Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Vizelerin Kalkmaması Pahasına Terörle Mücadele Yasası'nda Değişiklik Yapmayacağız’

Anasayfa > Gündem

Avrupa Parlamentosu'nun 'Türkiye 72 kriteri yerine getirmeden vize muafiyetini görüşmeme' kararını eleştiren AB Bakanı Bozkır, '72 kriterin tamamını siyasi bakışla karşıladık' dedi. Bozkır, ayrıca 'Vizelerin kalkmaması pahasına Terörle Mücadele Yasası'nda bir değişiklik yapmayacağız' ifadesini kullandı.

AB Bakanı Volkan Bozkır, Strasbourg'da basın toplantısı düzenledi. 

AP'nin 'Türkiye 72 kriteri yerine getirmeden vize muafiyetini görüşmeme' kararını eleştiren AB Bakanı Bozkır, '72 kriterin tamamını siyasi bakışla karşıladık' dedi. 

Bozkır, AP'nin istediği Terörle Mücadele Yasası'ndaki değişiklik için ise, 'Vizelerin kalkmaması pahasına Terörle Mücadele Yasası'nda bir değişiklik yapmayacağız' dedi.

'Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda Türkiye'nin nasıl bir tavır takınacağını ortaya koyacağız'

'Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda Türkiye'nin nasıl bir tavır takınacağını ortaya koyacağız'

AB Bakanı Bozkır, 'Bütün imkanları zorlayacağız. Ama bu sadece Türkiye'nin çabalarıyla yürüyecek bir süreç değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda Türkiye'nin nasıl bir tavır takınacağını ortaya koyacağız' ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin (AB) göçmen anlaşması kapsamında Türkiye'nin adım atması gerektiğini belirttiği beş kriteri şöyle sıralamıştı:

  • Yolsuzlukla mücadele

  • Verilerin korunması

  • Tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği

  • AB'nin polis örgütü Europol ile daha sıkı işbirliği

  • Terörle mücadele yasası ile uygulamalarının gözden geçirilmesi

Çarşamba günü BBC'ye konuşan Bozkır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat hakkı elde etmesine dair umutlarının 'giderek azaldığını' söylemişti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, 72 kriterin tamamı yerine getirilmeden Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin AP gündemine alınmayacağını açıklamıştı.

Al Jazeera, BBC Türkçe ve Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?