WhatsApp: Bakkal Çırağından Milyarderliğe Bir Başarı Hikayesi

 > 
43PAYLAŞIM

Bakkal Çırağından Milyarderliğe Bir Başarı Hikayesi

Facebook 'un 19 milyar dolar ödeyerek sahip olduğu WhatsApp, sıfırdan gelip zengin olan bir insanın dikkat çekici başarısını da kendinde barındırıyor.

WhatsApp'ın ortak kurucusu Jan Koum Ukrayna'nın başkenti Kiev'in hemen dışındaki bir köyde doğdu. Forbes dergisine göre ailesinin yaşadığı evde sıcak su dahi yoktu.

Annesi ile birlikte California'ya göç ettiğinde 16 yaşında idi. Amerika'ya geldiklerinde küçük bir dairede hükümet yardımı ile hayata tutunmaya çalıştılar. Koum ailesine maddi yardımda bulunabilmek için küçük bir bakkalda çalıştı.

Koum kendi kendine bilgisayar ağını öğrenmeye başladı. Sonunda Yahoo 'da bir işe girdi ve burada WhatsApp'ın diğer kurucusu Brian Acton ile tanıştı.

Nihayetinde ikili WhatsApp'ı yarattı.

Bu hafta Facebook ile nihai anlaşmayı yapmak için aracı ile gittiğinde Koum, normal güzergahı dışında tren yolunun olduğu bir bölgeden geçmeyi tercih etti. Bu bölgenin Koum için özel bir önemi vardı: Bir zamanlar devletin dağıttığı yemek kartını almak için burada sıraya girerdi.

Google, WhatsApp'a Facebook'tan daha büyük bir teklifle gitmiş

Business Insider haberine göre mobil mesajlaşma uygulamasına daha önce Google 19 milyar dolardan daha fazla bir teklifle gitti.

Habere göre WhatsApp, Google'ın CEO'su Larry Page'in teklifini reddetmiş. Teklifin reddedilmesinin nedeni ise şirketin, Page'in WhatsApp'ın sunduğu fırsatlardan ziyade bu uygulamanın Facebook'un eline düşmesini engellemesi hırsı ile hareket ettiğini düşünmesi.

DERLEYEN THE WALL STREET JOURNAL TÜRKIYE

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir