Yağmurun En Uzun 'Af Dilemesi': Tayvan'da Dokuz Saat İzlenen Gökkuşağı Rekor Kırdı 🌈

 > 
103PAYLAŞIM

Geçen hafta Tayvan'ın başkenti Taipei'nin dağlarında Çin Kültür Üniversitesi profesörleri ve öğrencileri dokuz saat süren bir gökkuşağı gösterisini izlediler. Gökkuşağı kuzey doğu Muson yağmurlarının ardından güneş ışığı ve yavaş rüzgar nedeniyle bu kadar uzun süre kalabildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Atmosferik Bilimler bölümünden profesör Chou Kun-hsuan, "Harikuledeydi... Gökten bir hediye gibiydi. O kadar ender ki" dedi.

Çin Kültür Üniversitesi öğrencileri bu olayı belgelemek için çabaladı.

Chou'nun yanı sıra profesör Liu Ching-huang bölüm öğrencileri ve kampüsteki toplulukla birlikte gökkuşağını belgeleme çabalarına öncülük etti. Ekibin gözlemleri, fotoğraflar ve videolar gökkuşağının saat 06.57'den 15.55'e kadar, yani 8 saat 58 dakika sürdüğünü gösteriyor.

Eğer doğrulanırsa 14 Mart 1994 gününde İngiltere'nin Yorkshire kentinde görülene ait olan en uzun gökkuşağı rekoru da kırılmış olacak.

Guinness Dünya Rekorlarına göre, İngiltere'deki gökkuşağı 09:00'dan 15:00'a kadar yani altı saat sürmüştü. Guinness sitesine göre gökkuşakları genelde bir saatten daha az sürüyor.

'Üç saatlik farkla bir önceki rekoru geçti'

Prof. Chou, "Dört saat sonra tüm öğrencilerimizi ve okulda herkesi fotoğraf çekmek ve bize göndermeleri için harekete geçirdik. Altı saatlik rekoru kırdıktan sonra ise öğle yemeğinde oturamadım bile. O kadar heyecanlıydım. Gökkuşağını yakaladığımızdan emin olmak istiyordum. Ama gökkuşağı üç saat farkıyla bir önceki rekoru geçti" dedi.

Fakülte, şimdi Guinness rekorlarına başvurmak için tüm kanıtları topluyor

Profesör Chou, "Sadece bölüm olarak 10 bin fotoğraf çekildi. Kampüstekiler ve çevrede yaşayan insanlar da bolca fotoğraf çekti. Guinness'e gökkuşağının dokuz saat sürdüğünü saniye saniye ispat edebiliriz" dedi.

Turizm için yeni slogan: 'Kışın Taipei'de dokuz saat süren gökkuşağı izleyebilirsiniz'

Kampüsün bulunduğu Taipei'nin Yangmingshan dağlık bölgesinde bu tür atmosferik koşulların yaygın olduğunu söyleyen Prof. Chou, "Taipei kenti turizm idaresine haber vermeyi düşünüyorum. Kışın Taipei'de dokuz saat süren gökkuşağı izleyebilirsiniz. Harika! Taipei'ye gelin desinler" diye konuştu.

Gökkuşağının bu kadar uzun süre kalmasında kuzeydoğu Muson yağmurlarının nemi havada hapsetmesi, bulutlar, güneş ve saniyede 2,5 metre hızla esen rüzgar da etkili oldu

Görseller: Çin Kültür Üniversitesi

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir