Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalnızca Bir Defa Görerek Kabuslarınıza Musallat Edebileceğiniz Birbirinden Ürkütücü 25 Kadim Yaratık

-

Antik çağlardan beri, dünyanın dört bir yanındaki farklı kültürlerin karanlık güçlerle ilgili hikayeleri dilden dile aktarılmıştır. Bu karanlık hikayelerin ana karakterlerinden olan iblisler, insanlara bela olan ya da onları ayartıp korkunç şeyler yaptıran güçler olarak kabul edilmiştir. Biz de sizler için, çeşitli kültürlerde ve inanışlarda bahsedilen iblisleri derledik.

Kaynak: https://list25.com/25-most-terrifying-de...

1. Yuki-onna

list25.com

Yuki-onna, Japonya'da “yokai” olarak bilinen bir tür ruhtur. Bu ruh, Japon kültüründe şeytanlara en yakın şey olarak kabul edilir. Ayrıca buz gibi soluk bir görünüme sahip olduğu için “Kar Kadını” olarak da anılır. İnsanların ruhlarıyla beslenir ve insanlar buz gibi sert bir hale gelene kadar ruhlarını emer.

2. Asag

list25.com

Asag, Sümer efsanesinden gelen bir iblistir. İnsanları ateşli hastalıklarla öldürür. Balıkları yüzdükleri sularda canlı olarak kaynatabilecek bir güce sahip olan Asag, ölümlü kadınlardan olan taştan çocuklarını yoldaşları olarak kabul eder.

3. Flauros

list25.com

Flauros; geçmişi, bugünü ve geleceği bilme kabiliyetine sahip olan ve kurbanlarını canlı canlı yakan bir kadın iblistir. Düşmanlarını görünce, kanatsız bir şekilde havada süzülür ve sarı saçları kan kırmızısına dönüşür.

4. Furfur

list25.com

Latince'de "Alçak" anlamına gelen Furcifer olarak da adlandırılan bu iblis, 26 Lejyon'un Lideri ve Cehennem Kontu olarak bilinir. Boğuk bir sesle konuşur, ateşten bir kuyruğu vardır ve genellikle bir erkek geyik formunda görünür. Kadınlar ve erkeklerin birbirlerine aşık olmasını sağlarken, büyük fırtınaları komuta edebilir.

5. Dullahan

list25.com

Dullahan, belirli festivaller sırasında gün batımından sonra at üstünde gezinen İrlanda kültüründeki sert ve korkutucu bir iblis. Başsız bir süvari olan Dullahan, uzak mesafeleri görmek için başını elinin üstünde tutar. Eğer onu görme talihsizliğini yaşıyorsanız kesinlikle ona bakmamanız gerektiği söylenir, yoksa üzerinize ansızın bir kova dolusu kan sıçratacaktır.

6. Asmodeus

list25.com

Pers kültüründe “Gazap İblisi” olarak kabul edilen bu iblisten, İncil'in doğruluğundan şüpheli bir versiyonu olan "Book of Tobit"te bahsedilmişti. Hatta Asmodeus'un Sarah'a (Hz. İbrahim'in eşi Sare'ye) her evlenmeye çalıştığında eşlerini cinsel ilişkiye girmeden önce öldürerek eziyet ettiği söylenmekte.

7. Leyak

list25.com

Bu korkunç şeytan, bir Bali mitinden gelmekte. Gündüz normal bir insan gibi görünürken, geceleri tehditkar dişlere ve gözlere sahip korkunç yüzlü bir yaratığa dönüşmektedir. Genellikle mezarlıklardaki cesetlerle ve zaman zaman da hamile kadınların ve çocukların kanlarıyla beslenir.

8. Abaddon / Apollyon

list25.com

"Abaddon" terimi genellikle bir yeri tanımlarken, bu isim bu iblise layık görülmüş. O sıradan bir iblis değil, insanlara işkence etmek için kullandığı bir çekirge ordusunun komutanı ve Dipsiz Çukur'un Hakimi.

9. Mephistopheles

list25.com

Alman kültürünün iddialı iblislerinden Mephistopheles, Lucifer’in sağ koluydu ve ruhunu sonsuz bilgi ve sihir için satmıştı. Sonrasında ise şeytanın birinci adamı olarak, lanetlenmiş ruhları toplamaya ve ruhlarını satmak isteyenlerle pazarlık yapmaya başlamıştı.

10. Nian

list25.com

Nian, Çin kültüründe Yeni Yıl'ın başlangıcında ortaya çıkan boğa gövdeli ve aslan başlı canavar olarak bilinir. İnsan köylerine gider ve orada yaşayan insanları ve çiftlik hayvanlarını yerdi, ta ki Taoist bir keşiş onu mağlup edene kadar.

11. Lilith

list25.com

Eski Sümerlerden Lilith, bilinen en eski iblislerden biri. Binlerce cin çocuğu olan tehlikeli bir karanlık ruh olduğu söylenir. Haham efsanelerine göre, Lilith Adem'in ilk karısıydı. Fakat o, Adem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldığından eşit oldukları görüşündeydi ve Adem'le birlikte olmayı şiddetle reddetmişti. Aynı zamanda Türk mitolojisinde, lohusadaki çocukları boğarak öldüren Albız iblisi ile aynı kişidir.

12. Krampus

list25.com

Germen kültüründe popüler olan bu iblisi aslında Santa Klaus'un (Noel Baba'nın) zıttıdır. Uzun boynuzları, keskin dişleri ve uzun bir dili olan Krampus, bütün kötü çocuklar için 5 Aralık'ta ortaya çıkmakta. Çanlar ve zincirler giyerek, çocukları yakalar ve onları sonsuza dek ebeveynlerinden uzaklaştırır.

13. Kelpie

list25.com

İskoç efsanesinden gelen Kelpie, insan olarak görünen ama aynı zamanda bir at şekline bürünebilen bir iblis. İskoçya'da Loch New dahil olmak üzere her gölün bir Kelpie Ruhu vardır. Bazı Kelpie'ler güzel ve görkemli yaratıklar olsalar da, bazıları insanları avlarlar.

14. Ronwe

list25.com

Ronwe, 20 Lejyon'un Lideri ve Cehennemin Büyük Kontu olarak bilinir. Yaşlı insanların, yaşlı hayvanların ve ölüme yakın insanların canlarını alır.

15. Buer

list25.com

Aslanın başı olan ve beş keçi bacağı ile etrafında bir tekerlek gibi dönerek ilerleyen Buer, Cehennemin Büyük Başkanı ve 50 Lejyon'un Lideri olarak bilinir.

16. Kiyohime

list25.com

Japon kültüründe bu iblis, Honnari Hannya'nin (yüksek bir güç seviyesine ulaşan şeytan kadın) en ünlü örneklerinden biri. Hakkındaki efsanelere göre Kiyohime, ateş püskürten dev bir yılana dönüşebiliyor.

17. Cerberus

list25.com

Yunan mitolojisinden gelen Cerberus, açgözlü insanların ruhlarına işkence yapan bir iblis olarak bilinir. Üç başlı büyük bir köpek olmasının yanı sıra, kurbanlarını parçalara ayırabilecek kadar büyük ve güçlü pençelere sahiptir.

18. Belphegor

list25.com

Belphegor, Şeytan tarafından insanlığı aldatmak ve baştan çıkarmak için gönderilmiş bir iblis. Kurbanlarını cezbetmek için güzel bir kadın formuna dönüşebilir ama aslında büyük ve keskin dişleri, uzun boynuzları ve kayış gibi derisi olan çirkin bir canavar olarak görünür.

19. Euronymus

list25.com

Yunan mitolojisinde bahsi geçen Euronymus, Hıristiyanlık dini altında şeytanlaştırıldı. Mavi-siyah tenli cesetlerini yediği söylenmişti, bu nedenle Yamyamlık İblisi ve Ölüm Prensi adını aldı.

20. Malphas

list25.com

Cehennemin Büyük Başkanı ve 40 Lejyon'un Lideri olarak bilinen Malphas, bir kuzgun ya da bir insan gibi görünebilir. Evler, yüksek kuleler ve kaleler inşa ederken, düşmanların inşa ettiği her şeyi imha eder. Hatta düşmanların arzularını ya da düşüncelerini de yok edebilir.

21. Behemoth

list25.com

Mısır kültüründen geldiği düşünülen bu iblis, çölün ruhudur ve genellikle şişman bir fil veya balina olarak görünür. Oburluğun hakimi olarak kabul edilen Behemoth, aynı zamanda Cehennemin Kâhyasıdır.

22. Adramelech

list25.com

İbrani ve Babil metinlerinde yer alan Adramelech, adının kelime anlamı “Ateş Kralı” olmasına rağmen, o Güneş'in tapılası tanrısıdır. Bir katır başı, insan vücudu ve büyük tavus kuşu tüylerine sahipti. Adramelech'e tapanlar, genellikle onun için çocuklarını kurban ederlerdi.

23. Beelzebub

list25.com

Beelzebub için İncil'de İblislerin Prensi denilmekte. Ayrıca, Sineklerin Efendisi olarak da kabul edilir çünkü genellikle bir sinek gibi görünür. Aynı zamanda Cehennemin Yüce Şefi olarak da bilinir ve güç ile suç kavramlarının arkasındaki şeytan olarak kabul edilir.

24. Leonard

list25.com

Üç boynuzlu, keçi yüzlü ve kanatları ile bu iblis Kara Adam olarak adlandırılır. Aynı zamanda İblislerin Gece Kurbanlarının Büyük Ustası olarak da bilinir ve pek çok surete bürünebilir.

25. Lucifer

list25.com

İsminin anlamı “Işık getiren” olan Lucifer, en iyi bilinen ve en korkutucu iblistir. İncil'de Lucifer, Tanrı'ya karşı isyan eden ve cennetten kovulmuş olan en yüce meleklerden biriydi.  Bazı kültürlerde, Lucifer ile şeytan ile aynı değildir. Tam aksine Lucifer, şeytanı yönetir. Eski Mısır ve Babil'de de, kovulduktana sonra Dünya'ya düşmüş olan Sata ve Zu adında benzer şeytanlardan söz edilmekte.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uyeolamayanuye

Paylaşım için teşekkürler. Antik Çağ demişsiniz fakat Eskiçağ'dan itibaren başlamışsınız, zaman ayırırken kavramlara dikkat lütfen. Lilith Adem'den ayrılıktan sonra Yeraltının korkunç Lideri/Tanrısı ile çiftleşerek bugün cin, şeytan,ifrit vs dediğiniz yaratıkları doğurmuştur. Albız ya da Alkarısı, lilith değil Lamaştu'dur ikisi farklı.

ozturk-sadri-alisik

sürekli şeytan teması üzerine duruluyo, madem oki bende bişe karaliyayim, semavi dinlerden evvel dönemlerde özelliklede balkanlarda şeytan tasfiri hep kadın olarak betimlenirmiş, bi belgeselde görmüştüm, bugün semavi dinlerde kadının kısıtlanmasının sebebi bu batıl külte hala inanıldığı anlamına gelir, yani bence, dönem balkanlarının kültürel bağlantısının ne kadar önemli olduğu çok açık, o dönemde dünya sadece, bilinen dünya demek istedim, sadece akdeniz, orta asya ve avrupayla afrikanın bi kısmı olarak bilindiğinden balkanlar tam olarak kültürel geçiş bölgesiymiş, bu kadın-şeytan teması o etkisini hala sürdüriyo bence, sormamışlar hiç dangalaklar, kadın doğurur, ozzaman her kadın ve her erkek şeytandır diye sormak akıllarına gelmemiş gavuhhların, bugün internet çağında daha hala aynı boş muhabbet

ozturk-sadri-alisik

onlar beni bi görsünlerde annsınlar kim kime musallat oluyo

ege-gungormez

senden korkmayan iblis var olamadı reiss

belphegor

Ulan Belphegor öyle mi yazılır yav gitti bütün karizma öf I:m Hıristiyanlıkta 7 kardinal günahtan biri olan tembelliğin şeytanıdır, daha doğrusu ona atfedilmiştir. Dış görünüşümün altında keskin dişlerim, kayış gibi derim ve fotoğraftaki görüntüyle alakam yok arkadaşlar. Boynuzlarım da mecazen var, ama buradan Burgaz'a kadar gider yani amk insanları sağolsun. Miskinim sadece, bazen de fotoğraftaki gibi oturuyorum.

feyk

butun buluslarin kaynaginda tembellik vardir. belphegor; buluslarin, kesiflerin tembelligin seytani hepimizi takipciniz, muridiniz

witcher

#12 Krampus'tan daha kötü olamaz sanırım. Denizde yaşayan ifrit, ayağa giren krampların mümessili dense inanırım. #1 Yokai adında absürt sprituel bir çizgi film de var.

belphegor

@Öztürk'le birlikte üçünüze de bir gün kuracağım SKP'nin (Soslu Kanat Partisi) başkan yardımcılığını önereceğim. Bize değer bilen insanlar lazım I:m

ozturk-sadri-alisik

Sandor Clegane armamız, soslu çikınlar hedefimiz " başkaları konuşur, Tazı yer "

witcher

Bael Hz.Süleyman'ın hükmettiği baş şeytanlardan bir tanesi.

Başlıklar

ÇinÇukurİrlandaJaponyaMısırYunanistanhamilekadınlar
Görüş Bildir