Görüş Bildir
Haberler
WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir? WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Edilmezse Ne Olacak?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir? WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Edilmezse Ne Olacak?

Sunay Korkmaz
07.05.2021 - 09:52

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp gizlilik sözleşmesinin süresi doluyor. WhatsApp kullanıcılarının verilerinin Facebook'a bağlı şirketlerle paylaşılması şartı getirmiş bu nedenle de eleştiri oklarının hedefi olmuştu. WhatsApp uygulaması elde ettiği bilgileri; hizmetler, emniyet, güvenlik ve bütünlük, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler ve kurumsal iletişimler için kullanabiliyor. Peki, WhatsApp Sözleşmesi nedir? WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Edilmezse Ne Olacak? İşte merak edilen tüm detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp’ın yeni Gizlilik İlkesi’nin “Diğer Facebook Şirketleriyle Nasıl Çalışırız?” başlığıyla duyurulan bölümünde, “Facebook Şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook Şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur” ifadesine açık açık yer verildi.

Güncellenen ilkelerinde “Hizmetlerimizin ve Facebook Şirketi Ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler” ifadelerini kullanan WhatsApp, bundaki amacını ise şu maddelerle özetledi:

- Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

- Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

- Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

- Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

- WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp'ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.

Uyarı Mesajları Göndermeye Başlayacak

Uyarı Mesajları Göndermeye Başlayacak

WhatsApp'tan yapılan açıklamaya göre ilerleyen günlerde kullanıcılar için uyarılar yayınlanmaya başlayacak. Bir güncelleme uyarısı verecek olan WhatsApp bunun detaylarını da kullanıcılara açıklayacak. Ayrıca WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmeleri için kullanıcılara bu güncellemeleri kabul etmeleri gerektiği aktarılacak. 

WhatsApp güncellemesi ile tartışılan en büyük konu bu güncelleme ile kullanıcıların mesajlarının okunulabilir olması yani WhatsApp'ın tüm kullanıcıların mesajlarını görebilir olması oldu. WhatsApp bu konuda da açıklama yaparak uçtan uca şifreleme yöntemi ile kesinlikle mesajların teknik olarak okunmasının münkün olmadığını belirtti. Hatta WhatsApp rakip yazılımların bu şifreleme sistemini kullanmadıkları için asıl mesajları okunabilir yapanın o uygulamalar olduğunu açıkladı.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Edilmezse Ne Olacak?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Edilmezse Ne Olacak?

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kabul edilmeyince nelerin olacağı da açıklandı. Buna göre WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar 15 Mayıs'tan itibaren birkaç gün daha kendilerine WhatsApp üzerinden gelen mesaj ve arama bildirimlerini görebilecekler. Ancak güncelleme yapılmadığı için kullanıcılar bu mesajları ve aramaları okuyup cevaplandıramayacaklar. WhatsApp uygulaması tamamen kullanılamaz hale gelecek. Sözleşmeyi onaylamayanlar 120 gün pasif kullanıcı olacaklar. 120 gün sonunda yine sözleşme onaylanmazsa hesaplar tamamen silinecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın