Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalnızca Hawaii'de Yetişen ve Kokusunun Kadınlara Orgazm Yaşattığı Düşünülen Esrarengiz Mantar

-

Bundan 15 yıl önce keşfedilen ve kokusunun kadınlara yoğun bir orgazm yaşattığı düşünülen mantar türü, son olarak bilim insanlarının merceğine takıldı. İşte söz konusu iddianın aslı astarı:

Hawaii'nin volkanik yamaçlarında yetişen bu turuncu renkli ve fallus biçimli mantarın, kokusunu alan kadınlara yoğun bir orgazm yaşattığı düşünülüyor.

Mantar, ilk olarak 2001 yılında, John Halliday ve Noah Soule isimli araştırmacılar tarafından toplanmaya ve incelenmeye başlanmış.

600-10,000 yıllık lav akıntılarının üstünde ve yalnızca Hawaii'de yetiştiği gözlemlenen bu mantarın "Dictyophora" familyasına ait olduğu tespit edilmiş.

Bu familyaya ait olan çoğu mantar türünün fallus biçimli olduğu bilinen bir gerçek. Bu özel türün ayrıca canlı renklere sahip olması ve lav akıntıları üzerinde yetişmesi, konuyu daha da seksi kılan özelliklerinden...

"International Journal of Medicinal Mushrooms" isimli dergide yayınlanan çalışma, hem mantarın morfolojik ve kimyasal özelliklerini tanıtıyor, hem de yapılan deneylerde mantarı koklayan kadınların %50'sinin yoğun bir orgazm yaşadığını duyuruyordu.

Çalışmanın sunduğu bir başka ilginç bilgi ise, kadınlarda kesif bir uyarılma yaratan bu mantarı koklayan erkeklerin, kokuyu iğrenç bulmasıydı.

Mantarın nasıl olup da orgazmı tetiklediği üzerine yapılan çalışmalarda, mantarın yapısında hormon benzeri bileşikler bulunduğu ve bunların, seks sırasında salgılanan nörotransmitterlerle benzerlik taşıdıkları ortaya koyuldu.

Böylece, çoğu insanın iğrenç bulduğu bu kokunun yarattığı güçlü etkinin kimyasal bir etki olduğu tespit edildi.

Mantarın kadınlar üzerinde yarattığı etki ise elbette bir tesdüften ibaret. Çünkü bilim insanlarına göre mantarın bu kokuya sahip olmasının sebebi, böcekleri üzerine çekerek sporların taşınmasını ve böylece üremeyi sağlamaktır.

Öte yandan mantar kokularının hayvanlar üzerinde yarattığı bu etki ilk kez rastlanan bir durum değil. Bazı mantar türlerinin, hayvanları kendilerine çeken feromonlara sahip olduğu önceden de biliniyordu.

Örneğin insanlarda ve domuzlarda bulunan bir feromon türü olan "Androstenone"a yer mantarlarında da rastlanmıştır; yaban domuzlarının bu mantarları toprağı kazarak çıkarmak istemelerinin sebebi de budur. Hawaii'de bulunan bu Dictyophora'nın da evrim sürecinin buna benzer olduğu düşünülmektedir; ancak konu üzerinde yapılması gereken henüz  çok fazla çalışma bulunmaktadır...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marmeladov

içerik filan değil de milletin ne malca fobileri varmış onu öğrendik.

gorkemuluturk

kokusundan değilde görüntüsünden bişiler yaşıyo olabilirler.

onediookuru

Onedionun yarısında tripofobi varmış amk yorumları 10 dk okuyunca sizde bu hastalığa kapılıyosunuz.

kurumi-kumamakura

iyiki bi laf öğrendiler illa kullanıcaklar tripofobi ne haberlerı yoktu 2-3 yıl önceye kadar sırf havalanmak ıcın baska bi bok değil kapak fotosundan belli degil sanki delikli oldugu

kurumi-kumamakura

lan tripofobiymiş bilmemneymiş kapak resminden görünmüyo mu zaten delikli oldugu sırf tripofobi yazmak icin girmeyin şu galeriye BIKTIRDINIZ

mrswhite

amk insan bi uyarı falan yazar ölüyorum

Görüş Bildir