Görüş Bildir

etiket Avrupa Parlamentosu Vize Sürecini Durdurdu

Anasayfa > Gündem

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz 72 kriterin tamamı yerine getirilmeden Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin AP gündemine alınmayacağını açıkladı. Schulz'la ortak basın toplantısı yapan AB Bakanı Volkan Bozkır ise 'Karşılıklı güvene dayalı yaptığımız tüm anlaşmalar tehlikede' dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile AB Bakanı Volkan Bozkır ortak basın toplantısı düzenledi. Schulz, Avrupa Komisyonu'nun vize serbestisi önerisinin ardından süreci değerlendirdi. 

Al Jazeera'nin haberine göre Schulz, 72 kriterin tamamı yerine getirilmeden vize serbestisi konusunun AP'de görüşülmeyeceğini açıkladı.

Schulz,'Türkiye Meclisi'nde kabul edilen 72 kriterin yerine getirilmediğini düşündüğümüz için, buradaki (Avrupa) Parlamento'daki süreç başlamayacak. Bu bir anlaşmazlıktır, bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ancak sorunlar varsa mutlaka çözüm için başka seçenekler de bulunur' dedi.

AB Bakanı Bozkır, ise AP'nin vize sürecini durdurduğunu belirtip 'Şu ana kadar iyi niyet ve karşılıklı güvene dayalı olarak siyasi riskler alarak yaptığımız tüm anlaşmalar çok tehlikeli bir durumla karşı karşıya' yorumunu yaptı.

Bakan Bozkır: Yaptığımız tüm anlaşmalar tehlikede

AB Bakanı Bozkır, ise AP'nin vize sürecini durdurduğunu belirtip 'Şu ana kadar iyi niyet ve karşılıklı güvene dayalı olarak siyasi riskler alarak yaptığımız tüm anlaşmalar çok tehlikeli bir durumla karşı karşıya' yorumunu yaptı. 

Bozkır, Türkiye'nin terörle mücadelede son 10 ay içerisinde 450 güvenlik mensubunu PKK'lılar tarafından şehit edildiğini anımsatıp, şunları söyledi: 

'Terörle mücadele yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değil. Aksine biz bu yasayla ilgili birçok değişiklik yaptık. Bizim değişikliklerimiz Avrupa Komisyonu'nun kararından 3-4 gün önce yapıldı. Vakit darlığı nedeniyle AB standartlarıyla bizim yasamızı kıyaslama şansımız da olmadı. Maalesef tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız. Avrupa Konseyi'nden Jagland ile sabah beraberdim. Kendileri Türkiye'deki terörle mücadele yasasıyla ilgili çok olumlu bir rapor verdi. Belki sayın Schulz, Komisyon ve Konsey hep birlikte çalışmalıyız,  o zaman bir çözüm bulabiliriz. Ancak tek sorun Türkiye'de yeni bir hükümet olacak. Vakit daralıyor'

'Sorun yasanın kapsamı'

'Sorun yasanın kapsamı'

Gazetecilerden birisi Schulz'a, Türkiye'nin intihar saldırılarına maruz kaldığını ve PKK örgütüyle mücadele ettiğini hatırlatıp, 'Avrupa Birliği, Türkiye'nin durumuyla empati kuramıyor mu?' sorusunu yöneltti. Schulz ise kendisinin Almanya temsilcisi olduğunu belirtip, 'Son saldırılardan birinin kurbanları da benim ülkemdendi. Türkiye'nin terörle mücadele hakkı tartışılmaz' yanıtını verdi.  Schulz terörle mücadele yasasının kapsamıyla sorunları olduğunu söylerken, 'Bazı önlemlerin ifade özgürlüğüne dokunduğunu görüyoruz. Bu Avrupa Parlamentosu içerisinde çok tartışılan bir durum, bunu saklamanın bir anlamı yok' dedi.

Bozkır ve Schulz'un basın açıklaması

Avrupa Parlamentosu'nun konuyu bugün gündemine alması bekleniyordu. Zira 4 Mayıs'ta AB Komisyonu, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması yönünde tavsiyede bulunmuştu.

Vize muafiyeti için AP'nin siyasi onayı ise şart.

Al Jazeera

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Avrupa Komisyonu'nun, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahati öngören tavsiye kararını bugün AP Genel Kurulu'nda görüşecek. Toplantı öncesi bilgi veren AB ülkelerinden üst düzey diplomatlar, vize muafiyeti ve sığınmacı anlaşmasına alternatif bir planlarının olmadığını söylüyor.

Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen Türkiye-AB vize muafiyeti anlaşması için Avrupa Parlamentosu bugün olağanüstü oturum düzenliyor. 4 Mayıs’ta açıklanan Avrupa Komisyonu raporu, vize muafiyeti için şart koşulan 72 maddeden beşinin eksik kaldığını duyurmuş; beş şartın yerine getirilmesi halinde vize muafiyetinin başlaması için tavsiye kararı almıştı.

Yerine getirilmesi beklenen beş kriterden en kritik olanı Terörle Mücadele Yasası’nda değişiklik. Bu değişiklik için Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Siz önce Avrupa Parlamentosu yanına çadır kuran teröristlere izin veren zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla anlaş' demiş ve bunun üzerine anlaşmanın askıya alınabileceği iddiaları gündeme gelmişti.

‘Erdoğan'ın Avrupa Günü' mesajı memnuniyet verici’

‘Erdoğan'ın Avrupa Günü' mesajı memnuniyet verici’

Ancak bu açıklamadan üç gün sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Mayıs Avrupa günü nedeniyle yayımladığı mesajda AB üyeliğinin Türkiye için stratejik hedef olduğunu söyledi. AB'ye terörle mücadelede kararlı bir tutum sergilemesi çağrısında bulunan Erdoğan, vize muafiyeti için de 'Sürecin hızlandırılmasını ümit ediyorum' dedi.

Bu mesaj Avrupalı diplomatlar tarafından, ‘Sen de yoluna git’ ifadelerinden sonra ‘sert ifadelerin sürdürülmemesi’ ve ‘yumuşama’ olarak değerlendirildi. 

Al Jazeera'den Ece Göksedef'e konuşan Avrupa Birliği diplomatları, Erdoğan’ın Avrupa günü mesajındaki ifadelerin memnuniyet verici olduğunu, tüm tarafların sürecin devam etmesini dilediğini belirtti.

‘B planımız yok’

‘B planımız yok’

Vize muafiyetinin askıya alınması halinde geri kabul anlaşmasının da feshedileceğini hatırlatan diplomatlar, bunun mülteci krizinin büyümesi anlamına geleceğini söyledi.

Al Jazeera’ye konuşan AB’nin önde gelen ülkelerinden Ankara’da görev yapan üst düzey bir diplomat, bu anlaşmaya bir alternatif geliştirilmediğini söyledi:

“B planımız yok. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi hem AB, hem Türkiye hem de göçmenler için üzerinde uzlaşılan en iyi çözüm. Görüşmelerimizi sürdürmek ve anlaşmayı uygulamaya sokmak zorundayız. Yunanistan’dan Avrupa’ya çıkan tüm sınırlar kapalı. Göçmenler de artık Yunanistan’da sıkışıp kalacaklarını anlamış durumda. Bu sebeple anlaşmanın yürürlüğe girmemesi, tüm bu Afganların, Pakistanlıların, Suriyelilerin Türkiye’de kalmayı tercih etmeleri anlamına gelebilir. Bu da Türkiye için de kötü bir senaryo.”

Erdoğan’ın Avrupa günü mesajını yayımlamasından önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Haber de Türk ve AB'li yetkililerin birlikte oturup hangi alanlarda çalışmaya ihtiyaç olduğunu gözden geçirmesi gerektiğini söylemişti.

Türkiye’nin terörle mücadelesini inkâr etmediklerini de belirten Haber, ortak mücadele için hukuki dayanaklar arasında uyum olması gerektiğini hatırlatmıştı.

Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
347
184
91
63
19
17
12
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?