Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vietnam Savaşı Filmlerinden Ünlü 10 Soundtrack

4PAYLAŞIM

Amerika'da bir neslin yaşamındaki kırılma noktası olan Vietnam Savaşı, hem filmleri hem de müzikleriyle kendi tarzını yarattı. 

Vietnam Savaşı filmlerinden ünlü 10 soundtrack sizler için derlendi.

Full Metal Jacket - Hello Vietnam (Johnny Wright)

Full Metal Jacket, Stanley Kubrick'in hem yönetmenliğini, hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstlendiği 1987 yapımı film. Film, Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başından geçen olağan olayları konu alıyor.

Apocalypse Now - Orange Light (Carmin & Francis Coppola)

Apocalypse Now, Vietnam Savaşı sırasında geçen, 1979 yapımı Amerikan savaş filmidir. Film, Joseph Conrad'ın Heart of Darkness (Karanlığın Yüreği) isimli romanının uyarlamasıdır.

The Deer Hunter - Stanley Myers

Türkçe adı "Avcı" olan ve yönetmenliğini Michael Cimino'nun yaptığı 1978 ABD yapımı film, bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatını anlatmaktadır.

Born on the Fourth of July - Villa Dulce (John Williams)

Aynı adlı Ron Kovic romanından uyarlanan 1989 yapımı film. Oliver Stone filmin senaryosuna yardım etmiş, aynı zamanda filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir.

Good Morning Vietnam - California Sun (The Rivieras)

Ünlü bir DJ olan Adrian Cronauer, ordu tarafından sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir radyo şovu için getirtilir. Cronauer, önceki ciddi ve sıkıcı havadalgalarını, mizah ve hippi nağmeleriyle dolu yaylım ateşiyle yok eder.

We Were Soldiers - Touching Theme (Joseph Rizza Kilna)

Bir Zamanlar Askerdik, başrolünde Mel Gibson'ın oynadığı, yönetmenliğini Randall Wallace'in üstlendiği, Vietnam Savaşı'nı konu alan 2002 yapımı savaş filmidir.

Tropic Thunder - Name of the Game (The Crystal Method)

Ben Stiller, filmi yönetmesinin yanı sıra başrolde oynamış, senaryosuna katkıda bulunmuş ve yapımcılarından biri olmuştur. Filmde Jack Black, Robert Downey, Jr. ve Nick Nolte gibi birçok tanınmış aktör kameo rollerde oynamıştır.

Tigerland - Looking for Charlie

Tigerland, yönetmenliğini Joel Schumacher'in yaptığı; oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Matthew Davis, Clifton Collins Jr.'ın yeraldığı, "Savaş", "Macera" ve "Drama" kategorilerinde yer almış olan filmdir. 2000 yılı yapımıdır.

Forrest Gump - Fortunate Son (Creedence Clearwater Revival)

Forrest, üniversiteden mezun olduktan sonra, daha sonraları birlikte karides işine girmek üzere anlaştıkları Benjamin Buford Blue(Mykelti Williamson), yani “Bubba” ile arkadaş olacakları Birleşik Devletler Ordusuna katılır ve Vietnam'a gönderilir.

Platoon - Adagio for Strings (Georges Delerue)

Oliver Stone'un yönettiği, 1986 yapımı, Akademi Ödülü sahibi 1986 yılı yapımı ABD yapımı dramatik savaş filmidir. Yönetmenin başyapıtı sayılan filmde, fon müziği olarak Samuel Barber'in Adagio for Strings isimli eseri kullanılmıştır. 4 Akademi Ödülü almış ve bu hariç 3 dalda Oscar adayı olmuştur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir