Memleketi Orta ve Güney Amerika'dır. Evcilleştirilebilen bir hayvandır ve bunun örneklerine El Salvador ve Guatemala gibi yerlerde rastlamak mümkündür.

10. Şeker Planör

Yaşam süresi 10 ile 15 yıl arasında değişen şeker plantörler, günümüzde popüler bir evcil hayvan olmak konusunda kendinden emin adımlarla ilerliyor. Memleketi Avustralya olan bu sevimli hayvandan 5 tanesini avucunuzun içine alabilirsiniz!

11. Çöl Tilkisi

Çöl tilkileri oldukça sevimli hayvanlar. Yaşam süreleri 15 yıla kadar uzayabiliyor. Asıl memleketi Kuzey Afrika olan bu hayvana günümüzde dünyanın birçok yerinde rastlamak mümkün. Elbette kendileri sıcak bölgelerde yaşamayı tercih ediyorlar.

12. Degu

upload.wikimedia.org

Ortalama yaşam süresi 6-8 yıl olan bu hayvanın asıl memleketi Şili'dir. Hamstera benzeyen Degular, sahipleriyle iletişim kurmak konusunda hamsterlardan çok daha iyiler.

13. Cüce Keçi

Ortalama yaşam süresi 10 ile 15 yıl arasında değişen cüce keçiler, adından da anlaşılabileceği gibi küçük boyutlarda bir keçi türü. Fakat etrafta zıplamaya ve mutluluk saçmaya başladıklarında öyle sevimlilerdir ki, bu hayvan tam bir mutluluk abidesi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
www.tunaham45-185

abi su baykuşlar bir beslenebilse direk alıcam onlar kadar karip mizaçlı kanatlı türü yok ya

sky-emree-ozz-jackson

Ben bi Capybara besliyecem de Türkiye'de yok ama Abd'de falan 1500-2000 dolar arası. Ve sahiplenilmiyor ancak satın alınabildiği için satın almak isterim 1 adet beslerim fena da olmaz çokta iyi güzel olur.

beril-tezel

Dünyadaki en leş ve boş içeriği üretmeleri kendi rezilliklerine kalsın egzotik hayvan ticaretine özendiren, insanlığın 3-5 tane rahat bıraktığı hayvanın da hayatını cehenneme çevirmeye heveslendiren bu kalitesiz oluşum için oldukça dramatik olacak ama çaresiz acil şifalar diliyorum.

gizlitilki

bende Kızıl Tilki beslemek istiyorum ama Türkiye'de yasal mı yasalsa nerede bulabilirim???

drakoon

bulamazsın tilki falan. Bulsan da baş edemezsin. Mecburiyetten baktım bir süre yaralıydı. Bu oyuncak değil her istediğimize bakamıyoruz. Alamazsın da satılık olarak. Rahat bırakın. Vahşi hayvanlar evde muhabbet kuşu bakmaya benzemez. Hayvanların yaşamı ile oynayacağınıza gidin başka şeyler ile uğraşın. Biz sizin gibiler ile uğraşmaktan bıktık çünkü.

berke-kotan

anlamıyorum neden hayvanların doğadan rastgele alınmış hayvanlar odluğunu düşünüyosunuz evet haklısın bakmak kolay değil bulmakda koaly değil ama zaten hayvanlar özel üretim evcilleştirilmiş tür olarak satılıyor sahtekarlarda var tabii ozaman köpekde bakmayalım köpekler kurtların çağlar boyunca insanlarla kalarak evcilleşmiş hali

gizlitilki

Bende Kızıl Tilki Beslemek İstiyorum Ama Yasal mı Değil mi Bilmiyorum Yasalsa Nereden alabilirim Bilen varmı???

Görüş Bildir