Yakında Ülkemizi de Etki Altına Alacak İşlenmemiş Su Trendi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-

"İşlenmemiş su da ne demek?" dediğinizi duyar gibiyiz. Ne olduğu öğrenildikten sonra, aslında hasta edebilecek özelliklere sahipken neden popülerleşiyor diye soruluyor. Yanıtları aşağıda...

Silikon Vadisi'nden yavaşça tüm dünyaya yayılan bir trend var.

Silikon Vadisi'nin yeni çılgınlığı olan çiğ, ya da işlenmemiş su trendi her geçen gün dünyaya yayılıyor.

İşlenmemiş su genel anlamda hiçbir işlem görmemiş, arıtılmamış su olarak tanımlanıyor.

Son zamanlarda Silikon Vadisi'nde birçok insan bu suyun peşinden koşuyor.

İşlenmemiş suya olan ilgi aslında son yılların sağlıklı beslenme trendi ile direkt bağlantılı.

Silikon Vadisi'nde süregelen sağlıklı yaşam ve buna bağlı beslenme furyasının son ürünü olan işlenmemiş su, şişelenmiş suların yerini alıyor. Çoğu insan şişelenmiş suların gördüğü işlem sebebiyle içinde bulunan bazı kimyasalların ortadan kaybolduğuna ve işlem görmemiş kaynak sularının yararlı ve değerli olduğuna inanıyor.

Oysa bu trendin gözden kaçan çok büyük tehlikeleri var.

İşlenmemiş su adı altında arıtmadan geçmemiş sulara inanılmaz paralar ödeyen sağlıklı yaşam savunucuları, büyük bir hata yapıyor. Şişelenmiş sulara eklenen floroid, bu suda bulunmazken; tarım ilacı ve hatta hayvan dışkısı gibi tehlikeli maddeler bulunabiliyor.

Bu olayın arka planında aslında çok önemli bir pazarlama hilesi yatıyor.

Aslında şahit olduğumuz birçok global akım bu şekilde doğuyor. Sağlıklı yaşam şu anda ekonomik anlamda çok büyük bir değer olduğu için Silikon Vadisi merkezli girişimciler içinde zehirli bakteriler olsa dahi işlem görmemiş su gibi ürünleri çok başarılı bir şekilde pazarlayabiliyorlar.

Peki bu trend nasıl doğdu?

İşlenmemiş su trendinin bir süredir çok popüler olan işlenmemiş, çiğ besin trendinin bir parçası olarak ortaya çıktığı düşünülüyor. Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana da işlenmemiş sular, şişelenerek tüketiciler ile buluşturuluyor. Elbette fiyatları inanılmaz boyutlarda.

Çiğ suya ödenen paraları duyunca gözleriniz yuvalarından çıkabilir.

Yaklaşık 8 litrelik bir şişe işlem görmemiş suyun Silikon Vadisi, Kaliforniya'daki perakende fiyatı 140 TL civarında.

Peki bu suyu içenler ne diyor?

Arıtılmamış su tüketicileri, genellikle ciltlerinin canlandığını ve yedikleri her şeyden daha iyi tat aldıklarını savunuyorlar.

İçicileri bir kenarda dursun, bu tip suyun büyük tehlike taşıdığı kanıtlanmış durumda.

İşlenmemiş su kesinlikle filtrelenmemiş ve zararlı bakterilerden arındırılmamış olduğu için, atık suların karışması durumunda rastlanan tehlikeli durumlar bu sularda görülebiliyor. Yapılan bazı araştırmalarda işlenmemiş su olarak sunulan suların içeriğinde şampuan kalıntıları, zararlı bakteriler, parazitler gibi atık sulardan bulaşabilecek zararlı maddeler tespit edilmiş durumda.

Fahiş fiyatlara satılan işlenmemiş su bu anlamda bir halk sağlığı problemi.

Hemen hemen her trendin dünyaya yayılmasına takiben zararlı etkileri de ele alınmaya başlanıyor. Amerika'da fahiş fiyatlara kendine alıcı bulan işlenmemiş suyun halk sağlığı kurumları tarafından araştırılmaya başlandığı bildiriliyor ve kısa süre içinde bazı düzenlemeler ile kontrol altına alınması bekleniyor.

Sizce bu trend ülkemize gelirse nasıl karşılanır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
teadiumvitae

Bir suya 200 lira para versem psikolojik olarak gençleşirim zaten

irlilja

millet kafayı yemiş

mnyksvsc

İşlenmemiş su içip hasta olmamanız için dedenizin-ninenizin, anne-babanızın da bu sulardan içiyor olması gerekiyor. Dedemler 80 yıldır kurtçuk, kurbağa, yosun vb ihtiva eden kuyu suyu içiyor, dayımlar da içiyor, çocuklarının bazıları da içiyor. Büyük ihtimalle bağırsak solucanları ile barışık halde yaşıyorlardır :)

yagmur-ys

Köye gittiğim zamanlarda yaylada, tarlada bulunan sulardan içerim(mecburiyetten) aynı sular eve bağlanıyo evde de aynı su içiliyo. Sonuçta bu sular toğrağın içinden geliyo, bi deponun içinde toplanıyo bunların içinden geçen sülük, yılan, kurtçuk, solucan gibi şeyleri gördükten sonra kurban olayım arıtılmış suya. Sırf doğallık bilmem nesi diyerek mal gibi paralar veriyolar. Bu şeye benziyo reçel yaparsın kavanoza koyarsın bu normal katkılı reçeldir ama aynı reçeli özel bi kavanoza koyup üzerine ekoseli bi örtü koyar, ince hasırla kapağı bağlarsan onu organik diye itelersin. Sonuç olarak saçma.

merve-nur-yavuz3

Böyle şeyler toplu tüketime uygun değil. Bazı gıdalar işlenmek zorunda. Bu sürecin nasıl bir süreç olduğu önemli. Aynı şeyi süt için de yapıyorlar. Halbuki UHT en uygunu. Yoğurdunu yine pastörize sütten yap, ama güvenle içilecek mutkafta kullanılacak olan belli. Damacana sular ve ev musluğunda arıtılan sular kullanılmamalı, şişelenmiş sular tarihi geçmeden kullanılmalı ve şişeleri de geri dönüştürülmeli. Tamamen organik yaşamak isteyenler köye gitsin ve arzu ettikleri yaşamı gündelik şehir hayatında elde edemeyeceklerini ve kandırılacaklarını kabul etsin.

Görüş Bildir