Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Wisconsin'de Zafer Cruz ve Sanders'ın

Anasayfa > Gündem

ABD’de Kasım'daki başkanlık seçimleri için parti içi ön seçimlerde adaylar Wisconsin eyaletinde kozlarını paylaştı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhuriyetçi adaylardan Ted Cruz rakibi milyarder işadamı Donald Trump'ı geride bırakarak önemli bir başarı elde etmiş oldu. AP ajansı ve Edison Research’ün ortak yürüttüğü çıkış anketlerine göre Trump’ın başkan olma ihtimalinden korkan Cumhuriyetçiler mecburen Cruz’a oy verdi. 

Demokrat Parti cephesinde ise Hillary Clinton yine hüsrana uğradı. Clinton son 2 haftada 5. kez kaybetti. Sanders, partinin favori adayı olarak görülen Clinton’ın peşini kolay kolay bırakmayacağını bir kez daha göstermiş oldu.

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçiler ile Demokratların adaylarını belirleme süreci devam ediyor. Partiler, ülkenin kuzeyinde yer alan Wisconsin eyaletinde ön seçime gitti. Sanayi bölgesi Wisconsin’daki ön seçimde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Cruz, güçlü rakibi iş adamı Donald Trump’ı geride bırakmayı başardı.

​Cruz, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 50’sini, Trump ise yüzde 32’sini aldı. Partinin diğer başkan aday adaylarından Ohio Valisi John Kasich ise yüzde 14’te kaldı.

Google Trends, ön seçim öncesi Google'da en çok aranan aday adayının Sanders olduğunu açıkladı

'Taraflı konuşuyor olabilirim ama harika bir first lady olmayacak mı?'

İlk sonuçların gelmesi sonrası konuşan Cruz, eşi Heidi Cruz'u da yanına alarak 'Taraflı konuşuyor olabilirim ama harika bir first lady olmayacak mı?' diye sordu:

Muhafazakarların Trump'a oy vermesini engellemek isteyen bir grup, Trump’ın eşi Melania Trump'ın çıplak fotoğrafını kullanıp Cruz'a oy istemişti. Bunun üzerine Trump, Cruz’un eşinin sırlarını açıklamakla tehdit etmişti. Daha sonra National Enquirer, Cruz'un 'eşini 5 kez aldattığını' iddia etmiş, Cruz da bu iddiaların Trump’ın başının altından çıktığını savunmuştu.

Bununla birlikte “Bu akşam bir dönüm noktası” diyen Cruz, “Bu, Wisconsin’in çalışkan halkının Amerika’ya bir çağrısı. Bizi bir seçim bekliyor. Gerçek bir seçim” ifadelerini kullandı.

Trump’ın kampanya ekibinden 'Truva atı' benzetmesi

Trump’ın kampanya ekibinden 'Truva atı' benzetmesi

Trump’ın kampanya ekibinden yapılan açıklamada ise “Ted Cruz kukladan da beter. O, parti patronları tarafından Bay Trump’ın adaylığını çalmak için kullanılan bir Truva atı” denildi.

Diğer taraftan eyaletteki kamuoyu yoklamaları da İslam karşıtı açıklamalarıyla ülkede ve dünya gelinde büyük tepki gören Trump’ın, Cruz karşısında yenilgi alacağını gösteriyordu. Anketlerin yanılmadığı bu sonuçla Trump’ın, temmuzdaki parti kongresine kadar adaylığı kazanmak için yeterli delegeye ulaşma şansı tehlikeye girmiş oluyor.

Bugünkü sonuçla Cruz, kazandığı delege sayısını 504’e yükseltirken, Trump’ın 740, Kasich’in ise 145 delegesi mevcut.

Aday adaylarından birinin partinin adaylığını kazanabilmesi için bin 237 delegeye ulaşması gerekiyor.

Clinton yine kaybetti

Clinton yine kaybetti

Demokrat Parti cephesinde ise partinin favori adayı olarak görülen eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yine hüsrana uğradı.

Idaho, Utah, Washington, Alaska ve Hawaii eyaletlerinde yüzü gülmeyen Clinton, Wisconsin eyaletinde de yarışı Vermont Senatörü Sanders’ın ardında tamamladı.

Sanders, eyaletteki partililerin yüzde 56’sının desteğini ardına alırken, Clinton yüzde 43’te kaldı. Sanders, bu sonuçla son 7 ön seçimin 6’sında Clinton’a üstünlük sağlamış oldu. Clinton ise sadece Arizona’da gülebildi.

Clinton’ın, 469’u süper olmak üzere 1771 delegesi bulunurken, Sanders’ın ise şu ana kadar 29’u süper 1092 delegesi var.

Sanders, “Wisconsin’le birlikte son 8 ön seçimin 7’sini kazandık” diyerek zaferini ilan etti. Clinton da Sanders’a tebrik mesajı gönderdi.

Gelecek ön seçim 19 Nisan'da New York'ta

Gelecek ön seçim 19 Nisan'da New York'ta

Aday adayları kampanyalarını delege sayısı bakımından California’nın ardından ikinci en büyük eyalet olarak kritik öneme sahip New York’a yoğunlaştıracak. New York’taki ön seçim 19 Nisan’da yapılacak.

Sputnik, AA ve AJT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
5
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?