Yarısı Gereksiz: ’Türkiye’de Mide Küçültme Ameliyatları Bir Yılda Tam 4 Kat Arttı

 > -

Dünya şişmanlıyor ve ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız mide küçültme operasyonları hakkında uzmanlar "tıbbi konsey kararı olmadan uygulanmamalı" uyarısında bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü ‘2018 Avrupa Sağlık Raporu’na göre Türkiye Avrupa ve Orta Asya ülkeleri içinde obezite şampiyonu.

Bir Birincilik Daha: Türk Halkı Avrupa ve Orta Asya'nın Obezite Şampiyonu - onedio.com
Bir Birincilik Daha: Türk Halkı Avrupa ve Orta Asya'nın Obezite Şampiyonu - onedio.com

Uzman görüşü: "Önyargılar bireyde düşük benlik saygısı ve olumsuz beden algısına neden oluyor”

TOAD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı, önyargıların obez bireylerin yaşadığı fiziksel ve psikolojik problemlerin de şiddetini artırdığını vurgulayarak, “Bireylerde sosyal izolasyona, gecikmiş yardım isteme davranışına, düşük benlik saygısı ve olumsuz beden algısına neden oluyor” dedi.

Yale Üniversitesi’nin bir çalışmasında, kadınların kiloları nedeniyle erkeklere göre iki kat fazla kötü muameleye maruz kaldığı saptandı.

Öte yandan öncesi/sonrası fotoğrafları ile bezeli "mide küçültme ameliyatı olunca zayıfladı" başlıklı haberler son dönemde artış gösterdi.

Oysa ‘obezite ameliyatlarının yarısı gereksiz’

Bu tespitte bulunan kişi Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Bayram.

Mide küçülte ameliyatı sayısının 1 yılda 4 kat arttığına dikkat çeken Prof. Bayram, gayri resmi obezite operasyonlarında da artış yaşandığını söyledi.

Milliyet'ten Mert İnan'a konuşan Bayram uyardı: 

“Obezite sorunu yaşayan insanlarımız endokrinoloji, kardiyolog ve psikiyatri uzmanlarından oluşan bütünsel bir uzman heyeti yerine direk olarak cerrahların kapısını çalmaya başladı. Mide küçültme ameliyatları, içerisinde farklı branş uzmanlarının olduğu tıbbi konsey kararı olmadan uygulanmamalı."

Özge Şeker'in ölümü, mide küçültme ameliyatlarının bir kez daha gündeme gelmesine neden olmuştu.

78 Kiloyla Ameliyata Alındı: Fenerbahçe Kulübü Personeli Özge Şeker Mide Küçültme Operasyonu Sonrası Hayatını Kaybetti - onedio.com
78 Kiloyla Ameliyata Alındı: Fenerbahçe Kulübü Personeli Özge Şeker Mide Küçültme Operasyonu Sonrası Hayatını Kaybetti - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

şeker
Görüş Bildir