Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yahudi Soykırımından Sağ Kurtulan 12 Kişinin Üzerine Yazdıkları Notlarla Sergilenen 12 Fotoğraf

359PAYLAŞIM

Ünlü fotoğrafçı Harry Borden on yıl önce başladığı bir proje kapsamında Yahudi soykırımından sağ kurtulan 12 kişinin fotoğraflarını çekmiş. Fotoğrafların daha da anlamlı olması için yaşanan soykırım hakkında bugünkü düşüncelerini çektiği fotoğraflara not etmelerini istemiş. Ortaya çok da güzel bir çalışma çıkmış bize sorarsanız. 

İçeriğimiz Upworthy'den. 

Bir daha hiç soykırım yaşanmaması dileğiyle...

Kaynak: http://www.upworthy.com/14-poignant-pics...

1. Agi Muller

''Macaristan doğumlu bir Yahudi olarak Almanlardan kaçtım, Sovyetler'den kaçtım. Sonra kaçmayı bıraktım. En sonunda da kazanan sevgi oldu!''

2. Leon Jedwab

''Doğduğu yer Zagorow (Polonya) olup da soykırımdan kurtularak yaşamını sürdüren son Yahudi olabilirim. Hala geceleri kabuslar ile uyanıyorum.''.

3. Mary Elias

''Ailemi en son Auschwitz'de toplama kampında gördüm. Birbirimizden ayrılmadan hemen önce son kez babam bizleri öptü ve şunları söyledi: 'Bir daha birbirimizi asla göremeyeceğiz.'''.

4. Dan Vaintraub

''Doğum günü tarihim sizlere her şeyi anlatır. 10.11.1938.''.

5. Lidia Vago

''Auschwitz... Sadece ölüm beni oradan kurtarabilirdi.''.

6. Tuvia Lipson

''Gururla söylüyorum ki şu an buradayım. Ancak, hayatımızın önemli birer parçası olan birçok insan şu an hayatta değiller. Bu yüzden de kalbim sızlıyor.''.

7. Kitia Altmann

''Soykırım bir gün herkesin başına gelebilir. İyi veya kötü insan olmanız hiçbir şeyi değiştirmiyor. Buna herkesin ortak bir şekilde sesini yükseltmesi gerekir.''.

8. Leon Rosenzweig

''Hayatımın en güzel zamanları; ailemle birlikte geçirdiğim zamanlardı.''.

9. Relli Robinson

''Soykırımı bir daha hiç kimsenin yaşamasını istemiyorsak, soykırımı asla unutmamamız gerekiyor. Hep hatırlamalı ve o tehlikeye karşı her zaman hazırlıklı olmamız lazım.''.

10. Janek (Yona) Fuchs

''3 çocuğum ve 14 tane torunum var. Bence Hitler'e karşı olan savaşı kazandım!''.

11. Eve Kugler

''Soykırımdan kurtulduğumda daha çocuktum. Ölenlerden daha cesur, zengin veya akıllı olduğumdan dolayı kurtulmadım. Sadece daha şanslıydım, hepsi bu.''.

12. John Balan

''Çocuklara soykırım ile ilgili yaşadığım tecrübeleri aktarıyorum. Peki, ben öldükten sonra diğerlerini kim bilgilendirecek?''.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceren-balcioglu

4. de neyi anlatmaya çalışmış ben anlamadım biri yazsın ne olduğunu bu sırada anladığım tek şey Atatürk ün ölümü

gokce-sultan

4.notta iyi anlamda mı demiş kötü anlamda mı anlayamadım açıkçası..

furkan-sagoglu

4. not da cok sey anlatmaya calismis

Görüş Bildir