Vegan ve Vejetaryen Beslenme Düzenine Bırakıp Neden Tekrar Et Yemeye Başladıklarını Anlatan 12 Kişi

-
Abone ol

Bir süre vegan/vejetaryen beslenme düzenine sahip olsalar da bazı sağlık problemleri ya da maddi problemler nedeniyle bu  yaşam stilinden uzaklaşmak zorunda kaldılar...

1. "Hala çoğu zaman vejetaryen besleniyorum. Ancak kocama ülseratif kolit ve çölyak tanısı konuldu bu da lifli gıda ya da demir oranı yüksek diyetin bir seçenek olmadığı anlamına geliyordu.

"Yediğimiz çoğu şey glutenliydi. O et yerken ben yemeyecektim ya da vejetaryen eşdeğerini tüketecektim ancak günde 2 farklı lazanya yapmamın ya da sosis yapmamın imkanı yoktu."

2. "Kalıtsal bir hastalığım var bu da beni kansız yapıyor. Vücudum yiyeceklerden oldukça az miktarda demir alabiliyor aldığım demir de hemencecik yakılıyor."

"Demir takviyesi de işe yaramadı. Bu yüzden de et yemek zorunda kaldım çünkü doktorum besinlerden alabildiğim kadar demir almamı istedi."

3. "Mümkün oldukça vejetaryen beslenmeye çalışıyorum ancak taşındığım ülkede (Japonya) tamamen vegan olmam neredeyse imkansız. "

"Bu çoğunlukla Japonca bilmememden kaynaklanıyor ama ayrıca da birçok restoranda et ve balık ağırlıklı yemekler var. Burada kültür Amerika'da olduğu gibi değil, istemediğiniz ürünleri yemeklerin içerisinden çıkarttırıp ekletemiyorsunuz. Bunu yapmama yardımcı olacak bir Japoncam da yok."

4. "Bir yılı aşkındır sahip olduğum yeme bozukluğumu gizlemek için veganlığı kullanıyordum. Sonunda başımın belada olduğunu anladığımda, çok kilo kaybedince gidip et yemeye başladım. Aynı zamanda terapiye de."

5. "Sağlık problemleri nedeniyle vegan besleniyordum. Tekrar et yemem için izin çıktığında ise dolabım tekrar cennet gibi gözükmeye başladı."

6. "Afrika'ya gittim ve oldukça ücra küçük bir köyde kaldım. Gittiğimde kalacağım evin reisi bana odamı gösterdi, yerleşmeme yardımcı oldu. Dışarıda ise benim için bir keçi kurban etmeyi bekliyorlardı."

"Bu yemeği geri çeviremezdim çünkü keçi, varlıklarının önemli bir kısmını temsil ediyordu. Bütün bu deneyim bir yemek etrafında birleşen sosyal yapının yediğim şeyden çok daha önemli olduğunu anlamamı sağladı."

7. "Teyzem sağlık problemleri nedeniyle vejetaryen besleniyordu. Kanser teşhisi konulduğu gün ise yaptığı ilk iş fast food yemek oldu."

8. "Yıllarca vegan beslendim çünkü yaşadığım büyük şehirde yiyebileceğim birçok ucuz seçenek vardı. Küçük bir şehre taşındığımda ise yemek masraflarım neredeyse 4 kat arttı. "

"Hemencecik öğrendim ki eğer elimde olanı yemezsem açlıktan öleceğim bu yüzden tekrar et yemek zorunda kaldım."

9. "3 yıl boyunca vegan beslendim. Daha sonra bir gün evime gittim ancak sülalemiz oldukça fakirdi. Bir paket Doritos bile büyük bir lükstü. Teyzem büyük bir aile yemeği düzenledi ve herkes geldi, geleneksel bir kuzu yahnisi pişirmişti."

"Bunu mümkün kılabilmek için harcadığı parayı düşününce çok üzüldüm, vegan olduğumu söylersem tamamen dışlanmış biri gibi hissedecektim. Yemek bulmak bu kadar zor olduğu için bir insanın var olan proteini yemek istememesini anlayamayacaklardı. Bir ihtiyaçtan değil de etik bir nedenden dolayı yiyeceğin şeyi seçmek oldukça büyük bir lükstü."

10. "1 sene boyunca vegandım. Saç kaybım ve sağlık problemlerin arttı. Şu an daha iyiyim."

11. "Vegan değildim ama vejetaryendim. 4 sene boyunca böyle beslendim, 4. seneye geldiğimde enerjim düşmüştü, vücudum güçsüzdü ve durmadan burnum kanıyordu."

"O kadar sık kanıyordu ki bir süre sonra alıştım. Ancak bir süre sonra çok fazla kanamaya başladı, tekrar et yemeye başladım. Sonrasında burun kanamam azalmaya ve durmaya başladı. 2 senedir vejetaryen değilim ve 1 kere bile burun kanaması problemi yaşamadım."

12. "Eski sevgilimden ayrıldıktan sonra bıraktım. Onu desteklemek için vegan olmuştum, o kadar karşıydı ki onunla birlikteyken et yemek garip hissettiriyordu. İlişki bittiğinde ise et yemeye geri döndüm."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
symbol-poseidon

Hayvanlar doğaları gereği hayatta kalmak için diğer canlıların yaşam enerjisini alırlar. Bunu yapmanında 3 yolu vardır: Ya et yerler, ya ot yerler ya da ikisini birden tüketirler. Hangisini sececekleri ise keyif ve kahyalarına kalmamıştır. Vücut, yaşam formu diyelim sağlıklı bir şekilde hayatta kalabilmek için neye ihtiyaç duyuyorsa beslenme şeklide odur. İnsan da bir hayvandır ve hem et hem ot tüketir, tüketmek zorundadır. Vejetaryen ve Vegan insanlarla bu konuda asla tartışmaye girmem ancak "Ben sadece et yiyeceğim" ya da "Sadece ot yiyeceğim" demek bence kendi benliğini reddetmek ve yanyana olsan seni 10 dakikada parçalayabilecek bir aslandan yani doğer hayvanlardan kendini üstün görmek küstahlığıdır. Kendini reddedip, küstahça ortada dolaşacağına, lüks tüketimden kaçınıp (örneğin keyfe yapılan avcılık gibi ya da balıkçılık gibi) gerektiği kadar tüketirsen hem haddini bilirsin hem de hayvanları / doğayı korursun.

y.-o.

Vejetaryen veya vegan insanların tehlikeli düzeyde ezik ve ruh hastası olduklarını düşünürüm ve onlardan uzak dururum..

y.-o.

Evet bela mıknatısı gibiyim; hemen et ve süt ürünleriyle beslendiğim için beni sömürü ve cinayetle suçlayan kompleks yumaklarından birini çekmeyi başarmışım.. Sen de hoşgeldin otobur kardeşim..

linkop

Tanrının sana verdiği vücutla inatlaşmak nedir ya

fatih2685

Seviyorum ben şahsen etin her türünü ve hayvansal gıdaları da. O şekilde yaşayan insanlara da saygı duyarım elbet. Tabi onların bana duyduğu kadar.

kakaolukek

Biliyorum saçma bir neden ama veganlığı hiç düşünmememin %50 oranındaki nedeni *bazı* veganların "hayvan cesedi yiyorsunuZzZz, süt tecavüzdürRr" tarzındaki agresif tavırları. (Şimdi biri yiyorsunuz diye cevap yazacak ben de sırf sinirimden gecenin bir vakti yoğurt kaşıklayacağım inadına.) "Ahirette sormayacaklar mı men rabbüke men nebiyyike" diye bağıran sarıklı cübbeli bir çocuk vardı ya, heh onun seküler versiyonu bu *bazı* veganlar. Tüm genellemeler yanlıştır bu arada benim lafım sadece böyle olanlara; saygılı, bilgili, çevreci veganlara selamlar.

dusunen_odun

ya bi kısmı hakkaten faşist ha, önce bi bakıyosun tamam hayvanlar ölmesin sömürülmesin diyor ,kendine zarar veriyor ama güzel insan yine fedakarlık yapıyor işte diyorsun, sonra bi bakıyosun içinden Hitler çıkıyor :D

Görüş Bildir