Yağmur Ormanlarında Petrol Arama Tahribatını Durdurmak İçin Devlete Açtığı Davayı Kazanan Amazon Kabilesi

258PAYLAŞIM

Dünyada yerel bir halkın, dev şirketlere açarak kazandığı ve doğayı koruma altına aldığı en büyük davalarından birinin haberi Ekvator Amazonları'ndan geldi. Kızılderili Waorani kabilesi, milyonlarca hektarlık alanı petrol bulmak için dev bir kazı alanına dönüşmekten kurtarmış oldu. Bu huzur ve umut dolu haberi sizler için Indy100'den derledik.

Kaynak: https://www.indy100.com/article/indigeno...

Waorani kabilesi tarafından açılan davaya 3 hakimin görev yaptığı bir panel bakıyordu ve bölgesel mahkemenin sonucu aslında tüm insanlık için umut dolu bir habere dönüştü.

Kabile liderlerinden Nemonte Nenquimo, New Yorker'a şöyle konuştu; 

"Bu beni ve kabile halkımı gerçekten güvende hissettiren bir sonuç. Mahkeme, hükumetin, bizim özgürce yaşamamızı, kendi bölgemiz hakkında özgürce kararlar vermemizi ve öz kararlılığımızı engellediğini kabul etti ve bunu durdurdu." 

"Burası bizim bölgemiz ve karar alma konusunda biz de yetkiliyiz. Bölgemize petrol arayanların girip, tüm doğamızı yok etmesine ve kültürümüzü öldürmesine izin vermeyeceğiz."

Mahkemenin bu kararını diğer Amazon kabileleri için de örnek teşkil etmesi umuluyor.

Halka sunulan rapora göre, mahkeme sonucu 3.5 milyon dönümlük kabile arazisinde 16 farklı petrol arama bloğu için açılacak ihale tamamen durduruldu.

Oyuncu ve aktivist Leonardo DiCaprio da Waorani kabilesinin destekçilerinden biriydi! Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ise şöyle;

"Waorani'lerin topraklarını petrol aramasından kurtarmasına 1 gün kaldı. Bu videoyu izleyin ve Ekvator hükumetine şu mesajı gönderin: Kabile haklarını ve Amazonu koruyun!"

Geçtiğimiz şubat ayında Waorani halkı ve Ekvator kamu denetçileri kurulu, hükumete karşı dava açmış ve Amazon arazisini kendilerine danışılmadan petrol aramaya açılmaması gerektiğini ifade etmişlerdi.

Her ne kadar Waorani toprakları 2018 yılında uluslararası ihalelere kapatılsa da, hükumet ilerleyen zamanlarda petrol aramanın tekrar başlatılabileceği uyarısını yapmıştı.

Bölge vatandaşı olan Oswando Nenquimo 2012 yılında, Enerji ve Yenilebilir Enerji Bakanlığı'ndan yetkililerin geldiğini, fakat petrol aramanın ciddi sonuçlarından bahsetmediğini ifade etti.

"Bugün ise ormanımızı petrol arama kazılarından kurtardık, sularımızı kirlenmekten kurtardık, çocuklarımızı hastalıktan kurtardık."

"Bu kabile hakları için başlattığımız yasal mücadelenin başlangıcıdır. Fakat sona ermesine oldukça uzun zaman var...

"...hükumet bu karara karşı çıkacak, çünkü topraklarımızın altındaki petrolü istiyorlar. Amazonlarda yaşayan tüm yerli kabileler birleşmeli ve yuvamızı korumalıyız."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gozde-cetin8

amazon kabilesi kadar olamayan Türkiye🤬

mei

"gönöş göbö sönsöz önörjö vörkön hölö pötröl öröyön bla bla bla..." sanki seyyar güneş paneli icat edildi de dünya'nın etrafında güneşle birlikte eş zamanlı hareket ediyor... gece ve kapalı havalarda da osuruğunu yakıp aydınlanırsın, insanoğlu yörünge de dönen güneş asansörü inşaa etti de bizim mi haberimiz yok, ya da enerjiyi uzun süre muhafaza edebilecekleri bir teknoloji mi geliştirdiler? Tüm enerji ihtiyacının belini güneşe bağlayıp nasıl bir salaklık yapabilir bir devlet? (bknz:>>>Animatrix<<<) Kalıcı uzun ömürlü bir alternatif enerji kaynağı keşfedilmedikçe petrolün hala daha gideri var, muhtacız insanoğlu olarak. Çevreye çok önem veriyorsan başta bilgisayar ve telefon kullanmayı bırakarak başlayabilirsin, tabi ne kadar samimi olduğunuza bağlı.

seyfullah-masatli

ya git bir köşede kendini tatmin et ne kadar boş beleş insanlarsınız siz ayağı toprağa değmemiş bir fidan yetiştirmemiş bir hayvanla muhattap olmamış insanlıktan çıkmış olanlara bu sözüm

alf

Kızılderililer bile adalet alıyor :)

hayalimumut

Güneş kadar sonsuz bir enerji kaynağı varken hala petrol arayan,bunun uğruna yarınını mahveden sizin gibi beyin vicdan yoksullarının .............. Aferin

Görüş Bildir