Web Sitesi Kurmak İsteyenler İçin A'dan Z'ye Tüm Süreci Öğrenebileceğiniz Harika Rehber

28PAYLAŞIM

Günümüzün en popüler işleri arasında web sitesi kurmak yer alıyor. Bir web sitesi kurmak için ihtiyacınız olan her şeyi teker teker anlatıyoruz. 

Sıfırdan başlayarak kolay bir web sitesi nasıl kurulur? Hangi adımları izlemeniz gerekir sizler için derledik.

Web sitesi nedir? Nasıl çalışır?

Bir web sitesi ücretli veya ücretsiz olarak kurulabilir. Bir web sitesinin çalışabilmesi için bir alan adına (ornekalandi.com veya ornek.site.com) sahip olması gerekir. Bunu elde edebilmeniz için belirli bir ücret karşılığında hizmet satan web sitelerinden alışveriş yapabilir veya ücretsiz servislere yönelebilirsiniz. 

Bir alan adı ile birlikte bir web sitesini çalıştırabilmek için bazı sayfalara sahip olmanız gerekir. Web sitesini bir dükkan, web sayfalarını da raf veya ürünler olarak düşünebilirsiniz. Bir web sitesinin teknik altyapıları bir yana, güzel bir şekilde kullanıcıya sunulması da önemlidir.

Bir web sitesi kurmak için neler gereklidir?

Web sitesi kurmak için ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz seçenekler olduğundan bahsetmiştik. Bu noktada ek olarak bir web sitesi yönetim paneline sahip olmanız, web sitenizin sayfalarını ve yazılarını istediğiniz gibi yönetebilmeyi sağlar. Bu noktada bazı statik ve sadece kod bilgisine sahip olmanız durumunda değiştirebileceğiniz sistemler olduğu gibi, hazır ve tamamen sizin oluşturacağınız içeriklere bağlı dinamik sistemler de vardır. 

Burada yönetmek istediğiniz sistem tamamen size bağlı.

Ücretli ve ücretsiz web sitesi kurma/yönetme araçları arasında nasıl farklar var?

Ücretli veya ücretsiz seçeneklerin olması, ücretsiz olan servislerin çok kötü olduğu anlamına gelmiyor. İnternetin hızlı gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte ücretsiz olarak kullanıp çok iyi performans gösteren pek çok sistem vardır. Bu sistemlerde hazır bir yönetim paneli, dinamik içerik, YouTube videosu ekleme, Instagram linki paylaşma gibi pek çok özgürlük size sunulmaktadır. 

Ücretli olan sistemlerde daha fazla dinamik alan düzenleme, bazı web sitesi özelliklerini kod bilgisine sahip olarak daha özgür bir şekilde değiştirme gibi seçenekler sunulmaktadır.

Ücretsiz bir sistem seçilmesi durumunda bunun bir dezavantajı var mıdır? Ürettiğim içerik bana ait olmayacak mı?

www.onespacemedia.com

Ücretsiz sistemi kullanan kullanıcılar, internet sitesi sahipleri bu soruyu sıkça sorabilirler. Ancak burada endişelenmenize gerek yok. Ücretsiz bir web sitesine sahip olduğunuzda pek çok servis bunu daha sonra kendinizi de geliştirdikten sonra çok düşük miktarlara ücretli kullanmanıza imkan tanır.

Ücretsiz sistemlerde genellikle kullanıcıyı rahatsız etmeyen reklamlar çeşitli boyutlarda yer alabilir.

Bir web sitesi kurmak için ihtiyacım olanları öğrendim ancak sadece bu kadar mı?

Kesinlikle hayır! İşin bu kısmına kadar anlattığımız konular aslında sizin ne kadar teknik bilgiye ihtiyacınız olduğunu gösteriyor.

Bir web sitesi kurmak için bunun nasıl bir tarzda olacağını seçmeniz gerekiyor.

Kurabileceğiniz başlıca internet sitesi fikirleri neler?

  • Kişisel blog

  • Öğretici içeriklerin yer aldığı bir içerik platformu

  • E-ticaret sitesi

  • Şirket tanıtım sitesi

  • Ürün tanıtım sitesi

  • Çeşitli fikir veya düşünce topluluklarına yönelik siteler açabileceğiniz site türleri arasında yer alıyor.

Tüm dünyada en yaygın şekilde kullanılan internet site türleri arasında kişisel bloglar ve öğretici içeriklerin yer aldığı tematik içerik platformları yer alıyor.

İnternet sitesi açarak para kazanmak mümkün mü?

Dünya üzerinde her işte olduğu gibi internet sitesi açarak para kazanmak için çalışmanız ve çaba göstermeniz gerekir. Bir internet sitesi açtığınızda, sitenize içerik yükleyerek, onları insanlarla paylaşarak, reklam ekleyerek ve belirli bir ziyaretçiye erişerek para kazanmanız mümkün.

Bir internet sitesi açtıktan sonra onu büyütmek ve daha fazla kişinin ziyaret etmesini sağlamak için ne yapmak gerekiyor?

Bu konu çok uzun ve detaylı bir konu olmasına rağmen kullanılan en temel yöntemlerden de sizlere bahsedelim. 

Arama motorları üzerinde üst sıralarda yer almak, bir Facebook sayfası açmak, Twitter ve Instagram hesabının olması, ücretli reklamlar vermek web sitenize ziyaretçi çekebilmeniz için en etkili yöntemlerdir. Bu yöntemlerle ilgili çok detaylı taktiklere ve eğitim videolarına artık internet üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde erişebiliyoruz.

Bir web sitesi kurma amacınız varsa, daha fazla detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Şansınız bol olsun!

Görüş Bildir