Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yargıtay'dan Zorunlu Aşı Kararı

 > -
Abone ol

Devlet, geçerli neden yoksa aşı yaptırabilir...

Çocuklarına çeşitli nedenlerle aşı yaptırmak istemeyen aileler ve bu konuda açılan davalar artınca, Yargıtay noktayı koydu: Devlet, geçerli bir neden gösterilmedikçe, anne-baba rızası aramaksızın çocuğa zorunlu aşı yaptırabilir.

Geçen yıl Uşak'ta bir çift, 2013 doğumlu bir yaşındaki bebeklerine zorunlu aşı yaptırmadı. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, "sağlık tedbiri" talebiyle 2. Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, 13 Haziran 2014'te davayı reddetti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de kararı temyiz etti.

Yargıtay, mahkemenin çocuğa zorunlu aşı yaptırılması için sağlık tedbiri koyulması talebini reddeden kararını oybirliği ile bozdu. Daha önce zorunlu aşılar içinde anne-baba izni arayan Yargıtay, kararında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Türk Medeni Kanunu'na atıfta bulundu.

Kararın gerekçesinde, "Çocuğun yasal temsilcileri uygulanacak aşı ile ilgili aydınlatıldıkları halde, hiçbir haklı gerekçe ileri sürmeksizin buna rıza göstermiyorlarsa, çocuğun menfaatine aykırı bu tavra hukuki sonuç bağlanamaz, çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz" denildi.

Yargıtay'ın bu emsal kararı öncesi ordu'da Aile Mahkemesi çocuklarına hepatit aşısı yaptırmayan Savcı Hüseyin Ayyayla ile öğretmen eşi Rehyah Ayyayla hakkında açılan davayı reddetmişti.

Sağlık Bakanlığı'ndan açıklaması

Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar yapılan araştırmalarda, aşılarla otizm arasında doğrudan bir ilişkinin saptanmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Çocuklarına Hepatit-B aşısını içerisinde sağlığa zararlı madde olduğu iddiasıyla yaptırmayan bir aile ile ilgili olarak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin almış olduğu karar"ın yer aldığı haberlerin yayımlandığı hatırlatıldı.

"Söz konusu aşıyla ilgili oluşabilecek tereddütleri gidermek" ve halkı aydınlatmak için yapıldığı belirtilen açıklamada, aşılar ve otizm arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için çok sayıda araştırmanın yapıldığı aktarıldı. 

"Bugüne kadar yapılan araştırmalarda aşılar ile otizm arasında doğrudan bir ilişki saptanmamıştır" ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu haberde bahsi geçen 'tiyomersal' maddesidir. Tiyomersal organik bir cıva bileşiğidir. 1930'lu yıllardan beri çoklu-doz aşıların içerisine eklenerek, enjektöre aşı çekilmesi veya aşının üretimi sırasında oluşabilecek bakteri ve mantar bulaşmalarını önlemek amacıyla koruyucu olarak kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı çalışmalara göre tiyomersal içeren aşı uygulanan çocuklarda cıva miktarının eşik değerlerin altında kaldığı gösterilmiştir. 

En değerli varlığımız olan bebeklerimizi ve çocuklarımızı ölümcül ve sakat bırakan hastalıklardan korumak ve onlara sağlıklı bir gelecek sunabilmek için en emin yol aşıdır. Ülkemizde yüksek aşılama düzeyi sayesinde aşı ile önlenebilir hastalıkların sayısı ve bu hastalıkların yol açtığı ölümler azalmıştır. Habere konu olan olayda Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 'çocuğun üstün yararı' ilkesini gözeterek kararını vermiştir."

CNN Türk ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir