Yalandan Kim Ölmüş! Çoğu Kişinin İnandığı Ama Tamamen Yalan Olan 15 İnternet Efsanesi

-

Başım ağrıyor yazana 3 günlük ömrü kaldığını söyleyen internet aleminin yalanlarla dolu olduğunu bir kez daha kanıtlayan internet efsanelerini sizler için derledik!

1. Prenses Kajar, İran'ın en güzel kadınıydı ve 13 erkek prenses onları reddettiği için kendilerini öldürdü.

Bir başka hikayeye göreyse bu prenses rolünü oynayan bir erkek aktördü. Aslında iki hikaye de tamamen asılsız. Fotoğraftaki kişi Kaçar hanedanı Nasıreddin Şah'ın karısı Anis el-Doleh. Yani tarihten gerçek bir kişi, bir erkek aktörün tiplemesi değil. Bu sayede bir hikayemiz suya düşmüş oldu. 

O dönemde İran toplumu ve kuralları düşünüldüğünde kadınların evlenecekleri kişileri kendilerinin seçemediğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Kaldı ki dışarıda erkeklerle görüşmeleri de o dönemlerde imkansızdı. Yani Anis'in 13 erkekle görüşüp hepsini reddetmesi de, hikayesi de suya düşüyor. 

Anis'in bıyıklarına gelirsek, o dönemlerde kadınların tüylerini almaları günah görülüyordu ve şah tarafından yasaklanmıştı. Hal böyle olunca haremdeki çoğu kadının da tüylü olması gayet normal bir durum!

2. Nikola Tesla yüzme antrenörüydü.

1898 yılında çekilen bu fotoğrafta, Nikola Tesla olduğu iddia edilen bir adam var. Fotoğrafın 1898 yılında çekildiği ve Tesla'nın o yıllarda 42 yaşında olduğu düşünülünce fotoğraftaki kişinin o olma ihtimali biraz azalıyor. Çünkü fotoğraftaki yüzme antrenörü oldukça genç gözüküyor. Ayrıca Tesla'nın en parlak dönemlerinde yüzme antrenörlüğü yapması da kulağa biraz saçma geliyor...

3. Darth Vader'ı seslendiren James Earl Jones, renginden dolayı clublara giremediği için Darth Vader'ın kostümüyle dolaşıyordu.

Fotoğrafın çekildiği yıllarda Londra'da renk ayrımı yapan hiçbir club kalmamıştı. Aynı zamanda Luke Skywalker'ı oynayan Mark Hamill'de James'in hiçbir zaman Darth Vader kostümü giymediğini söylemiştir. Yani fotoğraftaki kişi aktör olduğu sanılan sıradan bir Star Wars hayranı...

4. Japonya'da 1 yıl içinde 40 kişiyi öldürdüğü iddia edilen dev eşek arısı.

Söylentilere ve internette dolaşan bilgilere göre fotoğraftaki dev eşek arısı 40 insanı öldürmüştü ve verdiği acı da sıcak bir çivinin bacağa batırılması gibiydi. Tabii yerseniz... Çünkü fotoğraftaki eşek arısı Japon bir sanatçının 3 boyutlu yazıcıdan çıkarttığı model bir eşek arısı...

Düşünülenin aksine dev eşek arısının boyutları tam olarak böyle...

Yani internette okuduğumuz her şeye inanmamalıyız...

5. Okyanustaki plastik atıkları yediği için kıyıya vuran balina.

Yukarıdakinin gerçek bir balina olmadığını anlamak için büyütece ihtiyacınız yok. Bu sadece okyanusa atılan plastik atıklara dikkat çekilmesi amacıyla Greenpeace'in yapmış olduğu bir etkinlik.

6. Salamanca Katedrali'ndeki efsanevi astronot kabartması.

16. yüzyılda inşa edilen bir katedralin üzerinde neden astronot kabartması var? Aslında cevabı çok basit: 1992 yılında katedrali restore eden Jeronimo Garcia'nın canı sıkılmış ve biraz eğlenmek istemiş.

Canı çok sıkılmış olacak ki bir yaratığın eline de dondurma külahı tutuşturuvermiş!

7. Bir kurt sürüsü fotoğrafının hikayesi

"İlk baştaki 3 kurt yaşlı veya hasta, sürüye yol gösteriyorlar. Eğer önden gitmeselerdi, arkada kalabilir ve sürüyü kaybedebilirlerdi. Daha sonra gelen 5 kurt ise en güçlü olanlar...Kalan kurtların sürünün sıradan kurtları ve en arkadaki 5 kurt da diğerlerine göre daha güçlü olanlar. En arkadaki tek başına yürüyen kurt ise liderleri!" Fotoğrafın açıklaması tam olarak bu şekilde. Yani kurtlar durmuşlar kendi aralarında siz beşli şurada yürüyün siz şurada yürüyün diye konuşmuşlar. Fotoğrafı çeken fotoğrafçı Chadden Hunter'ın açıklamasına göre ise sürü sadece bizon avına gidiyor, en öndeki kurtların hasta ya da yaşlı olduğu falan yok. En öndeki ise alfa kurt, bu kadar.

8. Dişi kurt erkeğinin boğazını koruyor.

Bu fotoğrafı muhtemelen birçok kez denk gelmişsinizdir. Açıklamaya göre dişi kurt erkeğinin boğazına zarar gelmesin diye onu koruyor. Fotoğrafı çeken Jean Paul ise üçünün de erkek olduğunu ve kavgaları sırasında birisinin geriye sıçradığını ve tam o sırada fotoğraflarını çektiğini söylüyor.

9. Moskova'da sıradan bir gün batımı...

Photoshop olmadığı iddia edilen bu kare, aslında 2 fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Gökyüzü ve bulutlar Hollandalı fotoğrafçı Marieke Mandemaker'dan alınmış ve Moskova'nın Krymsky Köprüsü ile birleştirilmiş.

10. Hubble uzak teleskobuyla çekildiği iddia edilen "Cennetin Kapısı"

Aslında bu sadece grafik tasarımcı Adam Ferriss'in işlerinden biri. Omega Bulutsusu'nun fotoğrafına bir iki küçük dokunuş yapmış anlayacağınız...

11. Çin'de sentetik lahana üretiliyor.

"Bu devirde yediğimiz hangi şey doğal ki?" gibi sorularla beyninizi meşgul etmenize gerek yok. Evet, bu lahana bazı sıvılar kullanılarak yapılıyor ama insanlara yesinler diye satılmıyor. Çin, Kore, Japonya ve birçok ülkede daha eğlenceli amaçlı kullanılan bir yöntemden ibaret.

12. "Bakın, o ünlü şimdi ne halde!" konulu Arnold Schwarzenegger fotoğrafı.

Arnold bu fotoğrafı paylaştıktan hemen sonra internet sitelerinde "ünlü oyuncu yatacak otel bulamadığı için heykelinin yanında sabahladı" mesajlı haberler dolaşmaya başlamıştı. Koskoca Arnold neden yatacak yer bulamayıp heykelinin yanında sabahlasın ki?

13. Barack Obama metroda uyuyan gencin yanında poz veriyor.

Average Rob'ın Instagram hesabında paylaştığı bu fotoğrafın gerçekle yakından uzaktan ilgisi yok tabii ki!

Fotoğrafın orjinali bu şekilde...Photoshop yeteneğine hayran kaldık doğrusu!

14. Arizona'da hava o kadar sıcak ki arabalar erimeye başladı.

Fotoğraf gerçek ama Arizona'nın sıcaklığıyla hiçbir alakası yok. Arabalar sıcaklıktan dolayı değil, biraz uzakta çıkan yangından dolayı eriyorlar, işin doğrusu bu!

15. Ailesi öldüğü için tebeşirle kendisine bir anne çizip üzerinde uyuyan Iraklı çocuğun fotoğrafını hepiniz görmüşsünüzdür.

Hikaye böyle olunca boğazınız düğümleniyor. Ama sakin olun. Bu çocuğun bir annesi, bir babası, kardeşleri ve kuzenleri var. Kuzeni Bahareh Bisheh'in anlattığına göre bu kız çocuğu tebeşirlerle resimler çizerken yorgun düşüyor ve uyuyakalıyor. Bu güzel anı kaçırmak istemeyen kuzeni ise bir sandalyenin üzerine çıkarak bu anı ölümsüzleştiriyor ve böyle bir seri fotoğraf çekmeye başlıyor.

Seriden başka bir fotoğraf daha: 👇

Yaniiii uzun lafın kısası, internette gördüğünüz her şeye öyle hemen inanmayın!

Sonunda olan yine size olur, bizden söylemesi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mihail-ivanovic-kutuzov

O değil de #15 e bende inanmıştım ya la. Neyse doğru olmadığına sevindim.

levent.lord.5

hasine-demiralp

9 ve 10 cu resim de o kadar belli ki gerçek olmadıkları

neslihan-nisan

cocuk da sanki surekli tebesirle sokaklara cizim yapip uyuyakaliyor uydurma sanki

gecetanricasi

#13 yalnız ben orada Obama'yı eklemişler sanmıştım niye böyle oldu jjsgdjgj

Görüş Bildir