Görüş Bildir
Haberler
Vergi Paketi Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlandı: Influencer'lar da Pakete Dahil Edildi

Vergi Paketi Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlandı: Influencer'lar da Pakete Dahil Edildi

Batuhan
26.10.2021 - 08:52

Vergi Paketi düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 850 bin civarında esnafa gelir vergisi muafiyeti ve sosyal medya içerik üreticilerine vergi düzenlemesi de paketin içinde yer alıyor. Konaklama vergisi 2023'te başlayacak, ATV ve UTV isimli araçlardan yüzde 25 ÖTV alınacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Toplumun bir çok kesimini yakından ilgilendiren Vergi Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasada küçük esnaf, çiftçi ve sosyal medya üzerinden kazanç sağlayanlara yönelik vergi düzenlemeleri var.

Düzenlemeyle, 850 bin civarı küçük esnaf gelir vergisi ödemeyecek. Çiftçi ödemeleri de gelir vergisinden muaf tutulacak.

Fenomenlere sınır

Fenomenlere sınır

Yasayla, sosyal medya fenomenleri ile mobil cihaz uygulaması geliştirenlere yönelik de vergi düzenlemesi yapıldı. Düzenlemeyle, Sosyal medya paylaşım ve içerikleriyle kazanç elde eden kişiler 640 bin liraya kadar olan gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödeyecek.

Stopaj kesintileri bankalar tarafından yapılacak, yıllık beyanname verilmesi gerekmeyecek. 640 bin lirayı geçen gelirler ise gelir vergisi kapsamında alınacak.

Cumhurbaşkanı tütün mamulleri ile otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV oranlarını 3 katına kadar artırabilecek.

Yasanın getirdiği diğer yenilikler şöyle:

Yasanın getirdiği diğer yenilikler şöyle:
  • Yıllık geçici vergi beyannamesi verme sayısı 4’ten 3’e indirilecek. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyanname tarihleri 1 ay öne çekilecek. Elektronik ortamda vergi daireleri kurulacak.

  • Konaklama vergisinin yürürlülük tarihi 1 Ocak 2023'e ertelenecek.

  • ATV ve UTV olarak isimlendirilen dört tekerli arazi araçlarından yüzde 25 oranında ÖTV alınacak.

  • Mevcutta motor silindir hacmi ve matrahına göre vergilendirilen karavanlardan sabit yüzde 45 ÖTV alınacak

  • Varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bu yılı izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve kaynak kullanımı destekleme fonu istisnası sürekli hale getirilecek.

  • Söz konusu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
12
9
3
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ANKA.1923

DÜNYANIN TARİHİNİN GÖRMÜŞ OLDUĞU EN BÜYÜK MAFYA VE HIRSIZLIK ÇETESİ.

TİRYAKİ

ya ben sizin aq ya... 1,5 yaşındaki oğluma 2 sene sonra atv alırım köyde kullanır diye ... 5000-6000'ne bulunmuyordu.. şimdi 10.000'ne bulamayız..

Metin Akalp

Ben bu kullanılan dile hastayım. Anlamadan okusan sanki vatandaşa bir güzellikler, bir izzet-i ikram var. Halbuki adamların derdi "İsyan ettirmeden nasıl da... Devamını Gör