Yasa Kabul Edildi: Almanya'da Etek Altı Fotoğraf Çekenlere İki Yıla Kadar Hapis Cezası

 > 
33PAYLAŞIM

Almanya'da, etek altından fotoğraf ve video çekenlere hapis cezası öngören yasa Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde kabul edildi. 

Yasa ayrıca trafik kazalarında ölen kişilerin fotoğraf ve videolarını çekenler için de ceza öngörüyor.

İki yıla kadar hapis cezası

DW Türkçe'nin haberine göre, etek altından fotoğraf ve video çekenlere yönelik hapis cezası öngören yasa, Temsilciler Meclisin'de kabul edildi.

Yasa, etek altından veya göğüs bölgesinden gizlice fotoğraf veya video çekenlerin ve bunları yayanların bir yıldan iki yıla kadar hapis veya para cezasına çarptırılmasını öngörüyor. Alman yasalarına göre, kadınların etek altından veya göğüs bölgesinden gizlice fotoğraf ve videosunun çekilmesi, bu zaman kadar cezaya tabi değildi.

Kazalarda ölen kişilerin fotoğrafını çekenlere de ceza

Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde kabul edilen yasa tasarısı ile trafik kazalarının veya doğal felaketlerin ardından hayatını kaybedenlerin fotoğrafını veya videosunu çekenlere de hapis cezası öngörülüyor. 

Alman ceza yasası, bugüne kadar sadece kazadan kurtulan kişilerin haklarını koruyordu.

Amaç, fotoğrafların sosyal medyada yayılmasını engelleme

Bu yasa ile trafik kazası ve benzeri durumlarda yaralıların veya hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının veya videolarının sosyal medyada yayılması veya medya kanallarına verilmesinin önlenmesi hedefleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir