Vezirköprü Savcısı'ndan 'Ecrin' Açıklaması: 'Şu An İçin Cinsel İstismara Yönelik Bir Bulgumuz Yok'

 > -

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde kaybolan 1,5 yaşındaki Ecrin Kurnaz'a ait olduğu düşünülen, ayakkabı, giysi ve kemik parçaları incelemeye alındı. Bölgenin daha önce tarandığı ortaya çıktı. Kemik parçalarının sonradan o alana bırakıldığı ihtimali üzerinde duruluyor. Öte yandan soruşturma genişletildi. Üvey amca Özkan Kurnaz'ın çelişkili ifadeleri nedeniyle mercek altına alındığı, cep telefon kayıtlarının geriye dönük incelemeye alındığı aktarılıyor. Soruşturmayı yürüten Vezirköprü Cumhuriyet Savcısı Kadir Çakmak "Şu anda Ecrin’e ait olup olmadığını bilmiyoruz. Yaş ve kıyafet durumu uyumlu ancak kesinliğe ulaştırmak için kriminal raporları alıp incelemelerimizi tamamlayacağız" dedi. "Bir hayvan müdahalesinin olduğu aşikar ve kemiklerde hayvan dişlerinin olduğu sabit. İlk süreç hayvan müdahalesi ile mi başladı? Yoksa insan müdahalesi ile başlayıp sonradan mı hayvan müdahale etti? İncelemeler sonunda tespit edeceğiz" diyen Savcı Çakmak ekledi: "Şu an için cinsel istismara yönelik bir bulgumuz yok."

Bölgede, bu sabah yeniden arama çalışması başlatıldı.

Bölgeye gelen AFAD ve Jandarma ekipleri, savcı nezaretinde dere yatağında arama çalışması gerçekleştirdi.

Arama çalışmalarına kadavra köpekleri de katkı sağladı.

Kemiklerin bulunduğu alanın daha önce ekipler tarafından arandığı ortaya çıktı.

Kemiklerin sonradan o bölgeye bırakıldığı tahmin ediliyor.

Dün bulunan kemikler, ayakkabı ve giysi parçası Adli Tıp tarafından incelemeye alındı.

Ecrin’in dede ve babaannesi konuştu 🎥

Ecrin'in üvey dedesi Nuri Kurnaz, “Kafatası ve kemik parçalarının bulunduğu bize söylendi. Ben kendim görmedim. Çok üzgünüm. Adli Tıp’a gönderildiğini söylediler bana. Sonuçların çıkmasını bekliyoruz. İnşallah en kısa zamanda bir sonuca ulaşılır. Ecrin olabileceğini söylediler ama daha net belli değil. Başka birisi olabilir, Ecrin olabilir. Bugün de arama yapıldı. Ayakkabı ve üzerindeki kıyafetin fotoğrafını gösterdiler. Ayakkabısını zaten bir kere görmüştüm. Kazak gördüğüm kadarıyla Ecrin’in. Diğer parçası burada. Annesi babası İstanbul’da yolda geliyorlar. Cinayet de olabilir, kurt da olabilir, birisi götürmüş de olabilir henüz bir bilgim yok" dedi.

Ecrin'in üvey babaannesi Hacer Kurnaz ise, “Çocuğumun evin yanından kaybolduğunu biliyorum. Başka bir şey bilmiyorum. Çok kötüyüm. Ayakkabısı ile kıyafetinin fotoğrafını gösterdiler. Akşam duyunca sesim soluğum gitti. Ben böyle beklemiyordum. Onu birisi aldı getirecek diye bekliyordum. Kim yaptıysa Allah’ından bulsun. Yavrudan ne istediniz?" diye konuştu.

Üvey amca Özkan Kurnaz mercek altında...

Vezirköprü Cumhuriyet Savcılığı’nın 'kişiyi hürriyetinden alıkoyma ve kasten adam öldürme' suçlarına ilişkin olarak başlattığı soruşturma da genişletildi. 

Savcılık ile polis ve jandarma ekipleri, soruşturmada aile içi bazı ilişkileri mercek altına aldı.

Savcılık, şüphelerin üzerinde yoğunlaştığı Özkan Kurnaz'ın cep telefon kayıtlarını geriye dönük incelemeye aldı.

Kurnaz'ın olay gününe ilişkin çelişkili ifadeleri de mercek altına alındı. Soruşturma kapsamında Ecrin'in dedesi Nuri ile babaannesi Hacer Kurnaz'ın da kan örnekleri alındı.

Soruşturmayı yürüten Vezirköprü Cumhuriyet Savcısı Kadir Çakmak, açıklamalarda bulundu.

Orman muhafaza memurlarının bir adet çocuk ayakkabısı bulması üzerine kendilerine ihbarda bulunduklarını belirten Çakmak, "Jandarma ekipleri de bizimle arama tarama faaliyetlerine katıldı. Arama yaparken ayakkabının bulunduğu noktanın etrafındaki dere yatağında elbise parçaları bulduk. Dağınık elbise parçaları takip edildi, aşağı noktadaki dere yatağında kemikler bulundu. Yüz metreye yayılmış vaziyette küçük bir çocuğa ait olduğunun tahmin ettiğimiz kafatası kemiği, kaburga kemiği, kaval kemiği gibi ufak parçalı kemikler bulundu. Vücut bütün halde değil. Şu anda Ecrin’e ait olup olmadığını da bilmiyoruz. Yaş ve kıyafet durumu uyumlu ancak kesinliğe ulaştırmak için ilgili dairelerden kriminal raporlarını alıp incelemelerimizi tamamlayacağız" dedi.

"Bir hayvan müdahalesinin olduğu aşikar ve kemiklerde hayvan dişlerinin olduğu sabit"

İnsan parçalarının gömülü değil yüzeye yayılmış halde bulunduğunu söyleyen Çakmak şöyle devam etti:

 "Bir hayvan müdahalesinin olduğu aşikar ve kemiklerde hayvan dişlerinin olduğu sabit. İlk süreç hayvan müdahalesi ile mi başladı? Yoksa insan müdahalesi ile başlayıp sonradan mı hayvan müdahale etti? Onu yapılacak incelemeler sonunda tespit edeceğiz. Şu an cinsel istismar konusu en çok konuşulan konu. Bulduğumuz veriler ışığında, şu an için cinsel istismara yönelik bir bulgumuz yok. İleriki aşamalarda böyle bir durum çıkarsa bununla ilgili değerlendirmeleri de yapacağız. Soruşturmanın varlık sebebi zaten bu nitelikteki bir eylemde kasten adam öldürme olduğu ortaya çıkarsa gözaltından öte tutuklama olması lazım. Ama bunun için öncelikle şüphelilerin kuvvetli suç şüphesiyle ve delilleriyle tespit edilip ona göre değerlendirilmesi lazım. Bizi adli birimler olarak, mesuliyetten alıkoyma suçu, kasten adam öldürme suçu, taksirli adam öldürme suçu ilgilendirir. Biz bu suçların işlenmiş ihtimaline binaen soruşturma yapıyoruz şuanda. Netice itibariyle doğal ölüm de çıkabilir. Çocuk kaybolmuştur ve hayvan saldırısına uğramış da olabilir. O zaman biz çekiliriz idari birimlerin takdirine kalır. Ama bu suç şüphesi varsa biz soruşturmamıza devam ederiz. Cesedi buraya kadar taşıyan hayvan da olabilir, insan da olabilir. Bunlar ihtimaller, biz bu ihtimalleri araştıracağız."

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Alancık Mahallesi'nin yaklaşık 6 kilometre uzağında, dün orman işçileri tarafından ayakkabı, giysi ve kemik parçaları bulunmuştu.

Günlerdir Kayıptı: Samsun'da Kaybolan 1,5 Yaşındaki Ecrin'den Acı Haber - onedio.com
Günlerdir Kayıptı: Samsun'da Kaybolan 1,5 Yaşındaki Ecrin'den Acı Haber - onedio.com

Ayrıca bakınız 👇

Günlerdir Takip Ettiğimiz ve Kafalarımızı Karıştıran Kayıp Bebek Ecrin Olayını Tek Tek En Başından Anlatıyoruz! - onedio.com
Günlerdir Takip Ettiğimiz ve Kafalarımızı Karıştıran Kayıp Bebek Ecrin Olayını Tek Tek En Başından Anlatıyoruz! - onedio.com

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir