Görüş Bildir
Haberler
Verilerde Dikkat Çeken Artış: Kadın İşsizliğinde Alarm Zilleri Çalıyor!

Verilerde Dikkat Çeken Artış: Kadın İşsizliğinde Alarm Zilleri Çalıyor!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, bugün açıklanan işgücü rakamlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, kadın işsizliğinde alarm zillerinin çaldığını bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BETAM'dan yapılan açıklamada, istihdamda 228 binlik artış ile birlikte işsiz sayısında 39 binlik artışın işgücünü 267 bin artırdığı, genel işsizlik oranının da Ekim’den Kasım’a değişmeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleştiği hatırlatıldı.

Açıklamada, 'Sektörel verilere göre tüm sektörlerde istihdam artışları görülmüştür. Sanayi ve inşaat sektörlerinde bir önceki ayda görülen azalışlar yerini artışa bırakmıştır. Sanayide 73 binlik, inşaat sektöründe de 10 binlik artışlar kaydedilmiştir. Tarım ve hizmetler sektöründe sırasıyla 49 bin ve 96 binlik istihdam artışları yaşanmıştır. Hizmetler sektöründe son üç ayda istihdam artışı 480 bine ulaşmıştır.' denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

'Mevsim etkilerinden arındırılmış kadın işsizlik oranı Ekim’den Kasım’a istihdam ve işgücünde sırasıyla görülen 74 ve 156 binlik artışlar sonucunda 0,6 yüzde puan artarak yüzde 14,5’e yükselirken, erkek işsizlik oranı istihdam ve işgücünde görülen 153 ve 111 binlik artış sonucu 0,3 yüzde puan azalarak yüzde 9,6’ya gerilemiştir. Bu dönemde kadınlarda işgücü artışı artışı istihdama kıyasla çok daha güçlü olmuş, erkek işsiz sayısı bir önceki aya göre 43 bin azalırken kadın işsiz sayısında 80 binlik artış gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler sonucunda işsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı 0,9 puanlık ciddi bir artışla yüzde 4,9’a yükselmiştir.'

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın