Yanlışlıkla Sevgilisinin Ölümüne Sebep Olan Tanrıça Artemis ve Büyük Aşkı Orion'un İç Burkan Hikâyesi

-

Denizlerden gökyüzünün en karanlık köşesine uzanan, hüzünlü mü hüzünlü bir aşk hikâyesinden bahsedeceğiz sizlere. Eğer mitolojiye birazcık olsun ilgi duyuyorsanız, çayınızı kahvenizi alıp rahatça arkanıza yaslanın ve bu hikâyenin kahramanlarını bir dinleyin deriz. Kimden mi bahsediyoruz? Farkında olmadan sevdiğinin ölümüne sebep olup onun varlığını sonsuzluğa kazımak isteyen Artemis ve ölümüyle birlikte en parlak takım yıldıza dönüşen Orion'un aşkından! Hazırsanız, başlayalım.

(İçerikte yer alan bilgiler, Adem Suad'ın Mitolojik Aşk Efsaneleri kitabından derlenmiştir.)

Orion takım yıldızı, bir elinde kırılmaz bir sopa diğerinde de aslan derisi taşıyan bir erkek figürü olarak tasvir edilir. Mitolojiye göre ise Orion, deniz tanrısı Poseidon ve Girit Kralı Minos'un kızı Euryale'nin oğludur.

Orion oldukça iri bir cüsseye sahiptir, neredeyse dev gibidir ancak iri yarı fiziği, çok güzel bir yüzle taçlandırılmıştır. Babası Poseidon, Orion'a denizin üzerinde yürüyebilme yeteneği vermiştir. Yakışıklılığı ile nam salan Orion'un sayısız kere başı kadınlarla derde girer.

Kral Oinopion'un kızı Merope'ye kur yapan ancak başarılı olamayan Orion, içkiyi fazla kaçırınca Merope'ye saldırmaya kalkar. Kral Oinopion ise onu cezalandırıp gözlerini kör eder.

Gözleri artık görmeyen Orion, yardım aramaya çıkar. Demir tanrısı Hephaistos'un çekiç seslerini dinleyerek ona ulaşır ve ondan gözlerinin açılması için yardım ister. Hephaistos ona, dünyanın doğusuna gitmesini ve doğan güneşin iyileştirici ışınları yüzüne vurduğunda yeniden görebileceğini söyler. Doğudaki Lemnos Adası'na doğru yola koyulan Orion'un burada gözleri yeniden açılır.

Günün birinde Tanrıça Artemis tarafından avlanırken görülen Orion, yakışıklılığı ve cazibesiyle güzel tanrıçayı kendine hayran bırakır.

İlk görüşte Orion'a aşık olan Artemis, kendi kendine aldığı evlenmeme kararını hiçe sayacak kadar bu adamın büyüsüne kapılır. Ancak Artemis'in kardeşi Apollon, kız kardeşinin bu iri cüsseli mahlukla evlenmesini istemez. Çünkü Apollon'un gözünde bu adam kardeşine layık biri değildir. Lakin Apollon ne yaparsa yapsın Artemis'i ikna edemez ve en sonunda çareyi Orion'u öldürmekte bulur.

Bir gün Orion, denize girmiş yüzüyordur ancak kıyıdan o kadar uzaklaşmıştır ki, uzaktan başı küçük, kara bir nokta gibi görünür.

Eline geçen bu fırsatı değerlendirmeye kararlı olan Apollon, kız kardeşini yanına çağırır ve uzaktan görünen bu kara noktayı işaret ederek, "Okunu oraya kadar fırlatabilir misin?" diye sorar. Heyecanlanan Artemis, o kara noktanın sevdiği adam olduğundan habersiz yayıyla okunu hazırlamaya koyulur ve oku hedefe doğru gönderir.

Çok iyi bir nişancı olan Artemis'in oku hedefi tam on ikiden vurur. Tanrıça, bilmeden sevdiği erkeğin ölümüne sebep olmuştur.

Bu ölüm, Artemis'i kahreder ve yaşamla olan bağı günden güne kopmaya başlar. Ay tanrıçası Artemis'in içindeki acı bir türlü dinmediği için ayın bu kadar soğuk, kasvetli ve cansız bir yer olduğu söylenir. Artemis, Orion'un cansız bedenini gümüşten yapılmış ay arabasına koyar ve kendi elleriyle gökyüzüne taşır. Sevgilisinin gökyüzündeki en parlak yıldız olabilmesi için en karanlık yeri seçer ve geceler boyu, parıl parıl parlayan Orion'u seyreder.

Orion'un ölümüyle ilgili başka rivayetler de vardır. Mesela bir rivayete göre, bir akrep Orion'u topuğundan sokmuş ve ölümüne bu akrebin zehri sebep olmuştur.

Buradaki akrep, Scorpio (Akrep) takım yıldızı olarak bilinir. Bazı hikayelerde bu akrep yer tanrısı Gaia tarafından, bazılarında ise av ve ay tanrıçası Artemis tarafından yeryüzündeki hayvanların çoğunu avladığı için Orion'u öldürmek üzere gönderilmiştir.

Bir başka rivayette ise Orion, Artemis'e karşı uygunsuz davranışlarda bulunur. Bu yüzden, akrebin Artemis tarafından Orion'u öldürmek üzere yollandığı söylenir.

Orion ve Scorpio, gökyüzündeki konumları itibariyle birbirlerine zıt yönlerde bulunurlar. Biri doğarken biri batmaktadır. Bu sayede onların birbirleriyle savaşmasının engellendiğine inanılır.

Tabii, bu hikâyeler içerisinde en bilineni Artemis ve Orion'un efsanevi aşk hikâyesi...

Gerçi mitoloji bilgimizi yoklayacak olursak, tanrı ve tanrıçaların aşkları yeni birini bulana kadar sürüyor malum. Yine de, bu etkileyici mit bir film olarak karşımıza getirilse ayıla bayıla izleyeceğimiz kesin. Hatta oyuncu kadrosunda kimlerin olabileceği kafamızda canlanmaya başladı bile. Bu hikaye beyaz perdeye aktarılacak olsa siz kimlerin filmde yer almasını isterdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-ayan2

ona benzer bi anime buyrun

first_contact1

orion kemeri mısır piramitleri falan

xeamon

En sevdiğim takım yıldızıdır :)

eminekrbgz

eğer beyaz perdeye aktarılırsa Orion'u Tom Hardy canlandırmalı 😍

devrimcii

Yalnız hikayenin çoğu yanlış tek doğru olan yer Artemisin okuyla ''dev'' orion'u öldürdüğüdür bence biraz düzgün araştırma yapıp içerik üretin. Sen nerden biliyorsun bunun doğru böyle diyen olursa da ben mitoloji ve ikonografi dersi alıyorum o yüzden de bunları iyi biliyorum.

devrimcii

Ve ayrıca kapak fotoğrafındaki artemis olduğunu düşünüp koyduğunuz kadın figürü artemis değil çünkü artemisi hiçbir zaman çıplak tasfir etmezler bakire ve evlenmeyi asla düşünmeyen tanrıça olduğu için, insanları yanlış bilgilendirmeyelim.

tuba-yildirim6

ne okuyorsun ki ben de aldim zamaninda 😂

devrimcii

sanat tarihi bölümde okuyorum

43numaraharleybot

bedrettin cömert in ikonografi ve sanat tarihi (yanlıs hatırlıyor olabilirim ismini) diye bir kitabı var.baskısı durdu yıllar once. var mıdır o kitap sen de kardeşim ?

birinci-tekil-birey

Bilgi için teşekkürler.

tuba-yildirim6

ben de sanat tarihi mezunuyum 😍😘

devrimcii

Ya ne tesadüf :D

Görüş Bildir